1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. HOCALARIN EKRANLARDAKİ REYTİNG SAVAŞI!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

HOCALARIN EKRANLARDAKİ REYTİNG SAVAŞI!

A+A-

Din adına konuşan hocaların, gerek TV kanallarında ve gerekse sosyal medyada birbirlerini ilzam etmeleri, acımasızca eleştirmeleri, hatta ve hatta bir birlerini tekfir eden açıklamalarda bulunmaları beni kahrediyor. İslam coğrafyası yangın yerine dönmüşken, Müslümanlar yerlerinden-yurtlarından ediliyorken ve küresel haydutlar yeraltı ve yerüstü zengin kaynaklarını akbabalar gibi kendi aralarında bölüşürken, İslam alimlerinin bu gerçekler karşısında ümmeti uyarmak yerine; ilmi ihtilaflarını kişiselleştirmeleri, reyting ve çıkar devşirme aracı haline getirmeleri, kendilerine zarar verdiği gibi, İslam'a ve Müslümanlara da büyük zarar veriyor. İrşada susamış Müslüman toplumu kime inanacağını, hangisinin peşinden gideceğini şaşırmış vaziyette. Allah'ın dini üzerinden rakibinin sırtına basarak taraftar toplamaya çalışmak İslami olmadığı gibi; insani de değildir. Özellikle, sözüm ona bazı hocaların bu patolojik davranıştan şiddetle kaçınmaları gerekir.
Ben şahsen, tıpkı bir arının muhtelif çiçeklerin özünden istifade etme edasıyla tüm hocalarımızın vahye dayalı söylemlerinden istifade etmeye çalışırken, hiç birisine kayıtsız şartsız bağlanma ve aklımı kiraya verme gibi bir yanlışın içinde olmadım, olmam da. Doğruyu söyleyen her kim olursa tasdik ederim; yanlışın da karşısında oldum/olacağım. 
Ey saygıdeğer hocalarımız, lütfen ve keremen, üstünlük elde etme, reyting yükseltme ve taraftar toplama yarışından çok; Müslümanları sapkınlıktan alıkoyacak ve sıratı müstakime doğru evirecek söylem ve eylem yarışına giriniz. Unutmayınız ki, sizin sorumluluğunuzun büyük olduğu gibi, mükâfat ve cezalarınız da büyüktür. Aranızdaki rekabetten Müslümanları ezmeyin, reytinglerinize kurban etmeyin. Çıkışlarınızı tahlil edin. Eğer bu çıkışlar histeriye, hamasete ve dünyevileşme temayülüne doğru eviriliyorsa, tevbe ederek bundan sarfınazar edin Aksi taktirde, yazıktır, günahtır ve haramdır!
Hocaların tüm bu ekran kavgalarına bakıp da “kıyamet, hacı-hocaların yüzünden kopacaktır” sözünü haklı çıkartıyor. Gerçekten ümmetin kıyameti sanki bu tiplerin yüzünden olacaktır. Feto hadisesi bunun en canlı örneğidir. Öyle değil mi?
Şuurlu Müslüman toplumu ferasetli davranarak, beynini kiraya vermeden tıpkı bir karpuz ya da kavundan istifade eder gibi kendilerine fayda sağlayan kısmından alıp kabuklarını nasıl ki çöpe atıyorsa hocaların faydalı ilimlerinden istifade ederek yanlışlarını da duymamazlıktan gelmeleri aynı derecede önemlidir.                             
 

Bu yazı toplam 1706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.