1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hülagü: “Yurtdışından ülkemize gelen hasta sayısı arttı”
Hülagü: “Yurtdışından ülkemize gelen hasta sayısı arttı”

Hülagü: “Yurtdışından ülkemize gelen hasta sayısı arttı”

Uluslararası Öğrenci Akademisi Seminerinin ilk konuğu olan KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, “Yurtdışından ülkemize gelen hasta sayısı artarken, ülkemizden yurt dışında hizmet vermek amacıyla görevlenen doktor sayısı da önemli seviyelere gelmiştir” dedi

A+A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteği ve işbirliği ile Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından ilimizde gerçekleştirilen “Uluslararası Öğrenci Akademisi” çerçevesinde Türkiye Seminerleri’nin birincisi Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün “Türkiye’de Sağlık Politikaları” dersi ile başladı.

 

HEDEF FARKINDALIK OLUŞTURMAK

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından 16 ilde gerçekleştirilen bu programlarda öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

 

img_1101-(medium).jpg

 

ÖNEMLİ BİR ZEMİN

Programda selamlama konuşması yapan KİSA Başkanı Fatih Karaçoban, bu programın Kocaeli’de bulunan uluslararası öğrencilerin akademik yetkinliklerinin artırılması, sosyal yönlerinin geliştirilmesi ve yaşadıkları şehir ve halk ile kaynaşmalarının artırılmasına önemli bir zemin oluşturacağını belirtti. Ardından Uluslararası Öğrenci Akademisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Macit bu seminerler çerçevesinde öğrencilerin üniversitede aldıkları eğitimin yanında ülkemize ilişkin algılarını bilimsel temellere oturtma fırsatı bulabilecekleri gibi yine bu çerçevede aldıkları eğitim ile benzer konularda kendi ülkelerine ilişkin analiz yapma imkânına da sahip olacaklarını ifade etti.

 

BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTA

Sağlık politikalarının ülkemizde ve dünyada temel amacının bireyin sağlık hakkını korumak ve Tıp Etiği’nden ödün vermemek olduğunu belirterek sözlerine başlayan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hülagü, “Günümüzde sağlık hizmetleri özel ve kamu olarak ikiye ayrılırken, sağlığın gelişmesine destek olmak için sektörlerarası işbirliği güçlendirilmeli, kaynaklar uygun bir biçimde derlenip aktarılmalı, kullanılmalıdır. Bununla birlikte çevre sağlığını ve yaşanan ortamın koşullarını iyileştirmek ve halkın yaşam biçimini yükseltmek büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

 

img_1139-(medium).jpg

 

BÜYÜK HIZLA GERÇEKLEŞTİ

Günümüzde, devletimizin 'sosyal devlet' olma ilkelerini en yüksek koşullarda sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Hülagü, “Günümüzde birçok Avrupa ülkesi ve Amerika’nın tamamı bu uygulamayı terk etmişken, ülkemizde hizmetlerin arttırılarak devam ettiğini görmek mümkündür. Kamu hastanelerinde bedelsiz hizmet verilirken bir yandan da sosyal güvencesi olan vatandaşlarımızın özel hastanelere başvurması halinde yüksek oranda katkı payı desteği yine devletimiz tarafından sağlanabilmektedir. Sağlık reformları ülkemizde büyük bir hızla gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

 

ÖNCÜLÜK ETMEKTE

Türkiye’deki hekimlerin; eğitim, bilgi ve tecrübe açısından dünyadaki meslektaşlarından bir farkı bulunmadığını aktaran Prof. Dr. Hülagü, “Tıp eğitiminde kaydedilen önemli gelişmeler, Tıp Fakültesi sayısındaki artış ve hastane kalitelerinin en üst seviyeye gelmesiyle birlikte sağlık turizminde hatırı sayılır bir artış olmuştur. Yurtdışından ülkemize gelen hasta sayısı artarken, ülkemizden yurt dışında hizmet vermek amacıyla görevlenen doktor sayısı da önemli seviyelere gelmiştir. Tıp fakültelerimizdeki yabancı öğrenci sayısı her geçen gün artmakta, Türkiye bölgesine ve çevresine tıp alanında öncülük etmektedir” açıklamasında bulundu.

 

img_1175-(medium).jpg

 

ÖNEMLİ BİR BASAMAK

Ülkemizin insani değerler boyutunda en üst seviyede olan politikasını, teknik ve teknolojik imkânlar noktasında da en üst seviyeye taşıyacağını söyleyen Prof. Dr. Hülagü, “Sağlık politikamızın bir sonraki adımı ise başta görüntüleme, tedavi ve tanı teknolojileri olmak üzere tıp teknolojisinde kendi yerli ve milli üretimini gerçekleştirebilecek seviyeye gelmektir. Bu konuda dışarıya bağımlılığın ortadan kalkması hem ekonomik hem de teknolojik gelişmemizde önemli bir basamak niteliği taşımaktadır” dedi. Kocaeli Üniversitesi özelinde gerçekleşen sağlık faaliyetlerine de değinen Prof. Dr. Hülagü üniversitenin bu hususta çok ciddi mesafeler kat ettiğini dile getirdi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum