1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hiç kurulmasa ne olur?
Hiç kurulmasa ne olur?

Hiç kurulmasa ne olur?

Önümüzdeki Pazar günü YGS yapılıyor. Türkiye'de 1 milyon 700 bin genç, hayatının kritik virajlarından birine girecek. Kocaeli'de de Pazar günü 30 bine yakın aday sınava katılacak. Kocaeli

A+A-

Önümüzdeki Pazar günü YGS yapılıyor. Türkiye'de 1 milyon 700 bin genç, hayatının kritik virajlarından birine girecek. Kocaeli'de de Pazar günü 30 bine yakın aday sınava katılacak.

Kocaeli Valiliği karar almış. Pazar günü Yahya Kaptan ile Kozluk'taki Pazar Pazarları saat 13. 00'den sonra kurulacakmış…

Türkiye bu YGS nedeniyle, saatleri ileri almayı bir gün öteledi. Çok kritik bir karar aldı. Ama İzmit'te iki tane pazar bile kaldırılamıyor.

Ne olur yani, 27 Mart Pazar günü Kozluk'taki ve Yahya Kaptan'daki Pazar Pazarı kurulmayıversin... Saat 13. 00'den sonra kurulacak Pazar için, öğrenciler sınavdayken, yine pazarcılar gelecek. Tentelerini çakacak, tezgahlarını yerleştirecekler. Gürültü, patırdı. Belki sınav için bölgedeki okullara gelen gençler, trafikte sıkışacak. Saat 13. 00'den sonra pazar kurulacağına, 27 Mart'ta hiçbir semt pazarı kurulmayacak diye bir karar alınsa, pazarcılar çok mu kızar diye korkuldu acaba?

YGS için çok daha ciddi önlemlere de ihtiyaç var. Pazar günü Umuttepe'ye ulaşım için ek önlemler alınmalı. KOÜ kampusu otoparkına girişte, her araçtan otopark parası alınacak diye yolun kapanmasına mutlaka engel olunmalı. Bakalım ilimiz yetkileri bu konuda geçen yıllardan ders alarak bu yıl gerekli önlemleri alabilecekler mi?

YGS soruları sadece TRT'de

Türkiye'deki büyük sınavların soruları, yapıldığı günün öğleden sonrasında hemen bütün televizyon kanallarında ve ertesi gün gazetelerde yayınlanırdı.

Hem ilköğretim son sınıf öğrencilerinin girdiği Anadolu Liseleri ile Fen Liseleri sınavlarında; hem üniversiteye giriş sınavlarında sorulan sorular, sınav tamamlandıktan iki saat sonra, bütün televizyon kanallarında, uzman eğitimciler tarafından tek tek açıklanıp, yanıtlanırdı. Sınavdan çıkan öğrenciler ile velileri de televizyon karşısına geçip, kontrol ederlerdi.

Ertesi gün de ulusal gazetelerin neredeyse tamamında bu büyük sınavın soruları ve doğru yanıtları yer alırdı.

Önümüzdeki Pazar günü yapılacak YGS ile 17-18 Haziran tarihlerinde yapılacak LYS için ÖSYM yeni bir karar aldı. Bu iki büyük sınavın sorularını, sınavlar bittikten iki saat sonra sadece TRT yayınlayacak ve çözümlerini anlatacak. Diğer kanallar soruları yayınlayamayacağı gibi, ertesi gün ulusal gazeteler de bu soruları ve yanıtlarını yayınlayamayacaklar. ÖSYM sınavdan üç gün sonra soru ve yanıtları internet sitesine koyacak.

ÖSYM'nin bu kararı yeni getirilen sıkı güvenlik kuralları nedeniyle aldığını tahmin ediyorum. Soruları sadece TRT'nin yayınlamasında pek sakınca yok. Çünkü TRT Türkiye'nin her yerinden en rahat izlenilen kanal. Bu açıdan sorun çıkmaz. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Soruların çözümlerini yapmak üzere sağlam bir ekip kurulmalı. Geçmişte ÖSYM'nin bazı hatalı soruları televizyon kanallarında yapılan bu programlar sayesinde sıcağı sıcağına ortaya konmuş öğrencilerin hakkı korunmuştu. TRT'de soruları çözecek ekip de hatalı olduğunu düşündüğü sorular var ise görüşlerini ortaya koymalı. Yanlış soru nedeniyle doğacak olası haksızlıkların önüne geçmeli.

Esnaf kredi faizinden kurtuluyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, önemli bir kararı daha açıkladı. 60 bin esnafın, Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine olan borçlarının faizleri siliniyor.

Bu gerçekten önemli bir karar. Çalışanından kestiği sigorta primini yatırmayan işverenin, kazandığı paranın vergisini ödemeyen zenginlerin affedildiği Türkiye'de küçük esnafın ayakta kalabilmek için Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden alıp, geriye ödeyemediği kredilerle ilgili faizlerin silinmesi, esnafa önemli soluk aldıracaktır.

Bu kararla 60 bin esnaf ve sanatkar rahat nefes alırken, bu esnaflara kefil olmuş 120 bin kişi de devletin takibinden, borçtan kurtulmuş olacak. Esnafın üzerinden toplam 215 milyon TL lik borç faizi yükü kaldırılmış olacak.

Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden 5 yıl önce 10 bin TL kredi alan bir esnafın borcu, faizi ile birlikte 31 bin TL'ye yükselmiş. Şimdi, bütün faizler silinecek, sadece 10 bin TL'lik anapara borç olarak kalacak. 15 Nisan'a kadar bu haktan yararlanmak için gerekli başvuruyu yapmak gerekiyor. Borcun üçte biri peşin, geri kalanı iki ay içersinde ödendiği takdirde herhangi bir faiz uygulanmayacak. Borç dokuz taksitte ödenmek istenirse yıllık yüzde 5, 24 taksitte ödenmek istenirse yıllık yüzde 12 faiz ödenecek.

Yıllardır sıkıntı çeken, bir de borç sarmalına giren esnaf ve sanatkarların bu uygulamadan yararlanmaları gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.