1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Hiçlik makamına hazır olun
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hiçlik makamına hazır olun

A+A-

Nasreddin Hocaya bir gün birisi kimsin diye sormuş.

Hiç demiş hoca hiç kimseyim.
Karşısındakinin dudak büküp önemsemediğini görünce, 
Bu sefer hoca sormuş adama, arkadaş böyle böbürlene böbürlene bana soruyorsun da sen kimsin söyle bakalım?
Mutasarrıfım demiş adam kabara kabara,
Peki mutasarrıflıktan sonra ne olacaksın diye sormuş hoca,
Herhalde Vali olurum diye cevaplamış adam,
Daha sonra ne olacaksın diye üstelemiş hoca,
Vezir demiş adam,
Peki daha sonra ne olacaksın,
Bir ihtimal sadrazam olabilirim demiş adam,
Peki ondan sonra,
Adam bakmış o yaştan sonra padişah olacak hali yok boynunu bükerek,
Valla demiş şu anki senin bulunduğun makamda olurum herhalde hiç demiş,
Hoca arkasından hemen cevabı yapıştırmış adama,
Daha niye böbürlenip duruyorsun be adam, ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım zaten, yani hiçlik makamında.
Bu hikayeyi niye anlattım. Geçenler de internette geçen dönem mecliste çekilen bir fotoğraf dikkatimi çekti. Eski Başbakanlardan biri ismini vermem doğru olmaz diye burada zikretmiyorum. Meclisin arka sıraların da tek başına oturmuş, başını da iki elinin arasına almış öylece düşünüyor. Bir anda kendi kendime sordum. Bu Başbakanın bir zamanlar etrafında yüzlerce insan ve hatta bir o kadar da korumaları vardı. Ama maalesef o makamlardan inince insanın etrafınızda kimseler kalmıyor. Bu manzara karşısında insan ister istemez kendine şu soruyu sorma ihtiyacı hissediyor. Hani büyüklerimiz derler ya ”İnsan ne oldum değil, ne olacağım demeli” diye.
İşte hayat böyle bir şey. İnsan kendini her duruma göre hazırlamalı. Ne makam sahipleri bir anda normal vatandaş, ne zengin insanlar bir anda fakir, ne sıhhatli insanlar bir anda hasta, ne akıl sahibi insanlar bir anda aklını kaybedebiliyor. Hani derler ya malına güvenme bir kıvılcım yeter. Sıhhatine güvenme bir sivilce yeter diye. Onun için bu dünyanın lezzetlerinin hepsi geçici olarak verilmiştir insanoğluna. Makam da, zenginlik te, sıhhat te, akılda bunların hepsi senin için bir imtihan vesilesi. İnsan bunları kaybetmeden önce elindeki nimetlerin kadrini, kıymetini bilmeli. Eğer adam gibi adamsanız. Zaten elinizde ki bu nimetleri kaybettiğiniz veya ayağınız bir taşa takılıp ta düştüğünüz zaman elinizden tutup kaldıracak birileri muhakkak bulunur yanınızda. 
Ha adam olmakta yetmez bazen, çünkü bu kısacık ömür bitecek birgün. Adam gibi de ölmeyi bilmeli insan. Eğer bir makam sahibi veya zengin olduğunuz o günlerde, insanlarla iyi geçinir onlara mütevazi davranır, yüksekten bakmaz, kalplerini de kırmazsanız bu makamlardan indiğinizde de etrafınızda ki insanlar sizi asla yalnız bırakmayacaktır, bunu iyi bilin. Hani derler ya merdivenleri çıkarken insanlara selam vermeyi unutmayın. Çünkü merdivenleri inerken yine aynı insanlara rastlayacaksınız diye.
Diğer hikayelere benzemez insan oğlunun hayat hikayesi, önce yazılır, sonra oynanır. Bu hikayede silip yeniden yazmak ta yoktur. Çünkü hayat silgi kullanmadan yapılan bir resim sanatı gibidir derler. Kalemi elinden bir defa bıraktınmı bitmiştir artık senin hikayen. Kendi hikayen de başkasını oynamak ta yoktur. Çoğu zaman hayat hikayeni kader çizgisinde kendin yazar kendin oynarsın. Kalemi elinden bırakmanın zamanı da gizlidir. Kaleminiz şuan hala elinizdeyken güzel bir hayat yazın kendinize.
Elinizin bir daha kalem tutamayacağı günlere iyi hazırlanın. Belki o zaman kalemi tutma gücünüz olsa bile, bu seferde mürekkebiniz bitmiş olacak. Hayatınızda gülerek yaptığınız hataların, birgün gelir ağlaya ağlaya hesabını verirsiniz. Unutmayın insan çoğu zaman iki anlam yüklermiş hayata, biri ağlarken, biri gülerken. Ancak insan sadece bir kez kıymet bilirmiş. Oda elindekini kaybederken… Herkese iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.