1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hoş geldin 2015
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hoş geldin 2015

A+A-
Yeni yıl.. Yeni başlangıçtır.. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak, bazı şeylere yeni başlamak; misal mümkünse sigarayı bırakıp, yine mümkünse bir miktar tasarruf yapabilmek için  fırsattır. 
Dünya, dün gece çok sıkıntılı bir yılı geride bıraktı. Biten 2014, ülkemiz ve kentimiz için de çok sıkıntılıydı. Bugün başlayan yeni yıldan da ben çok umutlu değilim.. Şimdilik pek çok kişi farkında değil. Ama göreceksiniz, bu yılın haziran ayında yapılacak genel seçimler ülkemizi, kentimizi çok gerecek.
Geçen yıl, iki büyük seçim geçirdik. Kocaeli’de çok önemli tatsızlıklar yaşanmadı. Bu defaki seçim, ortamı daha fazla gerecek. Önce partilerin içindeki adaylık yarışı, daha sonra partiler arasında bir oy fazla alma hırsı ve telaşı, herkesi gerecek. Çünkü bu seçimler, iktidar için de, muhalefet için de “Tamam mı, devam mı?” seçimleri olacak. 
………
2015 yılında öncelikle “Barış süreci”nin artık şekillenmesini ve bir şekilde sonuca ulaşmasını diliyorum. Bu konu, siyasi hesapların üzerindedir. Türkiye’nin geleceği ile ilgili çok önemli bir konudur. Umarım, hem ülkemizin terörden tamamen kurtulacağı, hem ülkenin bölünmeyeceği, hem de bu topraklarda yaşayan herkesin kendisini gerçek anlamda özgür ve birinci sınıf vatandaş olarak hissetmesini sağlayacak bir çözüm bulunur. 
Haziran ayındaki seçimlerin iki önemli unsuru var. 
Birinci soru şudur: Mevcut iktidarla Türkiye yoluna devam etsin mi?.. 
İkinci ve daha ileri soru ise şudur:  Mevcut iktidar ve kadroları, bu ülkede Anayasa’yı tek başına değiştirebilecekleri kadar güçlü ve yetkili olabilsinler mi?.. 
Her vatandaş, muhtemelen 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde oy kullanırken kendi kendisine bu iki soruyu sormalıdır. 
Birinci soruya verilebilecek “Evet” yanıtı masum ve makul görülebilir. 
Ama özellikle ikinci soruya verilecek yanıtı herkesin çok dikkatli düşünmesi gerekiyor. Türkiye’nin laik düzeni, gerçek anlamda demokratik, sosyal, hukuk devleti olması ilkeleri ile ilgili geleceği, bu sorunun yanıtında gizlidir. 
………..
Açıkçası, yeni yıldan ilimiz için de büyük beklentilerim yok. Biten yılın son gününde gelen habere çok sevindiğimi söyleyebilirim. Yeni bir erteleme olmazsa, 5 Ocak’tan itibaren 3 yılı aşkın süredir özlediğimiz banliyö trenleri seferlerinin yeniden başlayacağı açıklandı. Bu tren seferleri konusunda yetkililerinin verdiği vadelerin genellikle tutmadığını hepimiz biliyoruz. Dileyelim ki, bu defa  “Ada treni” adı verilen İstanbul Pendik- Adapazarı Arifiye arasında çalışacak trenlerle ilgili olarak verilen “5 Ocak” sözü tutulmuş olsun.
Banliyö trenlerin geri gelişi, garip çobanın eşeğini kaybedip, yeniden bulması gibi bir şeydir. Çok büyük ihtiyaçtı. 5 Ocak’tan itibaren İzmit’in iki komşu kentle, İstanbul ve Adapazarı ile neredeyse kopan irtibatı yeniden sağlanacaktır. 
Bu yılın nisan ayında, İzmit’te tramvay yolu inşaatını başlanacak. Nisan’dan sonraki bütün bir yıl İzmit içinde bu çalışmanın etkilerini hissedeceğiz. Umuyor ve diliyorum ki, D-100’de devam eden kavşak çalışması bu yılın yaz ayları öncesi bitecektir. Goodyear kavşağının tamamlanmasından sonra D-100 İzmit geçişinin çok büyük oranda rahatlayacağını tahmin ediyorum. Yine bu yılın yaz aylarında İzmit yakınlarında çok büyük iki AVM ve yaşam merkezi açılmış olacak. İzmit’te şehir merkezi esnaflarının işi biraz daha zorlaşırken, kent insanı için yeni yaşam merkezleri açılmış olacak. 
……..
Yeni yılda en büyük umudum, Kocaelispor’umuzun yükselişinin sürmesidir. Umuyorum ki, bu yılın bahar aylarında, Amatör Küme’den 3 nci Profesyonel Lige takımımız yükselmiş olacak. Yine bu yılın ikinci yarısında 3 ncü Lig’de de zirveye oynayan bir takım yaratarak, eski parlak dönemlere dönüşün sinyallerini alabiliriz. 
2015 yılında ilimizde artık çoktan hak edilen güçlü bir basketbol, voleybol takımlarının kurulmasını da diliyorum. Gidişat gösteriyor ki, Fuar’ın sonu gelecek. 
Yeni yıl için önemli güzel sinyallerden biri, geçen yıl hiç görmediğimiz karın biten yılın son günlerinde bölgemize yağmış olmasıdır.  Öyle görünüyor ki, geçen yıl hepimizi çok korkutan, kaygılandıran kuraklık riski bu yıl yaşanmayacak. Ama bugünden itibaren devletin pek çok yeni vergi zammı ile birlikte, ilimizde su fiyatlarına da enflasyon oranında zam gelecek. 
Sıkıntılı bir yıla hazır olmanızı, bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak hayatınızı yönlendirmenizi tavsiye ederim. Ülkemizin yanı başında savaşlar, gerginlikler devam ediyor. Dünyada çok ciddi ekonomik kriz riskleri devam ediyor. Günü kurtarmayı planlamak yerine, geleceği düşünerek yaşamak; mümkünse daha çok üretmek, daha çok çalışmak yeni yılda herkesin yol haritası olmalıdır. 
Kocaeli için bence ciddi bir kayıp yıl olan 2014’ün ardından, 2015 yılında bu kentin potansiyeline uygun ve bu ülkeye, bu iktidara verdiklerinin karşılığını alabilecek şekilde gelişmesini, kentin ışıklarının yeniden yanmasını, bu kentteki herkesin daha çağdaş, daha mutlu bireyler haline gelmesini diliyorum. Kuşkusuz, bu büyük rüyanın gerçeğe dönüşebilmesi için de hepimizin üzerine düşün görevler vardır. 
………
Neyse, siz bütün bu yazdıklarımı unutun gitsin.. Her şeyin başı sağlık.. Yeni yılda önce sağlığınıza dikkat edin. Bana sorarsanız, ufak tefek sorunlarla karşılaştığınızda hemen hastanelere  koşup, üzerinizde onlarca tıbbi test yapılmasına izin vermeyin.. Ruh sağlığınızı sağlam tutun.  Sizin ruh ve beden sağlığınız ne kadar yerindeyse, dünya ve yaşam da o kadar güzel olacaktır. 
Bir kez daha herkese sağlıklı, mutlu ve bereketli bir yıl diliyorum. Umarım, bu yılın sonunda da böyle yazılarda bir arada oluruz.
Bu yazı toplam 387 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum