1. HABERLER

  2. Hürriyet Caddesi girişine asfalt ne zaman atılacak?
Hürriyet Caddesi girişine asfalt ne zaman atılacak?

Hürriyet Caddesi girişine asfalt ne zaman atılacak?

Tramvay yolu inşaatı nedeniyle İzmit şehir merkezinde, Hürriyet Caddesi’nin 1’inci Geçit önündeki girişinde ve Merkez Bankası önünde alt yapı deplase çalışması yapıldı.

A+A-

 Bu bölgedeki alt yapı işini, İSU tramvay müteahhidine bırakmadı, kendisi yaptı. Alt yapı deplase çalışması en azından benim beklediğimden daha kısa sürdü. İSU müteahhidi hafta sonunda, geceleri de çalıştı. Alt yapı işi bitti. Ama Hürriyet Caddesi’nin girişi köstebek yuvası gibi.

Aslında Hürriyet Caddesi’nin (Yürüyüş yolunun kuzey tarafındaki cadde)  baştan başa asfalta ihtiyacı var. Bu cadde üzerinde, özellikle Kapanönü  bölgesindeki alt yapı kapakları yeniden laçkalaştı. Üzerinden her araç geçişinde “Langır lungur” ses çıkartıyor. Ama Hürriyet Caddesi’nin boydan boya  asfaltlanmasından vazgeçtim. En azından bu caddenin 1’inci Geçit girişinden itibaren alt yapı için kazılan bölümünün artık asfaltlanması lazım. Merkez Bankası önündeki bölgenin asfaltlanması lazım.. Hürriyet Caddesi’nde böyle bir çalışma yapılırken, belki Kapanönü bölgesindeki yerinden fırtlamış alt yapı kapakları da yeniden değiştirilir. İzmit’in merkezi gereksiz bir gürültüden kurtarılmış olur. Büyükşehir Belediyesi’nin “Leyla Atakan Caddesi asfaltlanacak” sözü vardı. Bu sözün de tutulmasını bekliyoruz.

HEYKEL ÖNÜ ARAÇLARA AÇILMALI

İzmit şehir içi trafiğindeki sıkıntıdan hep söz ediyoruz. Sıkıntının en fazla olduğu bölge İnönü Caddesi. Özellikle akşam saatlerinde İnönü Caddesi sıkışıp kalıyor. Çünkü bu caddenin D-100’e çıkışı yok. Toplu taşıma araçları ile, İzmit’in batısına giden bütün araçların İnönü Caddesi’ni kullanıp,  Kozluk 1 nci Yol’dan  D-100’e çıkmaları gerekiyor. Şahabettin Bilgisu Caddesi de kapanınca, İzmit içinden batıya giden araçlar için D-100’e tek çıkış yolu bu yol kaldı. Sıkışıyor araçlar, kımıldayamıyor.

Oysa,  şehir içinde Hürriyet Caddesi’nin devamı olan,  Heykel’in önünden geçip, D-100’e çıkış sağlayan bir yol var. İnönü Caddesi’nden gelen araçların bir kısmı, Acısu’dan inip, bu yolu kullanarak D-100’e çıkabiliyordu. Araçlara kapattılar bu yolu. Neymiş, “İnsanlar yürüyüş yapsın,  o bölgede yapılan şelaleyi görsün”müş. Siz hiç bu yolda yürüyüş yapıp, o şelalenin karşısına geçip seyreden gördünüz mü?.. İzmit gibi bir şehrin,  yollarını araçlara kapatma lüksü yok. Hürriyet Caddesi’nin bu bölümü araçlara yeniden açılmalı. En azından toplu taşıma araçlarının bir kısmı, İnönü Caddesi’nden batıya giderken Acısu’dan inip, şelale ve heykel önünden geçerek D-100’e çıkabilir.

Bu yıl tiyatro açılışında yokum; mazeretim var

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nu 1997 yılında Sefa Sirmen kurdu. Türkiye’nin İstanbul ve Ankara dışında kurulmuş ilk ödenekli tiyatrosudur.

1997 yılında ilk sezonun açılışında, eski Seka Sinema Salonunda-o yıllarda Seka vardı- 7 saatlik Hamlet isimli oyunla gala yapıldı. Ülkemizin pekçok ünlü  sanatçısı, İstanbul’dan sanatseverler bile akın etmişlerdi., Tardu Flordun, o oyunla  Türkiye’nin gündemine geldi.

Tiyatro’yu severim de Shakespeare’den, Hamlet’ten anlamam. Seka salonu aşırı sıcaktı. İlk 3.5 saat dolup, ara verildiğinde kendimi nasıl dışarı atıp, eve döndüm hala hatırlarım. Ama Şehir Tiyatrosu’nu hep önemsedim. Her yıl sezon açılışlarına,  sezonun ilk oyununun galasına davet edildim ve eşimi de alıp, gittim. Özellikle Ragıp Savaş döneminde Şehir Tiyatrosu ile daha çok ilgilenmiştim.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu 2016-2017 sezonunu bu akşam açıyor. Sezonun ilk oyunu Taner Büyükarman’ın yazdığı  “Soğan gibi” isimli oyun. Oyun, bu akşam saat 20.00’de SDKM’de gala yapacak. Sağ olsunlar, yine davetiyemi göndermişler. Ama  (LCV)’yi aradım, “Mazeretim var, gelemiyorum” dedim.

Bu akşam Türk Milli Futbol Takımının Dünya Kupası eleme grubunda Ukrayna maçı var. Şehir Tiyatrosu’nun sezon açılışı ile aynı gün ve saatlere rastlıyor. Tiyatro mu, milli maç mı diye tercih etmek gerektiğinde Milli Maç’ı seçtim. Keşke Şehir Tiyatrosu, milli maç tarihi aylar önce belirlenmişken, bu sezon açılışını 6 Ekim akşamına değil de 5 Ekim’e,  7 Ekim’e falan koysaydı. Bu akşam “Soğan gibi” isimli oyunun çok keyifli geçeceğine, ama bu oyunun galasını sadece Milli Maçtan hoşlanmayanların izleyeceğine inanıyorum. Genel Sanat Yönetmeni, değerli dost Mehmet Çevik’e ve Şehir Tiyatrosu’nun bütün oyuncularına, ekibine, yeni sezonda başarılar, mutluluklar dilerim.

Bu şehirde öyle çok şeyi kaybettik ki, hiç değilse bu tiyatroyu yaşatmamız gerekiyor.

KYÖD sezon açıyor CHP ortada yok

İzmit’te,  “Ilımlı muhalif” diye değerlendirebileceğimiz insanların elinde kalan belki de son sivil toplum örgütü Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD)’dir.  KYÖD de yok olup giderse, bu kentte iktidara yalakalık yapılmayan türden toplantılar için mekan bulmak bile imkansız hale gelecektir.

Bakmayın, çok üzerine gidemiyorlar ama, bir fırsat bulunsa, KYÖD’ün de çanına ot tıkamak için hazır bekleyenler bulunuyor. Bu nedenle KYÖD bu kentte yaşayan pekçok kişi için önemlidir. KYÖD yaz sezonunun ardından yeni sezon için önceki gece mütevazı bir kokteyl düzenledi. Ben de davetliydim, katılmadım, ayıp ettim.

Ama asıl orada olması gerekenler, bu kentteki siyasetçilerdi. Mutlaka davet edilmişlerdir. Ama herhangi bir AK Partili’nin, yerel yöneticinin KYÖD’deki sezon açılışına katılmasını beklemezdim. Oraya en kalabalık ekiple katılması gereken hiç kuşkusuz CHP olmalıydı. İl Başkanı,  milletvekilleri, eski CHP’li milletvekilleri orada olmalıydı. KYÖD’e “manevi siyasi destek” için orada olmalıydılar. Sadece İl Sekreteri Hüseyin Acurman katılmış. Acurman da parti görevi olarak değil, kişisel olarak katılmıştır diye düşünüyorum. İl Başkanı Sarıbay, milletvekilleri Akar, Hürriyet, Tarhan KYÖD sezon açılışına katılmıyorlarsa, nereye katılacaklar. HDP, DSP örgütleri, CHP’ye oranla çok daha  geniş katılım göstermiş.. Bu kentte CHP’nin çok çalıştığını, çok iyi yönetildiğini söyleyenler, bence doğruyu söylemiyor. CHP bu kentte hala çok tembel ve duyarsız görünüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum