1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hizaya geldi mi?
Hizaya geldi mi?

Hizaya geldi mi?

Evet yazımın başlığın da okuduğunuz yandaş, candaş ve iktidara yalakalık yapan medyanın buna benzer manşetlerindeki anlamı çağrıştıran sözler gibi hizaya geldiler mi? İnsanın okurken bile içinin sızlad

A+A-

Evet yazımın başlığın da okuduğunuz yandaş, candaş ve iktidara yalakalık yapan medyanın buna benzer manşetlerindeki anlamı çağrıştıran sözler gibi hizaya geldiler mi? İnsanın okurken bile içinin sızladığı söyleyecek söz yazacak kelime bulamadığı anlamlar karşısında pişkinliklerini yitirmeyenler için ben yazıklar olsun diyorum…..

Bu ve buna benzer sözleri gazete sayfalarında ekranlarında kamuoyuna yansıtanlar çığırtkanlıklarını yaptılar. Ben bu cephede olanlara ve bunu savunanlara kendi düşüncelerimi yazılarımla anlatmaya çalıştım. Henüz daha on yılını doldurmamış bir siyasi partinin iktidarında olanlara baktığımız da sadece yetiştikleri ortam ve meslek hayatları sayısal anlamda yarım yüzyılı aşmış kurumsal birikimleri ile yetişen insanların duruşları ile bile ders verdiklerini gördük.  Tabi anlayanlara  gören gözlere , sadece çığırtkanlık yapanlar değil bizzat eylemin içinde olanlar bile bu suskunluğun asaleti karşısında heykel gibi kaldılar.

Ben yine durduğum noktadayım, her ne kadar goygoyculuk yapanlar tamtam melodileri içinde ritm tutanlar elleri patlayıncaya kadar alkış tutanlar olsa da sistemin dinamiği olan Cumhuriyet in kurucusu olan bir kurumun kökleri sarsılmayacak kadar güçlüdür.

Bırakın rüzgarları nice esen fırtınalar tayfunlar karşısında bile eğilmeyen dimdik sapasağlam kökleri gelenekleri olan bir kurumdan söz ediyoruz okurlar, kimsenin aklı gücü sözüm onlara politik duruşları bile yetmez onlara, yapılanlar sadece sakal traşı olmaya benzer, Tarihte Osmanlı paşasının biri yenilen donanmanın yerine daha güçlüsünü daha görkemlisini yapacaklarını bu sözleri ile dile getirmişti.

Sadece sivil iktidarın tabuları yıkmak anlamında değil, teamüller gereği olması gerekenler karşısında bile bu kadar ısrarcı olması bile toplumsal vicdanları rahatsız etmiştir. Neyin nasıl olacağını tarihe tanıklık ederek tek tek izliyoruz. Gereğinden  fazla balık hafizalı bir toplum olduğumuz dan  kolay unutuyoruz.

Değerli okurlar, bazı siyasetçilerin  abuk sabuk uydurma suikast planları karşısında çığırtkanlık yaptıkları süreçlerden kozmik odalardaki aramalardan bu noktalara geldik. Bunların hepsi tesadüf mü sizce?Tarih bunları yazarken bizlerde tanıklık ederken doğruların ne olduğunu da açıkça görüyoruz.

Gaza getirilen iktidar

Birkaç cılız açıklamanın dışında iktidarın eylemlerinde tepkisiz kalan muhalefet gerçekten tatilin tadını doyasıya çıkardı.  Artık onlarda kabullenmişler birtakım şeyleri görünen tablo da ne olursa olsun birkaç sivri çıkışın dışında ses getiren duruş sergilenmedi.

İktidarın meclis aritmetiği içinde yapacakları daha hayati önemde sorunlar için bu muhalefetle kolayca baş edeceğini de test ettiğini de görmüş olduk. Hepsi bir arada tek ses tek vücut olsa bile iktidar yine yapacağını yapacak dediğim dedik öttürdüğüm düdük havasında olacağını son olaylar karşısında kamuoyuna göstermiş oldu değerli okurlar.

İstedikleri kadar yırtınsalar da bağırıp çağırsalar da bu iktidar aldığı gazla bu dağları ben yarattım havasında yüzde ellilik siyasi gücün tadını doyasıya çıkarmaya kararlı hadi hepimize geçmiş olsun izleyin bakalım içinde her türlü siyasi varyasyonu barındıran politik oyunlar ile neler olacak önümüzdeki günlerde, izleyin de görün.

Bütün dünyanın dilinden düşürmediği ekonomik sarsıntıların bu sefer ülkemizi teğet geçmeyeceğini iktidar kendisi de dile getirdi. Bazı aklı zehir gibi çalışan işlerine geldiği zaman doğruları yazan işlerine geldiği zaman uykuya yatan yazarlar bile toplumun büyük bir kesimin ekonominin tutsağı haline geldiğini inanılmaz borçlar içinde yüzdüğünü  dile getirdiler.

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım, ters bir senaryo da dünyayı iflasa götüren önüne çıkanı yerle bir eden ekonomik veriler bizim ülkemizde esmeye başladığında olacakları düşünmek bile istemiyorum. Üstelik bu coğrafya da hala bilinmez bir pohpohlama ile gaza getirilen bir iktidarın yaptıklarına da tepkisiz kalan bir muhalefet olunca da bu kuşkumuz katlanarak artıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.