1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Hukukçular çok kaygılı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hukukçular çok kaygılı

A+A-
Seçim dönemi çok hızlı başladı. Benim, ancak bir tek misafirin sığabildiği küçük çalışma odam, günün her saati  dolu.. Gün içinde bir yandan gazete ile ilgili haberlerin peşinde koşuyor, kendi yazılarımı yazıyorum. Bu nedenle ziyarete gelen siyasetçilerin önemli bir bölümüyle konuşurken, aslında kafam başka yerde olabiliyor. 
Salı günü akşam saatlerinde CHP’den aday adaylığı başvurusunu yapan Kocaeli Barosu eski Başkanı Tamer Solakoğlu geldi. Solakoğlu ile görüşmemiz biterken, Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, iki yönetim kurulu üyesi arkadaşı ile sürpriz bir ziyaret yaptı. Ertesi günkü gazete ile ilgili işlerim bitmişti. Bu nedenle hem Solakoğlu’nu, hem Gökçe’yi daha rahat bir kafa ile dinleme imkanı buldum.
Kocaeli Barosu eski Başkanı Av.Tamer Solakoğlu ile, Kocaeli Barosu’nun mevcut başkanı Av.Sertif Gökçe, kentimizin en önemli hukuk adamlarının başında geliyorlar. İkisi de ayrı ayrı halen Meclis’te kavga dövüş görüşmeleri devam eden İç Güvenlik Yasası ile ilgili derin kaygılarını öyle anlattılar ki, inanın benim de içim karardı.
………..
Tamer Solakoğlu, 1965 Gölcük Değirmendere doğumlu. 1989 yılından beri CHP üyesi. Baro’nun eski Başkanı, bu dönem hayatında ilk kez bir siyasi göreve talip oldu ve CHP’ye aday adaylığı için başvuru yaptı. Solakoğlu, “Bu benim için siyasete ilk adım. Artık 50 yaşındayım. Genç olduğumu söyleyemem. Ama bu bir başlangıç. Çok yüksek beklenti içinde değilim. Ama, Türkiye’nin ve CHP’nin önümüzdeki dönemde hayatın ve yargı sisteminin içinden gelen hukukçulara çok ihtiyacı olacağına inanıyorum. Göreve hazırım. Aday gösterilirsem, elimden geleni yaparım. Aday gösterilmezsem, benim için dünyanın sonu değil. Aynı hırs ve tempoyla partim için çalışırım. Küskünlük, kırgınlık göstermem. Siyasetin içinde olmaya karar verdim. Bu ilk adımım” diye durumunu özetledi. Solakoğlu gibi bir milletvekili, CHP’ye de bu kente de yakışır. Olmazsa; yakın gelecekte Solakoğlu’nu CHP İl Başkanı olarak da görebiliriz.
………
Tam eski Başkan Solakoğlu gitmeye hazırlanırken, Baro’nun yeni Başkanı Sertif Gökçe geldi. Solakoğlu da “İç Güvenlik Yasası”ndan söz etmişti. Ama Gökçe ile bu konuyu daha ayrıntılı konuştuk. Baro Başkanı Sertif Gökçe şunları söyledi:
“- Çok tehlikeli, bu ülkede herkesin hayatını etkileyecek bir düzenleme ile karşı karşıyayız. Meclis’te görülen tasarı, halkın cebine bir şey getirmeyecek. Ya da cebinden bir şey götürmeyecek. Bu nedenle, kamuoyu pek fazla ilgilenmiyor. Ne geliyor, ne gidiyor insanlar bakmıyor. Ama bu yasa yürürlüğe girince, kim ne zaman, nerede polis tarafından gözaltına alınacak, sorgusuz sualsiz evi, arabası aranacak, kaç gün polisin elinde kimseyle görüştürülmeden gözaltında tutulacak kestiremezsiniz. Bir gün, bu yasanın sopası, herkese dokunacak.”
Solakoğlu, yargının bütün temel kurallarının yıkılmak istendiğine, polis devletinin önünün açıldığına inanıyor. Türkiye’de kimse, elinde Molotof kokteyli taşıyan Vandalların, kakışmacıların hapse atılmasına, bonzai adı verilen uyuşturucu belasına bulaşanların ağır hapis cezasına çarptırılmasına karşı değil. Hükümet, yeni yasayı “Molotof kokteyli, sapan, maske ve bonzai” üzerinden anlatıyor. Zaten bonzai ve Molotof kokteyli maddeleri Meclis’te muhalefetin de desteği ile geçti. Yeni yasa, bunlardan ibaret değil. Hukukçular böyle anlatıyor. Bu yasa ile birlikte Valilerin, Emniyet Müdürlerinin, bütün polislerin yetkileri olağanüstü artarken, savcıların, hakimlerin yetkilerinin törpüleneceğini, hukuk devleti ilkelerinin çiğneneceğini anlattı Baro Başkanı Sertif Gökçe. Türkiye’de her türlü protesto gösterilerinin, toplumsal muhalefetin engellenebileceğini, bir topluluk içinde bir tane yüzü maskeli varsa-ki bu provokatör de olabilir- polisin o topluluk içindeki herkesi dağıtma veya gözaltına alma yetkisi olacağını söyledi. 
“-Şimdi kimsenin sesi çıkmıyor. Ama bu yasa ile birlikte gençler, öğrenciler toplanıp, gözaltına alınacak. Annelerin, babaların yürekleri yanacak. Avukatlar da bir şey yapamayacaklar” dedi. 
……….
Baro Başkanı mevcut yargı sorunları hakkında da bilgiler verdi. Örneğin, toplumsal bilinç yerleşmediği için Sedaş’la yeterince mücadele edilemediğini söyledi. Batılı ülkelerde  “Elektrik ihtiyacının” insanlar için yaşamsal bir zorunluluk görüldüğünü, habersiz 5 dakikalık elektrik kesintisinin bile suç kapsamına girdiğini anlattı. Gökçe, “Sedaş mutlaka devletleştirilmelidir. Bir yoksul vatandaşın 2 ay fatura ödemediği için elektriğinin kesilmesi, insan haklarına aykırıdır. O vatandaşı ölüme terk etmek demektir” dedi.
İlimizde Tüketici Mahkemeleri’nin de çok zorda olduğunu anlattı. Halen sadece İzmit ilçe mahkemesinde 5 bin, Derince’de 7 bin civarında dosyanın Tüketici Hakem Heyetlerinde olduğunu, bugün uğradığı bir haksızlık nedeniyle Tüketici Hakem Heyetine başvuran vatandaşın, en erken 2 yılda sonuç alabileceğini söyledi.
……….
Hem Tamer Solakoğlu, hem Sertif Gökçe’den çok çarpıcı bir bilgi daha aldım. Malum, hükümet yargıda yeniden yapılanma yapıyor. Bu bağlamda, bütün illerde ve ilimizde 2 nci Ağır Ceza Mahkemeleri “Özel davalara bakan, özel yetkili mahkeme” haline dönüştürülmüş. İlimizde de bu mahkemenin Başkanı bilindiği gibi görevinden alındı, 3 ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne tayin edildi. Bütün 2 nci Ağır Ceza Mahkemelerine hükümet tarafından atamalar yapılıyormuş. Bu mahkemeler “Paralel Yapı” davalarına bakacak. Hani, dinleme iddiasıyla gözaltına alınan polisler vardı. Mahkemelerde serbest bırakılmışlardı. Yakında, hepsinin 2 nci Ağır Ceza’ya çıkartılacağı, hepsinin tutuklanacağı, “Paralel Yapı Mensubu” olmakla suçlanan bütün sanıkların 2 nci Ağır Ceza Mahkemelerinde zor duruma düşeceğini anlattılar.
İki değerli hukukçu,  Sefa Sirmen’in Yargıtay’a gönderilen 6 yıl 3 aylık hapis cezası ile ilgili davada da tedirgin. Yargıtay’ın yapısının tamamen değiştiğini, mahkumiyet kararının onaylanabileceğini söylediler. Hafta başında Sirmen’le de bu konuyu görüşmüştüm. “Başımıza neler gelecek bilemiyoruz. Ama ben pijamalarımı hazırladım. Bu dönemde, bu yargı tarafından hizmet yaptığımız için hapse atılacaksak, gider yatar, bunu da çekeriz” dedi. 
Türkiye’deki herkesin, özgürlükler, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti konularında çok daha duyarlı olması gereken bir dönemden geçiyoruz.
Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.