1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hukuken doğru olsa da siyaseten doğru değildir
Hukuken doğru olsa da siyaseten doğru değildir

Hukuken doğru olsa da siyaseten doğru değildir

Değerli okuyucular bu yazıyı tatilimi geçirmekte olduğum Antalya’dan yazıyorum. 13 Kasım’da otuzuncu yılını kutlayacağım evliliğimde, bunun ailece yaşadığımız üçüncü tatil olduğunu belirtmek istiyorum.

A+A-

Değerli okuyucular bu yazıyı tatilimi geçirmekte olduğum Antalya’dan yazıyorum. 13 Kasım’da otuzuncu yılını kutlayacağım evliliğimde, bunun ailece yaşadığımız üçüncü tatil olduğunu belirtmek istiyorum.

Yanlış anlaşılmaması için açıklamak isterim ki bugüne kadar tatil yapamayışımızın nedeni imkansızlıktan değil ailece bir araya gelemeyişimizdendir. Memuriyet dönemimde özellikle yaz aylarında görev yerlerimin sık sık değiştirilmesi, emeklilik yaşamımda da çocukların ayrı ayrı bölgelerde görev yapmaları, izinlerini aynı anda alamamaları bugün yapmakta olduğumuz tatil imkanını bize vermemişti.

Kızım Burçin ile oğlum İsmet’in birlikte organize ettiği bu tatilde yazdığım bu yazının konusunu aslında tatile çıkmadan belirlemiştim. Konu yakın zamanda Kartepe Belediyesi’ni teftiş eden bir müfettişe, belediyenin bünyesinde kurulmuş olan Kartepe Anonim Şirketi Genel Müdürü’nün rüşvet verirken yakalanması sonrasında gelişen olaylar ile ilgilidir.

Bildiğiniz gibi Kartepe Anonim Şirketi Genel Müdürü Hüseyin Turan’ın rüşvet vermek iddiası ile tutuklu, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın ise rüşvete azmettirmek iddiası ile tutuksuz, Kartepe Belediyesi Özel Kalem Müdürü ve aynı zamanda Kartepe Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı olan Osman Turan’ın da usulsüz ödemeden yargılanacağını daha önce yazılı basın kanalı ile öğrenmiştik.

Bu defa 26 Ağustos 2011 tarihli Bizim Kocaeli Gazetesi’nin internet sayfasında yayınlanan haberden rüşvete muhatap olan ve olayı ortaya çıkartan Mülkiye Başmüfettişi Sayın Erol Özel hakkında rüşvete azmettirmekten dava açılacağını yine yazılı basın kanalı ile öğrendik.

Aynı habere göre Kartepe Belediyesi’ndeki usulsüzlüğü görmemesi için Başmüfettişe rüşvet vermeye kalkan kişiler tarafından rüşvet olayını açığa çıkartan Başmüfettiş aleyhine açılacak olan davada usulsüzlük ile suçlananların Avukatlığını yapacak olanların geçmişteki görevleri, olayı daha çarpıcı duruma getirmiştir.

Bu olayı çarpıcı duruma getiren ise bu kişilerin bir dönem CHP İl Başkanlığı’nı yapan Cengiz Sarıbay ile yine bir dönem Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği’ni yapan Hüseyin Acurman olmalarıdır.

Bunun neresi önemli, iki avukatın sanık durumunda olan iki kişinin savunmasını yapmasından daha doğal ne olabilir diyenler de olacaktır. Dar bir pencereden baktığınızda bunu diyenler haklı olabilirler, ancak geniş açıdan ileride olabilecek tüm sonuçlarını dikkate aldığınızda durum hiçte öyle gözükmemektedir.

Birinin bu kentte CHP’sini il başkanı olarak temsil etmiş, diğerinin de Büyükşehir Belediye Meclisi’nde grup başkanvekilliği yapmış olmaları, yapacakları savunmalarının hukuk çerçevesinde kalmayacağını siyasal sonuçlarının da olacağını tahmin etmek için kahin olmaya gerek yoktur.

AK Partililerin dahi sahip çıkmadığı bu kişilerin, hukuk nezdinde de olsa kendilerini savunmaları için geçmişte CHP’sinde önemli görevlerde bulunmuş kişileri seçmeleri tesadüf değildir.

Geçmişte CHP döneminde yapılan uygulamalar ile ilgili açılan davaları yargılama sonuçlanmadan kişilerin masum olduğu Anayasal gerçeğini hiçe sayarak hatta beraat etmelerine rağmen Genel Başkanları seviyesinde eleştiren AK Partinin, kendi belediyesi olan Kartepe Belediyesi’nde olay sonrasında eleştirilmekten bir ölçüde kurtulduğunu söylersek, pek de abartmış olmayız.

Geçmişte il başkanının AK Parti’li Büyükşehir Belediyesi’nin bir şirketinde mali müşavirlik yaptığını, AK Partiyi açıkça destekleyen kişinin il başkanı olduğunu düşünürsek bu olaylar, CHP’sinde ilk olmadığı gibi böyle giderse son da olmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.