1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hiç ikinci olmadık
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç ikinci olmadık

A+A-
Bugün 19 Eylül 2015… 
ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesini bu kente hizmet için yeniden yayın hayatına 19 Eylül 1991 Cuma günü başlatmıştık. Bugün 24 yılı geride bırakıp, yeni umutlar ve yeni atılımlarla 25 nci yılımıza giriyoruz. Siyasetin yoğun olduğu bir dönemdeyiz. Bugün, bu sütunlarda da siyasetle ilgili, aday listeleri ile ilgili bir değerlendirme beklediğinizi biliyorum.
Ama anlayışınıza sığınarak, gazetemizin yaş gününde, bu gazeteyi bir kez daha dosta düşmana hatırlatmak isterim.
……….
ÖZGÜR KOCAELİ’nin öyküsü, aslında bu kentte yerel basının öyküsüdür. Pek çok kez,  çeşitli vesilelerle bu hikayenin özetini, bizim kentimize anlatma çalışmıştım. ÖZGÜR KOCAELİ bugün 14 yılı geride bırakıp, 25'nci yıla adım atıyor, ama bu hikayenin başlangıcı,  Mayıs 1975’e kadar uzanıyor.
Rahmetli Dündar Çiğit, bu kentte sırtını Resmi İlan’a dayamayan, bayide satılan, tiraj hedefleyen ilk yerel gazeteyi, ÖZGÜR KOCAELİ adıyla Mayıs 1975’te yayınladı. Bu türden yerel gazeteciliğin ilkelerini o tarihte duyurdu. Birkaç ay içinde ÖZGÜR KOCAELİ gazetesi, bir şehir gazetesi olarak Türkiye’nin dikkatini çekti. O yıllarda özel televizyon, internet falan yok. Türkiye’nin en büyük medya grubu olan, Haldun Simavi yönetimindeki Web Ofset Grubu,  Dündar Çiğit’e ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesinde ortaklık teklif etti. 
1975 yılının eylül ayında, ÖZGÜR KOCAELİ bugünkü “Mavi” logosu ile, İstanbul’da Türkiye’nin en modern tesislerinde renkli olarak basılan bir şehir gazetesi haline geldi. 
Hiç unutmam..ÖZGÜR KOCAELİ, İstanbul Cağaloğlu’ndaki Web Ofset tesislerinde ilk kez renkli olarak basılıp, piyasaya verilecekti. Bir pazartesi gününe rastlıyordu. Sadece Kocaeli yerel basını için değil, Türkiye yerel basını için gerçek anlamda devrim niteliğinde bir tarihtir o tarih.. Gazete pazartesi günü kentte dağıtılacak, Pazar günü Kocaelispor’un Mersin’de maçı vardı. Ben de daha o yıllarda gazetenin spor servisinde çalışıyordum. Mersin deplasmanına görevlendirilmiştik. 2 nci lig maçıydı. Kocaelispor, Mersin’i 2-0 yenmişti. Haber, mavi renk logolu ilk ÖZGÜR KOCAELİ sayısında, 1 nci sayfadan, renkli Kocaelispor fotoğrafı ve benim imzamla verilmişti. 
………….
Tabii hikaye hayli uzun.. 1990’lı yıllarda, ülkeyi rahmetli Tugut Özal’ın tek başına yönettiği yıllarda, Türkiye’de siyasetin akışı, medya üzerinde devletin baskısı farklı boyutlara ulaşmıştı. Haldun Simavi, Web Ofset grubunu, 1990 yılında o dönemin en önemli Türk işadamı Asil Nadir’e sattı. Web Ofset grubunun içinde ÖZGÜR KOCAELİ gazetesi de vardı.
 
Ben, 1986 yılından itibaren, çok genç yaşta gazetenin Genel Yayın Müdürüydüm. Rahmetli Dündar Çiğit, rahmetli Cevat Çetin, Nazif Çanakçılı, Hazım Özbay, yani “Bizim ekip”  gazeteden ayrıldılar.  O ekipten bir tek ben kalmıştım. Asil Nadir grubu, benim işin başında kalmamı istiyordu. Ne kadar maaş istersem, kimi ekibe katmak istersem, her şeyi vereceklerdi. Ama birkaç ay sonra, ben de işi bıraktım. Ben de ayrıldıktan sonra, Asil Nadir grubu, gazeteyi bu kentteki başka bir sermaye gurubuna sattı. 
1991 yılının nisan ayında Dündar Çiğit rahmetli oldu. Biz gazetecilik yapmıyorduk. Ama ekip bir aradaydı. 1991 yılının sonlarındaki seçime gidilirken, atık ANAP iktidarının sonunun geldiği görülüyordu. O yılın yaz aylarında, ben eşimle tatil yaparken, Cevat Çetin aradı, “Tatili kes, hemen dön. Yeniden gazete çıkartacağız” dedi. 
19 Eylül 1991 Cuma günü ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi, mavi logosu ile yeniden yayın hayatına başladı. İşte bu gün, ÖZGÜR KOCAELİ gazetesinin ikinci versiyonunun yayın hayatına başlamasının yıldönümüdür. 
………..
Hiç birimizin sermayesi yoktu. Kenarda köşede paramız yoktu. Çok büyük, pek çok kişiye göre çok uçuk bir maceranın içine giriyorduk. Sanayi Sitesi’ndeki binamızın matbaa makineleri arasındaki bölümünde gazete hazırlıyor, her akşam İstanbul’un bir ucundaki Son Havadis tesislerine sayfalar götürülüyor, gazete basılıp,  Kocaeli’de piyasaya veriliyordu. 
Çok zor bir işe soyunmuştuk. Gazetenin teknik imkanları çok yetersiz, baskısı çok kötüydü. Çamur gibi, fotoğrafların anlaşılmadığı, yazıların bazı bölümlerinin okunmadığı bir gazete yapıyorduk. Görsel açıdan berbat bir gazete. ÖZGÜR KOCAELİ yayın hayatına başlamadan önce, bizim bırakıp gittiğimiz gazeteyi sahiplenenler, bu gazeteyi önlemek için ellerinden gelen her türlü kalleşliği yaptılar. Bu gazeteden bir gün önce, aynı isimle taklidini çıkarttılar. Bu gazetenin bayilerde satışını engellemeye kalkıştılar. 
Ama bu şehir ÖZGÜR KOCAELİ’ye sahip çıktı. İstanbul’da basılan gazete gece arısı İzmit’e geliyordu. Baskısı berbat, görüntüsü berbattı. Ama yüzlerce kişi, Park’taki büfenin önünde kuyruğa giriyor, ÖZGÜR KOCAELİ’nin ertesi günkü sayısının gelmesini bekliyordu. 
Gazeteyi çıkartmadan önce yaptığımız hesaplarda, günde 1000 adetlik satış ekonomik manada yeterli olacaktı. Bir-iki ay içinde o çamur gibi baskılı gazete 4-5 bin adet günlük tiraja ulaştı. Bizim günde 10-11 bin adet satarken bıraktığımız eski gazetenin satışı 500-600 adete kadar geriledi. 
Bu kent bize sahip çıktı. Biz de bu kente hiç ihanet etmedik. 
Kimi zaman haber atladığımız olmuştur.. Bazen,  kimi haberlerin hatalı çıktığı da olmuştur. Ama bunca yıl içinde, bir kere bile, bu gazeteye güvenen bu kent halkına ihanet etmedik. Yalan söylemedik. 
Kimseye şantaj yapmadık. Bir tek gün, bir kişi veya kuruluştan reklam talep etmedik. Gazeteyi siyasete hiç alet etmedik. Hiçbir siyasi görüşün, hiçbir siyasi kişiliğin maşası olmadık. Bir dönem bu gazete için “Sefa Sirmen’in gazetesi” dediler.Gülüp geçtik.. Bugün bu gazetenin merkezi olan bina, gazete ortaklarından Hazım Özbay’a aitti. Boş duruyordu. Sanayi Sitesi’ndeki binadan bu binaya taşındık. O dönemin şartlarında 500 bin mark karşılığında, bugün hala bu binada duran, ama kullanmadığımız baskı makinesini aldık. 
ÖZGÜR KOCAELİ, bu kentte yayın hayatına başladığı Mayıs-1975’den itibaren hiçbir zaman ikinci gazete olmadı. 1991 yılı 19 Eylül’nde yayın hayatına giren elinizdeki bu gazete,  Türkiye’de medya sektörünü şaşırtan, “Böylesi olmaz” denilen rakamlara, başarılara ulaştı. 
Biz sadece çalıştık. Dündar Çiğit’in ilk günden koyduğu ilkelerden hiç sapmadan, bu kent insanına doğru, düzgün, dürüst; kimseye şantaj yapmayan, tehdit etmeyen; kimsenin borazanı da olmayan gazete verdik. Bu kentte çok büyük bir değer yarattık. İki yıl öncesinde de, bu gazetenin sadece logosu, isim hakkı 5.5 milyon TL’lik bir değer ifade etti.
ÖZGÜR KOCAELİ 25 nci yayın yılına, tamamlanmak üzere olan yeni ve modern binasında devam edecek. Umuyor ve diliyorum ki, yayınlandığı ilk günden ortaya koyup, deklare ettiği ilkelerinden hiçbir zaman taviz vermeyecek. Yine eminim ki, bu kentte hep bir numara olarak, güvenilen tek şehir gazetesi olarak kalacak. Bizi bu günlere getiren, bu kenti yerel medya dünyasının yıldızı yapan bütün okurlarımıza, Kocaeli halkına ve bunca yıl içinde birlikte çalıştığım, hepsi birbirinden değerli bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bir gün, bu kentte ÖZGÜR KOCAELİ gazetesini geçen bir başka gazete olursa, eminim ki, o gazeteyi de ancak bu ekip yapabilir. 
Bu yazı toplam 493 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum