1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Heyecan verici bir proje
Heyecan verici bir proje

Heyecan verici bir proje

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dün İzmit için bence çok önemli ve heyecan verici bir ihaleye çıktı.

A+A-

 Yıkılan eski valilik binası alanında yapılacak katlı otoparkın inşaatına bu ihalenin ardından en geç önümüzdeki yılın başlarında girişileceğini tahmin ediyorum.

Eski Valilik bahçesinde yapılacak Yer Altı Otoparkı ve Kent Meydanı Projesi, bence devam eden Tramvay Projesi’nden bile önemlidir. Eski valilik binası bahçesinin bulunduğu alan İzmit’in en hareketli bölgelerinden biridir. Burada pek çok özel otopark var. Ayrıca, boş olan valilik bahçesini de Büyükşehir Belediyesi otopark olarak değerlendiriyordu. Yine de o bölgede otopark sıkıntısı yaşanıyordu.

Dün ihalesi yapılan proje, çok özel bir proje.. Eski valilik bahçesinin altında 357 araç kapasiteli bir otopark yapılacak. Üstelik bu otopark çok farklı olacak. Arabanızı otopark kapısına getirecek, bırakacaksınız. Robot sistemleri ile aracınız otopark alanında boş yere çekilecek. Arabanızı almaya geldiğinizde yine kapıya biletinizle başvuracaksınız. Arabanız robot sistemiyle kapıya, ayağınıza gelecek. 

Büyükşehir Belediyesi, daha eski valilik binası yıkılmadan önce bu proje üzerinde çalışmaya başlamıştı.  Genel Sekreter Tahir Büyükakın ile bu projeyi birkaç kez konuşmuştuk. Ben, “Valilik bahçesindeki otoparktan D-100’e de giriş çıkış olmalı. Hatta sahil yoluna giriş çıkış olmalı” demiştim. Bu konuyu da araştırdılar. Bu bölgede yer altından özellikle demiryolunun altından geçmek mümkün olmadı. 

İzmit’te yapılan veya yapılacak her iş gibi, eski valilik bahçesi altındaki yeraltı otoparkı konusunda da çok zaman kaybettik. Ama artık ihale yapıldı, iş başlıyor. Tabii bu alanda yapılacak yeraltı otoparkı kadar, üzerindeki kent meydanı da çok önemli. Eski valilik binası yıkıldığından beri İzmit’in resmi tören alanı yok. Bu alanda özel bir Atatürk Anıtı ve Atatürk Köşesi olacak. Resmi bayram günlerinde törenler burada yapılacak.

İhalede yeraltı otoparkı ve tören alanı inşaatı için müteahhide 350 gün süre veriliyor. Yani yaklaşık bir yıl. Umarım bu süre aşılmaz. Hatta ihaleyi kazanan müteahhitle sıkı bir pazarlığa girişilmesi, gelecek yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın İzmit’in bu yeni tören alanında kutlanmasının sağlanması mümkün olabilir. Valilik bahçesinde yapılacak projenin gelişmelerini heyecanla takip edeceğiz. Umarım, tramvay inşaatına benzemez. Planlandığı süre içinde tamamlanır. İzmit’te ulaşımı yer altına taşımamız daha çok uzun yıllar gerektirse de, artık otoparkları yer altına alıyor olmamız bile önemli gelişmedir.

16 yıl önce Fransız Guyanası’ndaydım
Türkiye’nin yoğun gündemi içinde dün çok önemli bir olay yaşandı. Eğer son anda bir meteorolojik sorun veya bir teknik arıza olmadıysa, dün akşam saat 17.00 sıralarında Güney Amerika’daki Fransız Guyanası’ndan, Türkiye’nin Göktük-1 isimli yerli uydusunun uzaydaki yörüngesine fırlatılması gerekiyordu.

Günümüzde Türkiye’nin uzay boşluğunda dönen çok amaçlı pek çok uydusu var. Cep telefonları ile bu uydular sayesinde konuşuyoruz. Televizyon kanallarını bu uydular sayesinde izliyor, internette bu uydular sayesinde yazışabiliyoruz. 

Türkiye’nin uzaya gönderdiği ilk uydulardan biri, Türksat uydusudur. Bu tamamen haberleşme amaçlı bir uyduydu. Hala dünyanın çevresinde dolaşıyor ve kullanılıyor. Türksat uydusu da 2000 yılının bu aylarında Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatılmıştı. Hayatımın en önemli anısıdır. Ben de Fransız Guyanası’ndaydım.

ALPTÜRK’ÜN DAVETLİSİYDİK 
Malum, 17 Ağustos 1999 felaketini yaşadık. O dönemde Türkiye’de DSP-MHP-ANAP koalisyonu iktidarda. O dönemde Telekom henüz özelleştirilmemiş. 17 Ağustos 1999’u takip eden günlerde, ilimizde hizmet etmiş en önemli bürokratlardan biri olan Türk Telekom İl Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk ile yakın dost olmuştuk. Deprem günlerinde bu kentte en önemli konu haberleşme konusuydu. İbrahim Hakkı Alptürk sayesinde o çok karmaşık günlerde haberleşmede en küçük sorun yaşanmamıştı. Deprem sonrasındaki pek çok gün, Türk Telekom İl Müdürü ile uzun sohbetlerimiz olmuştu. Büyük depremden birkaç ay sonra, Türk Telekom İl Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, Türk Telekom Genel Müdürlüğü’ne atandı. O yıllarda Türk Telekom’un bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı’nın başında da MHP’li Enis Öksüz bulunuyordu. Yaşı yeteri olanlar hatırlar. Öksüz, Türk Telekom’un özelleştirilmesine, koalisyon hükümetini bozmak pahasına karşı çıkıyordu. 

2000 yılının sonlarında bir gün gazetede telefonum çaldı. Ulaştırma Bakanlığı’ndan arandığımı söylediler. Değerli dost, Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk arıyordu. “İsmet, pasaportunu bakanlığa gönder. Seninle çok özel bir yere gideceğiz” dedi. Neresi olduğunu bile sormadım. Birkaç gün sonra konu anlaşıldı. 
Türkiye Türksat 2A uydusunu Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatacaktı. Bu fırlatılışa tanık olmak için, Bakan Enis Öksüz ile birlikte bir heyet Fransız Guyanası’na gidecekti. 

Fransız Guyanası’nı haritalarda zor bulmuştum. Güney Amerika’da Brezilya ile Arjantin yakınlarında küçücük bir sömürge ülkesi. Nasıl bizim KKTC’ye sadece Türkiye’den, İstanbul’dan gidiliyorsa, Fransız Guyanası’na da dünyada sadece Fransa’dan gidilebiliyor. Tropikal bir ülkeye Amazon’un kıyısına gideceğiz. İstanbul’da bir yerlere gönderildim. Tropikal ülkelerdeki hastalıklara karşı aşılar yapıldı. Bakan Enis Öztürk’ün de içinde bulunduğu kafile, İstanbul’dan Paris’e uçtu. Bir gece Paris’te kaldık. Ertesi gün, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kiraladığı özel uçakla Guyana’nın başkenti Caen’e uçtuk. Uçak, o dönemlerin en büyük uçağı. İki katlı. Bizim kafile 28-30 kişi. Bakan Öksüz ve eşi var. İbrahim Hakkı Alptürk var. Kocaeli’den ben dahil birkaç gazeteci. Bakan Öksüz’ün seçim bölgesi Mersin’den bazı MHP’li belediye başkanları, Ulaştırma Bakanlığı’ndan birkaç üst düzey yönetici. Yaklaşık 400 kişilik dev uçakta 15-30 kişi Atlantik üzerinde 15 saat kadar uçtuk. Guyana günlerimi hiç unutmam. Kafilede ünlü Sanatçı Serra Yılmaz da vardı. Serra Hanım 7-8 lisan biliyor. Türk heyetinin resmi tercümanı olarak kafiledeydi. Guyana çok ilginç bir ülke. Dünya haritasında, ekvator yakınlarında, yani dünyanın göbeği üzerinde bir yer. Bu konumu nedeniyle burada uzaya gönderilecek uydular için fırlatma rampası var. Fransız Guyanası’nda Amazon üzerinde gezdik. Kelebek romanında ve filminde adı geçen Fransa’nın azılı mahkumlarını kapattığı ünlü hapishaneye gittik. Timsahları gördük. Steve Mc Quine’in canlandırdığı mahkum Kelebek’in yıllarca kaldığı hücreyi gezdik. Son gün, Türksat’ı fırlatacağız. Türk heyeti olarak çok heyecanlıydık. Uzay merkezi, tam filmlerde gördüğünüz gibi. Heyecanla Türkiye’nin uydusunun uzaya fırlatılışını bekliyoruz. Ekranda geri sayım devam ediyor. Ama saat birden durdu. Rüzgarın yön değiştirdiği, fırlatmanın riskli olacağı belirtildi. Fırlatma iptal edilmişti. 

Uydu dediğiniz 300 milyon Dolar. Uzaya fırlatılırken en küçük bir risk göze alınmıyor. Biz ertesi gün uyduyu fırlatamadan yine Paris üzerinden döndük. Birkaç hafta sonra Türksat Guyana’dan uzaya fırlatılmıştı.
Dün Göktürk uydusu aynı yerden fırlatılırken bu anılarımı düşündüm. Türksat Fransa’da yapılmıştı. Göktürk Türkiye’de yapıldı. Ağırlıklı olarak askeri istihbarat için kullanılacak. Tarım alanlarının takibi, önceden rekolte tahmini, belediyelerin kaçak yapı takibi gibi alanlarda da kullanılacak. Dün saat 17.00 sıralarında Göktürk’ün roketle Guyana’dan yörüngesine fırlatılması bekleniyordu. Umarım bir aksaklık olmamış, fırlatma gerçekleşmiştir. Göktürk uzaya fırlatıldıktan 63 dakika sonra yörüngesine oturacak,  Türkiye’ye görüntü yollamaya başlayacaktı. Yanlış hatırlamıyorsam, bu uydunun yapılış aşaması, Nihat Ergün’ün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı günlerine dayanıyor. Acaba dün bu uydunun fırlatılış törene için Türkiye’den kimler Fransız Guyanası’na gitmiştir?. Acaba o gidenler de Kelebek’in adasını ziyaret etmiş midir?

Bu vesile ile Enis Öksüz ve İbrahim Hakkı Alptürk’ü de saygı ve sevgiyle anmak isterim. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum