1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hizmet-İş'e tepki gösterdiler: '2 yıl önce neredeydiler'
Hizmet-İş'e tepki gösterdiler: '2 yıl önce neredeydiler'

Hizmet-İş'e tepki gösterdiler: '2 yıl önce neredeydiler'

İzmit Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nde çalışırken 2017 yılında işten atılan işçiler Hizmet-İş Sendikası'na tepki gösterdi. İşçiler, “Biz sendikanın üyesiydik. Biz işten çıkartıldığımızda sendika ve yönetimi neden bir kez sesini çıkarmadı” dedi.

A+A-

İzmit Belediyesi’nde 10 işçinin işten çıkarılması üzerine dün belediye binası önünde açıklama yapan Hizmet-İş Sendikası’na tepki geldi. 2017 yılında işten çıkartılan işçiler, 2 yıl önce kendileri işten çıkartıldıklarında üyeleri olan sendikanın neden açıklama yapmadığını sordu. 15 Kasım 2017 yılında işten çıkartılan Ergün Özkür, Hüsamettin Aslan ve Tarık Kaya, sendikanın siyasi davrandığını ve 2017 yılında 13 işçi işten çıkartıldığında sesinin dahi çıkmadığını belirtti.

2017 yılında İzmit Belediyesi’nin Fen İşleri Müdürlüğü'nde taşeronların kadroya geçmesine 1,5 ay kala 13 işçiyi işten çıkardığını belirten ve 2010 yılında belediyede çalışmaya başlayan Ergün Özkür, “13 arkadaşımızdan çoğu çalıştığı için şu anda biz buradayız. 2017 yılında KHK ile taşeronların şirketlerin kadrosuna geçmesi kesinleştikten sonra bizi performans bahane ederek işten çıkardılar. Bizim yerimize müdürlerin yakınları işe alındı ve kadroya geçtiler” dedi.

2012 yılında işe giren Tarık Kaya ise Hizmet-İş Sendikası’nın açıklamasına tepki gösterdi. 2017 yılında Hizmet-İş Sendikası’nın üyesi olduklarını söyleyen Kaya, “Dün 10 işçi işten çıkartıldığında Hizmet-İş Sendikası açıklama yaptı. Biz 13 kişi işten çıkartıldık. Ama sendika sesini bile çıkartmadı. İdris Ersoy bizi bir kere aramadı. Siyaset yapıyor. Başkan yardımcılarının çocuklarını ve yeğenlerini koruyor. Bizden sendika aidatı kesmelerine rağmen bir kere bizi arayıp geçmiş olsun demedi” dedi.

2012 yılında işe giren Hüsamettin Aslan da işten çıkartıldıktan sonra verdikleri hukuk mücadelesini anlattı. İşverenin kendilerini hukuksuz bir şekilde işten çıkarttığını mahkeme kararlarının ortaya koyduğunu belirtti. Kocaeli’de iş mahkemesinin işe iade kararı verdiğini ifade eden Aslan, “İşe iade davasını kazandık şu anda Sakarya Bölge 10’uncu Hukuk Mahkemesi'nde. Kısa zamanda kararın gelmesini bekliyoruz” dedi.

İDRİS ERSOY AÇIKLAMA YAPTI

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy İzmit Belediyesi'nde 2017 yılında işten çıkarılan 3 işçinin ifadeleri ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Başkan Ersoy şu ifadeleri kullandı:

“Organize edilmiş ve eski İzmit Belediyesi çalışanı 3 işçinin açıklamaları, Bekaş A.Ş yetkili olduğumuz işçilerin işlerine son verildiği için başlattığımız mücadele itibarsızlaştırmak ve yeni işten çıkarmalara sessiz kalmamız için işveren ve onların tetikçileri tarafından kurgulanan bir oyundur.

2017 yılında işten çıkarıldıklarını kendileri söyleyen bu arkadaşlar ve olayı kurgulayan yandaşlar şunu kaçırmış ki biz İzmit Belediyesi şirketi Bekaş A.Ş yetki müracaat yaptığımız KHK ile işçilerin belediye şirketlerine geçtikleri 2018 Nisan ayından sonradır. Dolayısıyla olayın olduğu iddia edildiği tarih de o işyerinde yetkili değildik.

Her şeye rağmen bu işten çıkan arkadaşlar o tarihte işten çıkarıldıklarında bizlerle irtibata geçilseydi yinede elimizden gelen destekle bu arkadaşlar içinde gereken neyse yapılırdı.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum