1. HABERLER

  2. Hoşgörü ve uzlaşma kültürünü geliştirmeliyiz
Hoşgörü ve uzlaşma kültürünü geliştirmeliyiz

Hoşgörü ve uzlaşma kültürünü geliştirmeliyiz

Bizim şehrimizde siyasetçiler güzel bir şey yapıyorlar.. Oyu yüzde 1 olan da, oyu yüzde 60’u görmüş olan da var.. 7 farklı siyasi partinin il başkanları, geçen pazartesi günü 4’üncü kez bir araya geldiler.

A+A-

Bu topraklar, bu coğrafya, bin yıllardır hoşgörünün, uzlaşmanın merkezi olmuştur. Bu topraklardaki iklimin özelliği olsa gerektir. Biz kolay kolay kavga  etmeyiz.. Arkadan konuşmayı, arkadan atıp tutmayı , hatta dedikoduyu severiz de, yüze gelince pek duramayız.. Oturup konuştuğumuzda genellikle anlaşırız.. Uzlaşırız..

Siyasi farklı il başkanlarının zaman zaman toplanıp birbirleri ile konuşmaları bu nedenle önemlidir. Pazartesi günü 7 siyasi partinin il başkanı, Lastik-İş Sosyal Tesislerinde bir araya geldiler. Her toplantıda farklı bir il başkanı ev sahipliği yapıyor. Son toplantının ev sahibi Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Mustafa Nazlıgül oldu.

Aslında bence bu toplantı eksik.. HDP İl Başkanı da en azından davet edilmeliydi. 7 İl Başkanı bir araya geldikten sonra ne yaptıkları çok önemli değil.. İster bir kişi daha bulup, ikiye bölünsünler, pişpirik veya okey oynasınlar.. İster, aralarında bir tavla turnuvası düzenlesinler. İster lahmacın-ayran, ister rakı-balık yapsınlar.. Önemli olan bir araya gelmektir. Konu konuyu açar.. Birbirlerini dinler, anlarlar..

Şemsettin Ceyhan bir fıkra patlatır.. Cengiz Sarıbay  hemen “Ağabey” pozuna geçer, siyasi anılarından söz eder.. SP, MHP, DSP, DP, BBP İl Başkanlarının da elbet söyleyecekleri  vardır..

Önemli olan konuşmaktır. Birbirini tanımak, anlamaktır. Bakın, pazartesi günü Lastik-İş Sosyal Tesislerinde yapılan toplantının ardından, 7 il başkanı birlikte önce Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na gittiler. Burada, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü,  bir süredir partililerin üzerinde durduğu konuyu açtı.. Alparslan Türkeş adının ilimizdeki bir köprüye verilmesini istedi. Diğer il başkanları da  “Uygundur” dediler. Başkan Karaosmanoğlu, Alparslan Türkeş adının Yahya Kaptan’daki yaya köprüsüne verileceğini açıkladı.

7 İl Başkanı sonra Vali Güzeloğlu’nu ziyaret ettiler.. Burada da CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, 15 Temmuz sonrası görevden alınan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mustafa Yaman’ın durumunu gündeme getirdi. Muhtar Yaman’ın “FETÖ’cü olmadığını” herkes bilir.. Vali Güzeloğlu da,  Muhtar Yaman’ın  göreve iade edileceğini açıklamış..

Bu kentin yöneticileri de akıllı insanlardır. İyi insanlardır. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da, Vali  Güzeloğlu da oturup konuşulabilecek, doğrular anlatıldığında ikna edilebilecek insanlardır..

İl Başkanları keşke ayda iki kez, en az bir kez bir arayla gelseler.. Kocaelispor konuşulur..  Sanayi Odası Başkanı’na gidilir..7 siyasi partinin il başkanı.. Aynı görüşte birleşmiş, gelmiş.. Kim nasıl itiraz edebilir?...Tramvay yolunun sıkıntıları konuşulur.. Belki yeni bazı fikirler çıkar.. Bunlar yetkililere anlatılır..

Ne bileyim.. 7 il başkanı oturun konuşur, şu Kurban Bayramı arefesinde Kullar Deresine atılan kimyasal zehirlerin durumunu ele alır.. Birlikte çözüm peşinde koşarlar.. Önemli olan, uzlaşma ve hoşgörü kültürünü geliştirmektir. Türkiye’de bu işi yapmaya en uygun, en müsait il bizim ilimizdir. Bakın Avrupa Komisyonu’nun bir raporu var.  “Türkiye’de hoşgörüsüzlük tırmanıyor” diyorlar.. Yalan mı?.. Bu rapor için “Bu gavur Avrupalılar bizi karalıyor” diyebilir miyiz?.. Bu ülkede hoşgörüsüzlük artmıyor mu?.. Karşılıklı nefret suçları tırmanmıyor mu?.. Biz oturup konuşalım.. Türkiye’ye örnek, öncü olalım.. Oturup konuştukça, kentin kimi sorunlarını birlikte çözmenin insana nasıl haz verdiğini, insanı ve kenti nasıl rahatlattığını da birlikte görme imkanı buluruz.

Bu ödüller küçümsenemez

AK Partililer genellikle her konuda kendilerinin çok başarılı olduklarına inanırlar. Birbirlerine gaz verirler.. Haklı olduğunu bildikleri eleştirilere bile pek katlanamazlar. Onlara göre, onları eleştirenler “Gözleri var ama görmez, kulakları var ama duymaz, iflah olmaz münafıklar”dır.

AK Partinin bu tarzı nedeniyle son yıllarda kendi kendilerini ödüllendirdikleri pekçok organizasyon ortaya çıkmıştır. Uyduruk medya kuruluşları, dergiler, gazeteler çeşitli alanlarda ödül törenleri düzenler. AK Partililer de kendi kendilerini ödüllendirip, çok sevinirler.

Geçen hafta sonu İstanbul’da Marmara Belediyeler Birliği’nin geleneksel hale getirdiği “Altın Karınca” belediyecilik ödüllerinin dağıtım töreni vardı. Altın karınca ödülleri, o yukarıda anlattığım tarzda değil. Bilim adamlarından oluşan çok önemli bir jüri tarafından titiz değerlendirme ile ödüller dağıtılıyor.  Doğan Medya Grubunun Posta gazetesi bu  organizasyonun sponsoru.. Marmara bölgesindeki irili ufaklı bütün belediyeler yüzlerce proje ile Altın Karınca Ödüllerine talip oldu. Jüri, 4 ay süren titiz çalışma ile  projeleri değerlendirdi.

Bu yarışmada ilimiz belediyeleri 8 ödül kazandılar.  İzmit Belediyesi 3 ayrı ödüle layık görüldü. İzmit Belediyesi’ne verilen ödüllerden biri “Ulaşım ve altyapı” ödülü. Sadece bu ödülün gerekçesi ve dayanağı hakkında biraz kuşkum var.

Kartepe Belediyesi’ni iki ödül geldi.  Büyükşehir Belediyesi İSU kurumu “ Kurumsal yönetim ve gelişim” alanında ödüle layık görüldü ki, bu haklarıdır. Darıca Belediyesi “Kültür ve sanat” alanında ödüle layık görüldü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne  “Toplum düzeni ve sosyal hizmetler” dalında Altın Karınca ödülü verildi.

Bu ödüller önemlidir. Bu ödüller  hak edilerek kazanılmıştır.. Biz bu kentte pekçok şeyi eleştiriyoruz ve haklıyız. Ama her şeyin çok kötü olduğunu, bu kentte hiç iyi bir şey yapılmadığını söylemek de  haksızlıktır, yanlışlıktır.

Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nin “Altın Karınca Ödülleri” yarışmasına damga vuran ilimiz belediyelerini, özellikle 3 ödül kazanan İzmit ve 2 ödül kazanan Kartepe Belediyelerini kutluyorum.

Körfez ilçeye adanmış bir ömür

Gece evde, elindeki akıllı telefonu ile her şeyi takip etmeye çalışan eşim söyledi:”Efeler’den biri ölmüş. Galiba Mustafa Efe.. Acaba bizim Fikret Ağabeylerin bir şeyi oluyor mu?”

Mustafa Efe’nin bizim dostumuz Efe’lerle bir akrabalık bağı yoktu. Bizim Efe’ler Gerede kökenli. Mustafa Efe 1952 Trabzon doğumlu. Önümde duran, maç sonuçlarını takip ettiğim bilgisayardan haber sitelerine girdim. Körfez Ticaret Odası (KTO) Başkanı  Mustafa Efe bir süredir tedavi gördüğü   İstanbul Maslak Acıbadem Hastanesi’nde vefat etmiş..

KTO Başkanı Mustafa Efe’yi çok yakından tanımazdım. Ama birkaç kez uzun konuşmalarımız olmuştur..  Çok değerli, çok pozitif bir insandı. Körfez Ticaret Odası’nın başkanıydı. Bir ömür, Körfez ilçe’ye adanmıştır. Tütünçiftlik içinde yapılan ucube köprüye karşı verdiği mücadeleyi bilirim.

ANAP’ın, bugünkü AK Parti kadar güçlü iktidar olduğu dönemlerde bu partinin Körfez İlçe Başkanıydı. Kimseye haksızlık yapmamıştır. Varlıklı bir adam, başarılı ve düzgün bir işadamıydı. Hiçbir zaman hava atmak, sükse yapmak gibi bir tarzını kimse görmemiştir.

Mustafa Efe ile Körfez Ticaret Odası’nın kurulması aşamasında mücadele verdiği dönemde tartışmıştık. Ben,  İzmit Ticaret Odası’nın bölünmesine karşıydım. Önce Gebze ‘den bölünme başlamıştı. Gebze biraz haklıydı da, Körfez neden ayrılıyordu. Mustafa Efe,  belki de bugün KOTO adını alan eski İzmit Ticaret Odası’nın bugünkü hallere düşme riskini o yıllarda görmüştü.

KTO kuruldu. Binasını yaptırdı. KTO’yu çok itibarlı bir kuruluş haline getirmeyi başardı.  Mustafa Efe’nin TOBB bünyesinde çok itibarlı olduğunu da biliyorum. Sırtını cemaatlere, tarikatlara, iktidar partisine hiçbir zaman dayamadı. Doğrudan yana, en önemlisi hep Körfez ilçenin menfaatlerinden yana tavır koymuştur. En son 22 Eylül’de KTO Meclis toplantısına katılıp, konuşmuş. Soğuk algınlığı şikayeti ile hastaneye yattı. Böbrekle ilgili sorunları vardı. Hastalığı zatürreye dönüşmüş. Önceki gece kaybettik. Körfez için, Kocaeli için erken ve önemli bir kayıptır Mustafa Efe’nin vefatı.. Allah’tan rahmet, bütün yakınlarına KTO camiasına başsağlığı dilerim.

Tam gün eğitim iyidir

Başbakan Binali Yıldırım,  hükümetin Orta Vadeli Programıı’nı (OVP) dün basın toplantısı ile açıkladı. Ekonomide büyüme hedefi 3.2’ye çekilmiş. Enflasyon beklenen seviyelerde.  2017 ve 2018’de biraz daha düşmesi öngörülüyor.

Ekonomide en önemli  karar “tasarruf”. Başbakan devletin her alında tasarrufa özen göstereceğgini söyledi ki, umarım  bu gerçekleşir.

OVP’yi açıklayan Başbakan eğitimdeki hedefler konusunda önemli açıklamalar yaptı. 2019’dan itibaren sabahçı-öğylenci ayrımının kaldırılması, tam gün eğitime geçilmesi planlanıyor. Bu çok önemli. Bizler, tam gün eğitim döneminin kuşaklarıyız. Çocukların bütün gün okulda kalması, hem daha iyi eğitim almalarını, hem sokaktaki risklerden korunmalarını sağlar. Öğlenci-sabahçı ayrımı kalktığında, şehiriçi trafiğinde günde 4 kez yaşanan servis karmaşası günde 2’ye iner. Çalışan anne-babaların içi çocukları okulda olduğu için daha rahat eder. Başbakan,  2019’a kadar okul öncesi eğitimin zorunlu hale getirileceğini, 5 nci sınıftan itibaren yabancı dilin zorunlu olacağını ve yabancı dil hazırlık sınıfları  kurulacağını söyledi.

Hepsi çok önemli projeler. Umalım ki, 2019’a kadar  bütün bunlar gerçekleşmiş olsun.

Bu haber toplam 2537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum