• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Kocaeli 14 °C

HURMA AĞACININ HİKÂYESİ…

Cem ŞAKOĞLU

Veda yazısını yazarken aklıma gelen hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim. Dedim ya Özgür Kocaeli Gazetesinin ve gazete çalışanlarının üzerimde ciddi emekleri vardır diye. İşte tam da bunu düşünken aklıma Hurma ağacının hikayesi geldi. Çok benzettim kendi hikayeme ve bu günüme.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet Mustafa (S.A.V.) bir Hadis-i Şerifinde buyuruyorlar ki ‘Halanız olan Nahle ağacına (Hurma ağacı) saygı gösteriniz. Çünkü bu ağaç Adem Aleyhisselamın çamurundan kalan artıktan yaratılmıştır’ Ve o Hurma ağacının çok enteresan bir yolculuğu var. Aynı insan gibi dişi ve erkek olarak iki ayrı cinsiyeti var. Erkek olan ağaç sadece polen üretiyor ve bu polenlerle dişi ağacı döllüyor. Meyveyi dişi ağaç veriyor. Yani hurma meyvesi sadece dişi ağaçta oluşuyor.

Erkek ağacın polenleri alınıp, dişi ağacın üreme zamanı tepesinde açılan bir yarığın içerisine konuluyor ve üzeri sarılarak kapatılıyor ve dişi ağacın hamilelik süreci başlıyor. Bildiğiniz bir hamile gibi yavrusunu bağrında taşıyor. Yani öyle hurma çekirdeği ile ağaç, fide elde edemiyorsunuz. Belli bir olgunluğa ve metraja gelen yavru annenin gövdesinden alınıyor ve anneye sadece birkaç metre yakın mesafeye dikilebiliyor. Daha fazla, yani uzak bir mesafeye dikilecek yavru hurma maalesef büyümüyor ve kuruyarak ölüyor. Annesinin yakınından belli bir yaşa kadar ayrılmıyor hurma. Ne zaman ki belli bir olgunluğa erişiyor hurma, işte o zaman o da meyve verebilecek konuma geldiğinde başka bir yere dikilebiliyor.

Ne dersiniz bir parça buna benzemiyor mu benim ‘ÖZGÜR KOCAELİ GAZETESİ’ ile olan bağım ve bu gün ki geldiğimiz durum. Yazarken aklıma geldiği ve beni aşırı duygulandırdığı için de paylaşmak istedim sizlerle. Tekrar Saygılarımı sunuyorum.

MUCİZE  KEMAN

Bir zamanlar, genç bir kadın, kocasını ve küçük yaştaki oğlunu terk ederek ortadan kaybolmuş ve bir daha da görünmemişti. Kocası bir süre bekledi, sonra yeniden evlendi. Çocuk okula başladı, ama derslerinde hiç mi hiç başarılı değildi. Yaşıtları arasındaki en başarısız öğrenciydi. O başarısız oldukça babası ve üvey annesi de onu daha fazla sıkıştırıyor, duygularını incitiyorlardı. Bu tavırlar onun daha da başarısız olmasına yol açıyor; bir kısır döngüdür yaşanıyordu.

Adı "aptal"a çıkmıştı, küçük delikanlının. Babası onun okumakta gözü olmadığını düşündü. Okuldan aldı ve bir ustanın yanına çırak verdi. Gelgelelim, çocuk bu meslekte te isteneni gösteremedi. Hiçbir işi düzgün yapamıyordu. Sakar, kırıp döken bir tuhaf varlık haline gelmişti. Bu hal, ailesinin onu daha fazla aşağılamasına ve incitmesinden başka bir işe yaramadı.

Ama bir gün, yıllar önce kendisini terk edip giden annesinden bir mektup ve bir paket geldi çocuğa. Annesi, mektupta oğlunu çok özlediğini ve hiç unutmadığını söylüyor; yıllar önce çekip gitmesinin mecburiyetten kaynaklandığını anlatıyor ve oğlundan özür diliyordu. Paketten bir keman çıkmıştı.

O günden itibaren çocuk bambaşka birisi oldu. Mektuba ve kemana çok sevinmiş, ama en çok annesinin onu unutmadığından mutlu olmuştu. O günden sonra çocuk kemanı elinden neredeyse hiç düşürmedi. Babasına yalvararak dersler aldı. Kısa zamanda o kadar harika keman çalmaya başladı ki, herkes şaşırıp kaldı.

Kemanı böylesine harikulade çalan o aptal, sakar, beceriksiz ve isteksiz çocuk olabilir miydi? Babası ve üvey annesi, neredeyse kemanda sihir olduğuna inanacaklardı. Öyle ya, kemanda bir sihir olmasa, bildikleri çocuk nasıl böyle güzel çalabilirdi?

Günler geçiyor, çocuk bir keman ustası olma yolunda hızla ilerliyordu. Bu arada, ailesi başta olmak üzere herkes aynı şeyin merakındaydı: Bu mucize nasıl mümkün olabilmişti? Nihayet, babası çocuğundan habersiz kemanı da yanına alıp durumu bilge bir insana anlatmaya ve ondan açıklama istemeye karar verdi. Sahiden de keman sihirli miydi yoksa?

Bilge öyküyü gözleri uzaklara bakarak dinledi ve sonunda babaya dönüp şöyle dedi:

"Aziz dostum! Ne kemanda sihir var, ne de oğlunuz aptal ve beceriksiz! Onun yakın zamana kadarki başarısızlığı annesinin onu sevmediğini, unuttuğunu sanmasından ileri geliyordu. Hiçbir şey, unutulmak kadar incitmez insanı. Hiçbir şey sevilmediğini düşünmek kadar yaralamaz bir kişiyi. Bugünkü büyük başarısı ise, annesinin onu unutmadığını, aksine hâlâ çok sevdiğini anlamasından kaynaklanıyor. Annesinin sevgisini hissetmesiyle içinde sabırsızlıkla bekleyen yetenekler yeşermiş ve hatta fışkırmış. İşte hal böyle  

VEDA. HAKKINIZI HELAL EDİN..

Zor bir yazı. Ayrılıklar, vedalar zor işler. Her ayrılık yeni başlangıçların anahtarı da olsa zor. Bir alışkanlık var çünkü. Yıllardır alıştığınız bir düzenin değişimi çok da öyle basite indirgenebilecek bir durum değil. Böyle başlayınca hafta içerisinde kentte yayın yapan yerel gazetelere göz atmayan birçok okur aklına başka şeyler getirebilir ancak bu bir son yazı vedası. Yıllardır birlikte paylaştığımız yazılarımıza veda günü bu günmüş.

Aynı sayfaları paylaştığımız dostlarımızla, aynı satırları ve duyguları paylaştığımız okurlarımızla bu satırlardaki son buluşmamız bu yazı. Seviyorum ben hepinizi. Üzerimde hem okur, hem çalışan arkadaşlarım, hem gazete işletmecileri olarak haklarınız var. Helal edin lütfen. Bu satırlardan kasıtlı, bile isteye hiç kimseye incitici şeyler yazmadım. En azından yazmadığımı düşünüyorum. Bunca yıldır hayatı paylaşmaya çalıştım sizlerle. Yaşarken gördüklerimi, yanımda yaşananları, sizlerin yaşadıklarını yazmaya, aktarmaya çalıştım. İster istemez bu arada duygularımız bulaştı birbirimize. Bu da otomatikman duygusal bir ortam oluşturdu. Çoğu zaman yollarda karşılaştığımız sizlerden gelen yorumlarla satırlarıma ve köşeme daha sorumlu hissettim kendimi. Yazılan bir kelimenin birçok insanın hayatında hiç de ummadığınız noktalara dokunduğunu bilmek çok büyük bir zenginlik. Kıymetini bilmek gerek.

En çok da sizler enerji kattınız bu satırlarda yayınladıklarımıza. Karşılaştığımız her yerde verdiğiniz olumlu tepkiler bana sürekli yeni bir ben daha kattı. Bu kervanda en çok keyif aldığım nokta da bu oldu inanın. Yazdığım hikayeleri çoluk çocuklarına okuduğunu söyleyenler mi istersiniz, hikaye bulmakta zorlandığım, kimi zaman aynı hikayeleri tekrarladığım zamanlarda bana hikayeler yollamaya çalışanları mı istersiniz, haberleri bile olmadan sadece bu kentli oldukları için açtıkları mekanları bu köşeye sizlere taşıdığım için gözyaşı dökerek teşekkür edenleri mi istersiniz, ‘Siz bu kente bunca katkı sağlamaya çalışırken, lütfen söyleyin biz sizin için neler yapabiliriz?’ diye arayan ya da buna benzer mesajlar yollayanları mı istersiniz, bunların hepsi sizin içinizden bize ulaşan boğazı düğüm düğüm yapan anlar.

Aile olduk biz yıllardır. Bizim gazete ailemizin içerisinde sizlerle birbirimize akraba olduk neredeyse. İçimizdeki duygusallıkları paylaştık. Yaş aldık, yazdık, evlendik, barklandık, çoluk çocuğumuz oldu yazdık. Evlilik yıldönümü dedik sizinle paylaştık. Eşimizin, çocuğumuzun, anamızın, kardeşimizin, yeğenlerimizin yaş aldıkları günlerdeki duygularımızı sizinle paylaştık. Hayatın gerçeklerini, maalesef ölümlerimizi, sevinçlerimiz gibi kederlerimizi paylaştık sizinle. Yitip giden yakınlarımızı, sizin yakınlarınızı yazdık. Yakınını yitiren ve o acının sıcaklığında yitip giden canları ile ilgili yazı yazıldığını okuyanlardan öğrenenlerin telefonumu çaldırarak karşılıklı ağlaşmalarımızı yaşadık. Haydi gelin de şimdi duygusallaşmayın.

Yıllardır yazıyorum bu satırlardan hepinize, ne verirseniz karşınızdakine bilin ki onu alacaksınızdır. Ben içimde yaşattığım o çocuğu koydum bu satırlara. Onun için bu köşe dışarıda anılırken ‘Bizim çocuk’ dediğiniz her yerde farkında olarak ya da olmadan yücellitiniz beni hep. Nasıl minnettar olmam ki ben şimdi. ‘Bizim çocuk ne güzel yazmış yine’ söylemlerini kendi kulaklarımla duydum ve içim kıpır kıpır çok geldim yanınıza. Övgü almak elbette mutluluk verici ve başka bir heyecan katıyor insana ancak o övgünün sorumluluğunu taşımak inanın çoğu zaman o heyecanı taşımaktan daha yorucu bir durum. Size emanet edilen bir şeyi korumak duygusu gibi bir durum.

Paylaştıkça çoğalıyor insan. Uzun yıllar var bu satırlarda birlikte geçirdiğimiz. 25 yıldan fazla olmuş şaka gibi. Bir nesil ile birlikte büyümüşüz. Bir dönem her gün yazdım, bir dönem haftada iki ve en son uzun yıllardır sadece Pazar günleri yazdım sizlere. Bir tam sayfayı dolu dolu, hayatı paylaşır gibi paylaştık. Hep birlikte defalarca çocukluğumuza taşıdık duygularımızı. O kadar güzel geri dönüşümler aldım ki o nostalji yazılarından anlatamam size. Eskiye özlemi paylaştık.

Her güzel şeyin bir sonu varmış demek bizim şu an yaşadığımız durum için çok uygun olmasa da, bu köşe için bu son yazı. Yazıyı başından bu yana okurken aklınıza bir sorun mu oldu gibi durumlar gelmiş olabilir. Hayır, yıllardır yazı yazdığım, hatırlarının bende ömrümün son gününe kadar olacağı insanlar ile bizim kolay kolay bir sorunumuz olmaz. Olmadı ve İnşallah olmayacak da. Özgür Kocaeli Gazetesi benim bu güne kadar yaşadığım birçok keyifli günün ortağıdır. Minnettarım. Onun için de kötü ayrılık gibi bir durum mevzu bahis bile değildir.  

Hani hep söyleriz ya, ‘Allah bize bir yol çiziyor’ diye, işte bu ayrılık öyle bir yol ayrımından kaynaklandı. Mevlam bize bir gazetenin sahibi olmayı nasip etti. Geçtiğimiz hafta itibariyle resmi işlemlerini tamamladığım ancak sizlere veda etmeden tek satır bile yazı yazmadığım ve neredeyse müdahalede bile bulunmadığım ‘KARTEPE GAZETESİ’ tüm hakları ile artık bizim gazetemiz. Bizim diyorum çünkü hayatım boyunca elimden geldiğince benim olan tekil kelimesini kullanmamaya gayret gösterdim. Hiçbir ortağım olmadan, tüm kentli ile birlikte ‘KARTEPE GAZETESİ’ artık yeni adresim.

