1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hiç değilse ulaşıma zam olmayacak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç değilse ulaşıma zam olmayacak

A+A-

Bizim şehrimizde geçmişe göre durumu en fazla geriye giden iş kolu toplu taşıma sektörüdür. Özellikle İzmit şehir içi ulaşımında çalışan minibüsler, gerçekten çok zor durumda. 
İzmit’te ulaşım hizmeti kalitesiz. Kaba, hoyrat! Ayrıca en azından kısa mesafeler için çok pahalı. Öğrenci ücretinin tam ücretin yarısı olması gerekir, bizde böyle değil. Minibüsçü, tramvay ile nasıl  rekabet edecek? 65 yaş üstü bedava olacak denilmiş. Pek çok kişiye, ücretsiz seyahat kartları dağıtılmış.
Eskiden İzmit’te Thames marka burunsuz minibüsler çalışırdı. Üstelik şoförün yanında muavin olurdu. Minibüs sahibi gayet güzel kazanırdı. 
Şimdi, pahalı minibüsler, borçlu minibüsçüler var. Üstelik kazanamıyorlar. Minibüslerin plakası da eskisi kadar değerli değil.
Bütün bunların üstüne, artık neredeyse haftada bir otomatik olarak gelen benzin, mazot zamlarını koyun. TL’nin değerinin düşmesiyle, minibüsçünün artan masraflarını düşünün. 
Şu sıralar İzmit’te toplu taşımaya yeni zam yapmak gerekiyordu. Oysa daha birkaç ay önce zam yapılmıştı. Özellikle öğrenciler, her gün toplu taşıma araçları ile Umuttepe’ye gidip gelmek zorunda olan üniversiteliler için ulaşım çok önemli bir masraf haline gelmişti. Buna karşın, aynı hatta Belediye otobüsleri de çalışıyor. Minibüsçü, 30 kilometre yol gidiyor, zarar ediyordu. 
Zam yapmak tek şart gibi görünüyordu. Ama Minibüsçüler Odası’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı bir formül vardı. Oturdular Büyükşehir Belediyesi ile pazarlık yaptılar. Büyükşehir atık şehir içi araçlarında öğrenci başına minibüsçüye 40 kuruş, ilçeler arası yolculuklarda 60 kuruş ödeyecek. Aynı uygulama, indirimli yolculuk kartı bulunanlar için de geçerli ve 1 yıl süreli olacak.
Toplu taşımada böyle bir uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu düşünüyorum. Minibüsçüler de bir yıl süreyle fiyatlara zam yapmayacaklar.
Aslında bir süredir uygulamada olan Kent Kart sistemiyle, böyle esneklikler, yeni uygulamalar yapmak mümkün. İzmit’ten Umuttepe’ye giden öğrencinin Kent Kartı’ndan minibüse bindiğinde yine 1.50 TL çekilecek. Ama bu öğrenci için 40 kuruş da Büyükşehir verecek. Kent Kart ile daha pek çok esneklik yapılabilir. Mesafeye göre ücret sistemi kurulabilir. Bu yeni uygulama bir başlangıç. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun toplu taşıma konusunda yeni ve vatandaş lehine uygulamalar konusunda kararlılığı var. Herhangi bir ilçeden İzmit’e gelen yolcu, şehir içindeki yolculuğunda ekstra para ödemeyecek. Bütün bunlar, hem vatandaşın daha kaliteli ve daha ekonomik yolculuk yapması, hem son zamanlarda çok ezilen minibüsçünün biraz nefes alması için yapılıyor.
Hem Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’u, hem Büyükşehir Belediyesi yöneticilerini kutluyorum. Bu kadar akaryakıt zammına karşın, ilimizde uzun bir süre, (en azından yılbaşına kadar) yeni toplu taşıma zammı olmayacağını düşünüyorum.

AKP’nin ilk bürokratıydı 

Cemal Şişman adı şu sıralar ülkenin gündeminde. İçişleri Bakanlığı bünyesinde müfettiş olarak çalışan; çeşitli belediyeleri, özellikle AK Partili olmayan belediyeleri denetleyen bir eleman Cemal Şişman. Buralı. 
Giresun’un CHP’li Piraziz Belediyesi’ni denetlerken Belediye Başkanı’ndan rüşvet almak suçundan tutuklandı. Doğrusu üzüldüm. Cemal Şişman, bir ara buralardaki en güçlü bürokratlardan biriydi. 2004 yılı mart ayındaki yerel seçimlerde İzmit Büyükşehir Belediyesi’ni AK Parti kazanınca, bütün hesapların incelenmesi, Belediyeye çeki-düzen verilmesi için göreve getirilen ilk bürokrattı. Pek çok kişiye, anasından emdiği sütü, burnundan getirtmişti. Genel Sekreter Yardımcısı sıfatı vardı ama İzmit’te en yetkili, en etkili adamdı.
2005’de Seka’nın kapatılması gerçekleşince, Cemal Şişman Seka’nın elindeki hurdaların satışından da sorumlu olmuştu. Birden, dönemin Genel Sekreteri Münir Karaloğlu tarafından görevinden alındı. Belediye’den atıldı. İçişleri Bakanlığına geri döndü.
2005 yılında Cemal Şişman ve ekibi hakkında Seka’nın hurdaları konusunda açılan soruşturmalar daha sonra rafa kaldırıldı. İddiaların üzerine gidilmedi. Şişman devlette, üstelik İçişleri Bakanlığı’nda müfettiş olarak çalışmaya devam etti. Geçen hafta Piraziz ilçesinde bu olay patlak verdi. Her şeye rağmen Şişman’ın aklanmasını, serbest kalmasını dilerim. Ama her halde artık devlet görevinde çalıştırılmaz.

PTT’nin Kocaeli hamlesi 
Eskiden PTT,  mektuplarımızı, tebrik kartlarımızı attığımız, çok ender telgraf çekmek için kullandığımız, sabit telefonların işlemesini organize eden bir kurumdu.
PTT (Posta Telgraf Telefon) idaresinin ikinci (T)’si, yani Telefon bölümü bilindiği gibi özelleştirildi. 
Eskiden şehir merkezinde işlek bir noktaya ankesörlü telefon konulması için PTT’nin yakasına yapışırdık. Günümüzde vatandaş sayısının iki katı cep telefonu var. Kimse ankesörlü telefon falan aramıyor. Mektup, telgraf falan da tarihe karıştı. Mektup yerine e-mail, telgraf yerine SMS kullanılıyor. 
Ama PTT’nin hizmet alanı genişledi. Günümüzde PTT en büyük bankalardan biri. Pek çok vatandaş emekli maaşını PTT’den alıyor. Her türlü havale PTT’den yapılıyor. PTT şubeleri biraz vergi dairesi gibi de oldu. Üstelik hala, yüzde yüz kamuya ait. Yani devletin, yani halkın kuruluşu. 
PTT son yıllarda ilimizi bir hayli ihmal etmişti. Önce Kocaeli Baş Müdürlüğü İzmit’ten Gebze’ye gitti. Sonra İstiklal Caddesi’ndeki merkez binasında bir tadilat başladı ki, neredeyse 15 yıl bina kapalı kaldı. 
Şube sayısı uzun süre artmadı. Kenarda köşedeki şubelere eleman takviyesi yapılmadı. Vatandaş (e-devlet) şifresi almak için bile PTT’ye gitmek zorundaydı ama ulaşabileceğiniz yerde PTT bulmak zordu.
Şimdi biraz bu işler değişiyor. Kocaeli PTT Başmüdürü Adnan Sert, halen ilimizde 100 olan PTT birim sayısının bu yılsonuna kadar 130’a çıkartılacağını açıklamış. Harmantarla’ya, Bekirdere, Yenişehir Mahallelerine yeni şubeler açılıyor. Yenicuma Camii yanında PTT Kargo şubesi hizmete açılıyor. Günümüzde alışveriş ağırlıklı olarak internet ortamına geçerken, insanların nüfus kağıdı, pasaportu kargo aracılığıyla ulaştırılıyor.
PTT’nin ilimizde başlattığı bu hamleyi olumlu buluyorum. Ama sadece PTT şubelerini, PTT tabelalarını arttırmanın yetmeyeceği de bilinmeli. İlimizdeki pek çok PTT bürosunda bütün işleri 1-2 memur yapmaya çalışıyor. Mevcut PTT şubelerinde de eleman sayısını takviye etmek gerekiyor. 

DUVAR YAZISI 
72 yaşındaki Lucescu, 
18-20 yaşındaki gençlerle
yeni ve çok iyi bir Milli 
Futbol Takımı kuruyor.

Bu yazı toplam 2478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.