1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Hoşçakal babaanne
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Hoşçakal babaanne

A+A-
Oldum olası merakım vardır soy ağaçlarına, ailelerin nereden geldiklerine, kim kimdir ne yapmıştır diye.. Benim büyük dedelerim ve ninelerim de zamanında Mübadele ile birlikte uzun uğraşlar sonucu gelmişler Selanik, Kayalar ‘ dan Izmit ‘e. Dedim ya aile ilişkilerine , kim kimdir meraklıyım diye.. Kendimi tanımak için de her zaman yaşlılarla, aile büyükleriyle bir arada olmayı sevmişimdir, hep onlardır aslında bize ayna tutan, kendimizi anlatan, gördüğümüzü, yaşadığımızı gösteren. . Yaşlıları, onlarla sohbet etmeyi, eskilerden bahsetmeyi, fotoğraflara bakmayı da  çok severim. Çünkü bana göre o fotoğraflardır yaşamı gerçek kılan ve anlatan, özetleyen, daha dün ya da 1 saniye bile mazi olmuşken o fotoğraflardır gerçeği kanıtlayan, yaşanmış, görmüş geçirilmiş ne varsa. Yaşlılar gibi aslında . Anıları en çok taze olanlardır geçmiş uzun zaman önce gitmiş olsa bile.. Belki de şimdiye çok da ait hissetmezler kendilerini, daha çok geçmişle , geçenlerde özdeşleştirmişlerdir kendilerini.. Sonra  bir de tecrübeleri vardır büyüklerin, hayatı anlatan, ders veren, açıklayan. Her zaman iyi olmayı, sevmeyi ve sevdikçe sevilmeyi öğreten, hırsların, kıskançlıkların,  yersiz kırgınlıkların olmamasını gösteren. Onların yüzünde, ellerinde var olan kırışıklıklıklar, buruşukluklar  kanıtlar o tecrübeleri, yaşanmışlıklıkları. Bazen eğri büğrü olan  bazen de dümdüz bir yol gibi olan hayatı gösterir onlar.. Her zaman kıymetlerini bilmemiz gerektiğini, bizleri her zaman hayat yolunda desteklediklerini ve sadece var olmaları ile bile motive ettiklerini hatırlamalı insan.
Bu satırları neden yazıyor olduğumuzu sorarsanız..Geçtiğimiz  hafta çok sevdiğim, her zaman bir hanımefendi olan canım babaanneciğimi kaybettik. Rahmetli dedem Tayyar Kobak’ın  vefatından  sonra ailemizin büyüğü olan babaannem  87 yaşındaydı. Diyorum ya yaşlılardır hayatı anlatan.. Babaannemin gidişiyle birlikte bunu daha iyi anlayabiliyor insan. Vefatından sonra her  gece birlikte kurulan iftar sofralarında, edilen sohbetlerde, yapılan dualarda görme fırsatı  buluyor aslında yaşlıların aileleri ayakta tuttuğunu, herkesi birbirine bağladığını ve aslında birbirimizin  özünde  aynı olduğunu. Bir de nasıl yaşadıysan öyle gitme, öyle anılma diye bir şey de var elbet. Çok severdi babaannem birlikte yemek yemeyi, tatlı tatlı sohbet etmeyi.. Onun sayesinde ona veda ederken de aynı şekilde onun istediği gibi oldu her şey. Yemeklerde, sohbetlerde onu andık, uzun zamandır bir araya gelemeyenlerimiz de bu sayede bir araya geldi. Bir de kimse hakkında ne kötü bir şey düşünür ne de konuşurdu babaannem, kendi halinde ve kendisiyleydi. Güler yüzlüydü, evlatlarına, gelinlerine, torunlarına her zaman kibar davranır, saygı ve sevgi duyardı. Hayata güzel baktı hayat da ona güzellikler verdi.  Şimdi anlıyorum herkesin onu o şekilde hatırlaması ve anması ve bir babaanne olarak iyi  örnek olmak böyle bir şeymiş diye.. 
Hoşça kal sevgili babaannem.. Seni hep iyi olarak hatırlayacağım, seveceğim ve saygı duyacağım. Şu an için boş olan koltuğunu değil bize hayatımızda bu zamana dek hep güzel olarak yaşattığını, bize iyilikler göstermeni, özel bir insan olmanı ve seni tanımayı  bir kazanç  olarak göreceğim. Seni güzel anılarla hatırlayacağım her zaman. Şimdiden  çok özledik.. Hoşça kal..

Hikaye- Hayatın Anlamı
Günlerden bir gün adamın biri hayatın anlamını merak etmiş. Bulduğu hiçbir yanıt ona yeterli gelmemiş ve çevresine danışmış. Aldığı cevaplar da ona yetmemiş.
Köy, kasaba, ülke dolaşmış ama yetineceği hiç bir cevap bulamamış.
Tam umudunu yitirmişken bir köyde ona…
-”Şu karşıki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar istersen ona git. Belki o sana aradığın cevabı verebilir” demişler.
Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı yere ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamını sormuş.
Bilge “Sana bunun cevabını söylemeden önce bir sınavdan geçmen gerek” demiş …
Adam derhal kabul etmiş.. Bilge adamın eline bir çay kaşığı vermiş ve içine silme zeytinyağı doldurmuş. Şimdi çık ve bahçede bir tur at ve tekrar buraya gel … Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin.. Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş.
Bilge bakmış:
“Güzel…! Kaşıkta yağ eksilmemiş, peki bahçe nasıldı?”
Adam şaşkın: “Ama, demiş, ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki.”
“Şimdi tekrar bahçeyi dolaş, kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip de gel” demiş Bilge…
Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzellikler karşısında büyülenmiş
Döndüğünde bilge adama “Bahçe nasıldı ?” diye sormuş …
Adam gördüğü güzellikler karşısında büyülendiğini heyecanla anlatmış..
Bilge gülümsemiş, “Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış!” demiş ve eklemiş;
“Hayat ancak senin bakışınla anlam kazanır ya sadece bir noktayı görürsün ve hayatın akıp gider sen farkına varmazsın.. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın ve hayatın anlam kazanır …

“Hayat, insana nasıl olması gerektiğini öğretir.”
Goethe
Bu yazı toplam 613 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum