1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Heyecanı azalmamış
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Heyecanı azalmamış

A+A-
Bayram günlerinde gazeteyi ziyaret eden konuklar içinde söyleyeceği sözlerin haber değeri taşıması açısından en önemli isim, Büyükşehir Genel Sekreteri  Doç.Dr.Tahir Büyükakın’dı. Büyükakın ile, Ersin Yazıcı’nın Genel Sekreterliği döneminde, henüz Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaparken tanışmıştık. Bence düzgün, dinamik, bir şeyler yapmak, üretmek konusunda çok istekli bir kişi. Çok okuyan, çok araştıran bir bürokrat.. 
Siyasetten beklentisi bulunmayan, bürokraside daha yüksek görevler için kendisine hedefler koymayan biri. Her fırsatta ve övünerek, “Ben bu kentin sokaklarında büyümüş bir insanım. Bu şehre hizmet benim için her şeyden önce görev ve onurdur” diyebiliyor.
………….
Genel Sekreter Büyükakın ile, bayramda uzun uzun sohbet imkanı buldum. Bu şehri çok tanıdığına inanan bir insan olarak gördüğüm sıkıntıları ve Büyükşehir’in eksiklerini açık açık anlattım. Büyükakın, özellikle ulaşım, toplu taşıma konularına çok hakim.. Kenti cadde cadde, sokak sokak tanıyan bir belediye bürokratı. 
Genel Sekreter, Tramvay konusuna kendisini adamış. Bu konuda genç kalındığı yönündeki eleştirileri kabul etmiyor.. Ağustos ayı başlarında işi üstlenen müteahhit firmanın yol inşaatına başlayacağını, bu arada yol bittikten sonra İzmit’te çalışacak tramvay kabinlerinin siparişlerinin verileceğini anlattı. “Tramvay yolu bittiğinde, tramvay kabinleri de bitmiş olacak. Sekapark-Otogar hattındaki tramvay İzmit’te toplu taşımaya büyük bir rahatlık getirecek” dedi. 
Ben İzmit ve Kartepe bölgesi ağırlıklı ulaşım sıkıntılarını anlattıkça, Genel Sekreter Büyükakın, “Gebze bölgesindeki sıkıntı çok daha büyük. Sen Gebze’yi görmüyorsun. Orada büyük işler yapılıyor” dedi. 
………..
Büyükakın’a yıkımı gündemde olan eski Valilik binasını sordum. Bayram’da İzmit’i seven pek çok kişi için “Müjde” anlamına gelen bilgiyi verdi. Eski Valilik bahçesi, aynı zamanda Kocaeli’nin kent merkezindeki Resmi Tören alanı. Büyükakın, “Yeni bir tören alanı yapmamız, Valilik bahçesindeki Atatürk anıtını taşımamız lazım.. Atatürk anıtı orada dururken Valilik binasını yıkamayız” dedi. Bu konuda Vali Güzeloğlu ile de görüşüp, büyük olasılıkla yeni tören alanının yerini belirlemişler. Valilik bahçesindeki Atatürk anıtı ve kentin resmi tören alanı Kültür Tepesi’ne taşınacak. Bence de bu iyi bir haber.. Resmi Tören alanının kaşınmasıyla İzmit için büyük önem taşıyan “Av Köşkü” bölgesi hem önem kazanacak, hem ön plana çıkacak. Belki bu sayede, yıllardır  İzmitlileri rahatsız edecek şekilde kapalı olan Saray Bahçe’nin tarihi demir kapısı da  yeniden açılmış olur.. 
……….
Büyükakın’a halen D-100 üzerinde yapımı devam eden Symbol Köprülü kavşağı projesinin önümüzdeki Kurban Bayramı’na kadar (23 Eylül) mutlaka tamamen bitmesi gerektiğini söyledim. “Kurban Bayramına kadar bitiririz” dedi. Büyükakın, o bölgede yapılan işin 60 milyon TL’lik çok büyük bir yatırım olduğunu, dere deplase çalışmalarının çok zor ve zaman alan iş olduğunu anlattı. Büyükakın’a  D-100 karayolu üzerinde araç dönüşüne kapatılan Leyla Atakan Kavşağı’nda yayalar için yanan kırmızı ışığın trafiği kestiğini, eskisi gibi sıkıntı olduğunu söyledim. Bu kavşakta yaya geçişi için mutlaka bir alt veya üst geçit bulunması gerektiğini anlattım. “Haklısın” dedi.  Yeni projede o bölgedeki yaya geçişi için de bir çözüm bulunduğunu anlattı. 
Genel Sekreteri tanıdığım günden beri,  D-100 İzmit geçişindeki sıkıntıyı anlatıp dururum. Bu kentin üzerinden transit geçen araçların hiç kırmızı ışıkta durmadan kesintisiz hareket ederken, İzmitli’nin şehir merkezinden Ankara yönüne çıkamayışının kabul edilemez olduğunu anlatırım. Büyükakın, bu sorunun mutlaka çözüleceğini, D-100 İzmit geçişi için hazırlanan yeni proje ile şehir merkezinden bütün çıkışların Merkez Bankası bölgesine kaydırılacağını ve Ankara yönüne gidecek araçların da transit yola zorlanmadan gireceğini anlattı. 
Bayram trafiğini konuştuk. Genel Sekreter de artık yıllardır sözü edilen “Kuzey Marmara Otoyolu” projesinin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyor. Büyükakın, “Kuzey Marmara otoyolu tamamlanınca, mevcut TEM Otoyolu Kocaeli’nin kent içi ulaşım yolu olacak. Hem uzun tatillerde artan yük nedeniyle büyüyen trafik sorunu aşılmış olacak, hem normal zamanlarda şehiriçi ulaşımının ağırlığı D-100’den TEM yoluna taşınmış olacak” dedi. 
Büyükakın, trafikle, toplu taşıma ile ilgili konularda hem çok hassas, hem bu konuda çok kafa patlatıyor. Artık Büyükşehir’in elinde bir “Ulaşım master planı” var. Şehrin hangi bölgesinden günün hangi saatinde kaç araç geçiyor, hangi kavşaktan hangi yöne kaç araç dönüş yapıyor, hepsi bilgisayar ortamında görülebiliyor. Bence ulaşım ve trafik adına Büyükşehir’in İzmit’te son yıllarda yaptığı en iyi iş, Santral Kavşağı projesi olmuştur. Büyükakın’a “Santral kavşağını çok iyi yaptınız. Pek çok yönden araçlar girip çıkıyor. Bütün yönlere ışıklar çok orantılı yanıyor” dedim. Bu kavşak için uzun süre bilgisayar ortamında simülasyon yaparak çalıştıklarını, her şeyin çok iyi hesap edildiğini anlattı. 
………
Tahir Büyükakın, Ersin Yazıcı’dan sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevine talipti, istiyordu. Kendisini bu ağır sorumluluk gerektiren göreve hazır hissediyordu ve heyecanlaydı. Büyükakın döneminde işler, en azından benim beklediğimden daha ağır gidiyor.. Temkinli, detaycı ve araştırmaya çok fazla önem veren bir bürokrat. Ama heyecanı ilk günkü seviyesinin altında değil, üstünde. 2016 ve 2017 yıllarında  trafik ve ulaşım adına bu kentte çok önemli projelerin hayata geçirileceğini, 2019’a kadar  bugünkü sıkıntı ve eleştiri konusu olan konuların büyük bölümünün ortadan kalkacağını söylüyor.. 
Bunca zaman bu kadar sıkıntı çektik. Büyükakın’a biraz daha kredi tanımak, belki bir-iki yıl daha sabretmek gerekiyor. Önümüzdeki dönemde büyük projeler görebiliriz. Tahir Büyükakın, “Özellikle bu kentte ulaşım ve trafik adana iş yapılırken, sıkıntıların inşaat döneminde biraz artması normaldir. Buna da katlanmak gerekiyor” dedi. İş yapsınlar, proje üretsinler de buna da katlanırız.
Bu yazı toplam 475 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum