1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Hiçlik makamına hazır olun
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiçlik makamına hazır olun

A+A-

Nasreddin  Hocaya   bir  gün  birisi  kimsin  diye  sormuş ?

 Hiç  demiş   hoca  hiç  kimseyim.
Karşısındakinin  dudak  büküp  önemsemediğini  görünce, 
Bu  sefer  hoca  sormuş  adama, arkadaş  böyle  böbürlene   böbürlene   bana  soruyorsun da  sen  kimsin  söyle  bakalım?
Mutasarrıfım  demiş  adam  kabara  kabara,
Peki  mutasarrıflıktan  sonra  ne olacaksın  diye  sormuş  hoca,
Herhalde  Vali  olurum  diye  cevaplamış  adam,
Daha  sonra  ne  olacaksın  diye  üstelemiş   hoca,
Vezir  demiş  adam,
Peki  daha  sonra  ne  olacaksın,
Bir  ihtimal  sadrazam  olabilirim  demiş   adam,
Peki  ondan  sonra,
Adam  bakmış  o  yaştan  sonra  padişah  olacak  hali  yok  boynunu  bükerek,
Valla  demiş  şu  anki  senin  bulunduğun  makamda  olurum herhalde  hiç  demiş,
Hoca  arkasından  hemen  cevabı  yapıştırmış  adama,
Daha  niye  böbürlenip  duruyorsun  be adam, ben  şimdiden  senin  yıllar  sonra  gelebileceğin makamdayım  zaten, yani  hiçlik makamında.
     
    Bu  hikayeyi  niye  anlattım. Şimdi  seçimler  geldi  geçti. Kimileri  milletvekili  seçildi  kimileri  seçilemedi. Kimileri  geçen  dönem  bakandı  şimdi  milletvekili  bile  değil. Bakın  Türkiye  Cumhuriyetinin  başında  şimdiye  kadar  kaç  tane  Cumhurbaşkanı  kaç tane  Başbakan  görev  yaptı. Birgün  geldi  hepsi  bu  makamları  ya  bir  daha  seçilemedi  diye  bıraktı. Yada  bir  kısmının  ömrü  vefa  etmedi. Ama  neticede  bir  türlü  o  makamlardan  ayrılmak  zorunda  kaldılar. Hani  büyüklerimiz  derler  ya”İnsan  ne  oldum değil, ne  olacağım demeli”diye .
    İşte  hayat  böyle  bir  şey.İnsan  kendini  her  duruma  göre  hazırlamalı.Ne  makam  sahipleri  bir  anda  normal  vatandaş, ne  zengin  insanlar  bir  anda  fakir,ne  sıhhatli  insanlar  bir  anda  hasta,ne akıl  sahibi  insanlar  bir  anda  aklını  kaybedebiliyor. Hani  halk  arasında   çok  söylenir  malına  güvenme  bir  kıvılıcım  yeter.Sıhhatine  güvenme  bir  sivilce  yeter  diye. Onun  için  bu  dünyanın  lezzetlerinin  hepsi  geçici olarak  verilmiştir  insanoğluna.  Makam da, zenginlik te, sıhhat te, akılda   bunların  hepsi  senin  için  bir  imtahan  vesilesi  . İnsan  bunları  kaybetmeden  önce   elindeki  nimetlerin  kadrini, kıymetini  bilmeli. Eğer adam gibi adamsanız  elinizde ki  bu  niğmetleri  kaybettiğiniz  veya  ayağınız  bir  taşa  takılıp ta  düştüğünüz  zaman  elinizden  tutup  kaldıracak  birileri  muhakkak  bulunur  yanınızda. 
  Ha  adam olmakta  yetmez  bazen, çünkü  bu kısacık ömür  bitecek  birgün . Adam   gibi  de  ölmeyi  bilmeli  insan. Eğer   bir  makam sahibi  veya  zengin  olduğunuz   o  günlerde , insanlarla  iyi  geçinir  onlara  mütevazi davranır, yüksekten  bakmaz, kalplerini de  kırmazsanız  bu makamlardan  indiğinizde de   etrafınızda ki  insanlar  sizi  asla  yalnız  bırakmayacaktır, bunu  iyi  bilin. Hani  derler  ya  merdivenleri  çıkarken  insanlara  selam  vermeyi  unutmayın.Çünkü  merdivenleri  inerken  yine  aynı  insanlara  rastlayacaksınız  diye.
  Diğer   hikayelere   benzemez  insan  oğlunun  hayat  hikayesi, önce  yazılır, sonra  oynanır. Bu  hikayede  silip  yeniden  yazmak ta  yoktur.Çünkü  hayat  silgi  kullanmadan  yapılan  bir  resim  sanatı  gibidir  derler. Kalemi  elinden   bir defa   bıraktınmı   bitmiştir  artık  senin   hikayen.Kendi   hikayen de  başkasını  oynamak ta  yoktur.Çoğu  zaman  hayat  hikayeni  kader  çizgisinde   kendin  yazar  kendin   oynarsın. Kalemi  elinden   bırakmanın  zamanı da gizlidir. Kaleminiz  şu  an  hala  elinizdeyken  güzel  bir  hayat  yazın  kendinize.
   Elinizin  bir  daha  kalem  tutamayacağı  günlere  iyi  hazırlanın. Belki  o  zaman  kalemi  tutma  gücünüz  olsa  bile, bu  seferde  mürekkebiniz  bitmiş   olacak. Hayatınızda  gülerek yaptığınız   hataların, bir gün  gelir  ağlaya  ağlaya  hesabını  verirsiniz. Unutmayın   insan  çoğu  zaman  iki  anlam  yüklermiş  hayata, biri  ağlarken, biri  gülerken. Ancak  insan  sadece  bir  kez  kıymet  bilirmiş. Oda  elindekini  kaybederken. Herkese  iyi  pazarlar. 
Bu yazı toplam 797 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.