1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hiç açıklamayın daha iyi...
Hiç açıklamayın daha iyi...

Hiç açıklamayın daha iyi...

İzmit Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği üzerinden basına bir açıklama yapmış. 27 Mayıs tarihli Kocaeli Valiliği imzalı basın duyurusunu, Yazı İşle

A+A-

İzmit Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, Kocaeli Valiliği üzerinden basına bir açıklama yapmış. 27 Mayıs tarihli Kocaeli Valiliği imzalı basın duyurusunu, Yazı İşleri'nde tesadüfen gördüm. Ne anlatılmak istendiğini anlamaya çalıştım.

Dilovası Gümrük Müdürlüğü'nde 25 Eylül 2010 tarihinde şüphe üzerine bir soruşturma yapılmış. Kocaeli yerel basınına yapılan resmi açıklamada şöyle deniliyor:

“T Petrol Ürünleri Şti., S. İnşaat Malzemeleri Şti., E. Kimya Şti., E Unlu Mamüller A. Ş. firmaları adına tescilli, onaylı 12 adet ihracat beyannameleri ile S Gümrük Müşavirliği tarafından açılan 11 Ekim 2010 tarihli A Tekstil İnşaat Eğitim Şti. firması adına tescilli ve onaylı iki adet ihracat beyannamelerine ilişkin olarak Gümrük Müdürlüğünce yapılan risk analizi neticesinde, yapılmak istenen ihracatın gerçekte var olmadığı, sadece belgeler üzerinde var olduğu düşünülerek konu Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü'ne bildirilmiştir.”

Yani değerli okurlar T. Petrol, S. İnşaat, E Kimya, E Unlu Mamüller, A Tekstil şirketleri, hayali ihracat yapmaya kalkmış. S Gümrük müşavirliği bunu yasal ihracat gibi göstermek istemiş. Gümrükçüler, devleti, milleti soymaya kalkışan hayali ihracatçıları fark etmiş. Yapılan araştırmalarda, olayın tam anlamıyla bir hayali ihracat girişimi olduğu da ortaya çıkmış.

Bu konu kamuoyuna duyuruluyor ama suçlu şirketlerin isimleri gizleniyor. Aynı açıklamada bu firmaların sorumlularından 15 kişi hakkında Gebze Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu da belirtiliyor. Tabii şahısların isimleri de gizlenmiş.

Hayali ihracat ile tüyü bitmedik yetimin rızkına göz dikenler yakalanıyor. Aylar sonra soruşturma açılıyor. Ama kamuoyunu bu şirketlerin ismi, sanıkların ismi verilmiyor. O hâlde neden açıklama yapıyorsunuz?.. Hiç açıklamayın, daha iyi değil mi?

CHP İzmit’te birinci çıkabilir

12 Haziran seçimlerinde Kocaeli genelinde AKP'den başka partinin birinci çıkacağını iddia eden ya bu işi bilmiyor ya da hayal görüyor demektir.

Ancak AKP'nin liderliği Kocaeli'nin tüm ilçelerinde geçerli olmayabilir.

CHP, 2009 yerel seçiminde İzmit Belediye Başkanlığı seçimini çok az farkla kaybetmişti. İzmit Belediye Meclisi ve İzmit'te kullanılan Büyükşehir Belediyesi oylarında ise öndeydi.

Bu seçimler öncesi AKP'nin yine çok güçlü olduğu bölgeler var. Özellikle Bekirpaşa bölgesinde AKP'ye yine çok oy çıkacak. Ancak şehir merkezindeki hava farklı. 12 Haziran'da İzmit Belediyesi sınırları içinde CHP oyları AKP'yi geçerse hiç şaşırmam.

Böyle bir sonuç olursa AKP'liler suçlu arayacak, özellikle İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ı günah keçisi ilan edeceklerdir. Ancak AKP İzmit'te CHP'nin gerisinde kalırsa, bunun suçunu Doğan'a yüklemek haksızlık olur.

Böyle bir sonuç, Büyükşehir Belediyesi'nin İzmit'e ilgisizliği ve AKP aday listesinde İzmit kökenli isimlerin bulunmaması ile açıklanmalıdır.

Bir daire fiyatına bir yıl özel okul

AKP iktidarı, Türkiye'de her şeyi özelleştirmek istiyor. Eğitim, sağlık, ulaşım, haberleşme her türlü mal ve hizmetin özel sektör tarafından tedarik edilmesini, parası karşılığı vatandaşa ulaştırılmasını amaçlıyor.

Bu anlayıştan özellikle eğitim sektörü çok etkileniyor. Türkiye'de devlet okullarının kalitesi -belki de kasıtlı olarak- düşerken, özel okullar teşvik ediliyor.

Pek çok insan, bütün kazancını çocuklarının olabilecek en iyi eğitimi alması için harcamaya hazır. Eğitim alanındaki özelleştirme, çok ciddi anlamda bir istismar yaratıyor. Önümüzdeki dönem için özel okulların yıllık ücreti 40 bin TL'ye kadar yükselmiş. Bu para ile 1+1 mütevazı bir konut almak olası.

Yıllık ücreti 50-60 bin TL'yi bulan, aşırı başvuru nedeniyle alacağı öğrencileri kura ile belirleyen okullar bile var.

Veliler yemiyor, içmiyor, çocuklarını bu okullarda okutmak için her türlü fedakarlığa katlanıyor.

Hedef 2023 yılı ya... Bakarsınız Cumhuriyetimizin 100 ncü yılında ülkemizde eğitim tamamen özel sektöre devredilmiş de olur. Gidişat bunu gösteriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.