Bölgesel olarak ismiyle anıldığı üzere ‘Kartepe’ bölgesinde yer alıyor gazete ve ağırlıklı olarak şu an o bölgenin haberleri ile yayınlanıyor. Gazete şimdilik eskiden olduğu gibi haftalık olarak çıkıyor. Ancak aynı zamanda gazete hemen her gazetede olduğu gibi internet üzerinde günlük olarak yayınlanıyor. Gazetenin internet adresi www.kartepegazetesi.com.tr hepinizi bekliyorum.

Hedeflerimiz var yeni gazetemizde. Haftalıktan günlüğe geçmek, derken bölgeselden kentsele geçmek ve bunlar gibi daha bir dolu hedef. Tüm bu hedefleri belirli bir zaman aralığına yayarak planladık. Zor bir işin içerisine girdiğimizi, sorumluluğumuzu, yapmamız gerekenleri biliyoruz çok şükür. Sizlerin desteği ve büyüklerimizin tecrübeleri ile planlarımıza daha kısa sürede ulamamıza inanıyorum. Yine de şu sözün gerçekliğine inanıyorum ‘Görelim Mevla neyler, neylerse güzel eyler’

Herkese sonsuz teşekkürler. İsimlerini tek tek yazamasam da Özgür Kocaeli Gazetesinde yazılarımın size ulaşmasını sağlayan herkese sonsuz teşekkürler. Emeğiniz var üzerimde. Tek tek hepiniz haklarınızı helal edin. Bana ne zaman ve ne şekilde ihtiyacınız olursa bilin ki ben yine yanınızda olacağım ve biliyorum ki benim de ne zaman ve ne şekilde size ihtiyacım olursa sizlerde benim yanımda olacaksınız. Bunu bilmek ve bu güvence ile hareket etmek dünyanın en keyifli duygularından. Aslını inkar etmek ihanet ve isyankarlıktır. Çok şey kattınız bana. Karşılığı zor ödenir. İnşallah ben de bu süreç içerisinde gazeteme bir şeyler katabilmişimdir. Tekrar Hakkınızı Helal edin.

Can okurlar bir helallik de sizden istiyorum elbet. Çoğu zaman verdiğiniz destekle kendimi acayip iyi hissetmeme sebep oldunuz. İtiraf ediyorum ki kimi zaman havalara bile soktunuz beni. İnsanın yapısında var elbet, sevilmek, kimi zaman övülmek koltuklarını kabartıyor. Beni çok mutlu ettiniz. Onun için çoğu zaman yazdığım yazıları özenle seçmeye ve sizin övgülerinize layık olmaya çalıştım.

Şimdi yeni bir heyecanın içerisine gidiyorum. Sizlerin desteğine en çok ihtiyacım olan zamanlar olacak bunlar. Samimiyetle ve içtenlikle hepinizin desteğini istiyorum. Siyasetçilerin oy istemesi gibi değil, yürekten, olacağına inanarak ve yapacağınızı bilerek istiyorum. Bu iş önüme geldiğinde kendimden çok sizlerin desteğine güvenerek tamam dedim. Çünkü işin gazetecilik tarafından bir sorun çıkabileceğini hiç sanmıyorum. Bu güne kadar yaptığımız işler bundan sonrakilerin neler olacağının aynası olacaktır.

Bu işe soyunduğumda bana ilk önce bölgenin zor bir bölge olduğunu söylediler. İşin çok zor dediler. Bugün kolay hiçbir iş yok. Her işin kendince zorluğu var. Hayatımdaki en psikopat yanım budur ki ben zoru severim. Bu benim yapım. Her daim güvendiğim bir söylemle tekrar etmek istiyorum ki ‘Karşınızdaki kişiye ne verirseniz onu alırsınız’ fikri bizi ışığa kavuşturacaktır.

Bu benim bu gazetedeki son yazım. Herkese katkılarından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İyi ki varsınız. Bu bir nokta değil, bu bir virgül. Sözümüze burada ara verip yine sizin olacağına inandığım ‘KARTEPE GAZETESİ’NE geçiyorum. Benim olana değil, sizin olana gidiyorum. Aynı ‘ÖZGÜR KOCAELİ GAZETESİ’ gibi. Hepinize Saygılarımı Sunuyorum. Hoşçakalın..

BALDAN UMUT....

Köyün birinde arıcılıkla uğraşan bir ailenin beş altı yaşlarındaki çocuğu yemeden içmeden kesilivermiş. Su ve bal dışında bir şeyin yüzüne bakmıyormuş. Ne ekmek, ne süt, ne şeker kesinlikle yemiyormuş. Ailenin, akrabaların, arkadaşların, tüm köy halkının çabaları işe yaramamış. Ufaklık balı parmaklıyor, başka hiçbir şeyi ağzına koymuyormuş. Gittikçe zayıflayan çocuğu doktor doktor, hoca hoca gezdirmişler. Büyülere, telkinlere götürmüşler. Para etmemiş. Çocuğun gözü baldan başka bir şey görmüyormuş. Tabii ağzı ve midesi de öyle...

Sonra bir gün bilen kişiler bir erenden övgüyle bahsetmişler. Her gün bir kapıya giden aile, iskelete dönen çocuğu alıp eren kişinin kapısına varmış. Yaşlı adam onları uzun uzun dinledikten sonra bir iç geçirmiş ve demiş ki:
- "Bilmiyorum, belki elimden bir şey gelir ama bana on gün müsaade etmeniz gerekir. Yine de size söz veremem. On gün sonra ne olur bilemem. Belki bir yardımım dokunur."
Ailenin tüm ısrarlarına rağmen yaşlı adam on gün sonra görüşmek üzere onları yolcu etmiş.

On gün boyunca çocuğu kapı kapı gezdiren, ufaklığın hiçbir telkin tınmayan sabit bakışlarını ve iyice güçsüzleşen bedenini umutsuzca izleyen aile, on gün sonra yaşlı adamın karşısına çıkmışlar. Yaşlı adam sabırsızlıkla kendisine bakan anneyle babanın elinden çocuğu tutup yanına çekmiş, ona şöyle bir bakmış:
- "Baldan başka şeyler de yeniyor, daha iyi oluyor..." demiş ve bir parça ekmek uzatmış. Çocuk da başını sallayıp ekmeği kemirmeye başlamış.

O günden sonra her şeyi yemeğe başlayan çocuğun ailesi bayram etmiş tabii. Ama babası bir yandan da büyük bir meraka düşmüş. "Bu dervişin söylediklerini bin kere başkaları da söyledi. Daha güzel, daha etkileyici laflar edenler de oldu. Ama çocuk niye bu adamı dinledi? İhtiyardaki keramet nedir? Dur hele... Belki işime yarar... İşin sırrını öğrenirsem herkese istediğim her şeyi yaptırırım" deyip yaşlı adamın peşine düşmüş. Onu görür görmez dolambaçlı yollardan sorusunu sormuş.

Derviş bu karmaşık laflar içindeki soruyu fark edince gülümsemiş. "Basit" demiş. "Ben de bal düşkünüyüm. Kulübenin arkasında iki kovan var. Bazı günler sadece bal yiyorum. Başka şey yemek hiç canım istemiyor. Zorunluluktan yiyorum. Siz çocuğu getirdiğinizde ağzımdan çıkan sözün sahibi olmak için on gün müsaade istedim ve on gün ağzıma bal koymadım. Zor oldu ama başardım. Gördüm ki baldan başka şeyler de yenirmiş. Bunu söyledim. Çocuk benim kendi söylediklerime yürekten inandığımı hissetti. Bu nedenle inandı" demiş ve keramet avcısı babanın gözlerine bakıp sözlerini şöyle bitirmiş:

"Yürekten akan sözler yüreğe akar. Ağızdan çıkan sözler ise bir kulaktan girer bir kulaktan çıkar..."

Bu yazı toplam 9875 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Otoyolların çıkış kavşakları
  • KEV'de sefa sürme devri bitsin
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37