1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Hürriyet, politik bir duygusallıkla hareket etmemeli
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Hürriyet, politik bir duygusallıkla hareket etmemeli

A+A-

Ekranlara döndüm, pir döndüm…

Meğer ne kadar çok özlemişim kamera karşısında konuşmayı…

Bu hafta Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ile 7 Artı programının ikincisini yaptık. TV 41 ekranlarında Perşembe akşamları saat 20.00 ila 22.00 arasında canlı yayınlanan program, biz konuşacaklarımızı tamamlayamadan bitti. Özellikle CHP ile ilgili söylemek istediklerimizi söyleyemedik.

Ama çok şey konuştuk yine…

Ayşe Acar cinayeti ve kadına şiddet ile başlayan sohbetimiz, gazeteciler arası gerginlikler, medyanın dili, medya mensuplarına yönelik sözlü saldırılar- şiddet ile devam etti.

Ardından Tahir Büyükakın’ın makam aracı olarak kullandığı minibüs ile ilgili tartışmaların Kocaeli’nin büyük menfaatlerine tercih edilmesinin medyada nasıl eksik- yanlış, sakıncalı bir atmosfer yarattığını konuştuk.

Kesilen çınarlar, İzmit esnafının sorunları, 35 yıllık bela BHC’ler ile ilgili kentimizin geldiği nokta, Barış Pınarı Harekatı son bölümde gündemimizdeydi.

***

Sadun Abi ile gündem başlıklarımızdan biride İbrahim Efe’nin iş akdinin fesh edilmesiydi. Sadun Çetin de benim gibi düşünüyor. Feshi haklı buluyor ama belediyenin bu kararı almakta geç kaldığını da ekliyor.

Yeri gelmişken söyleyelim. Ben böyle düşünüyorum ama elbette Efe’ye sahip çıkanların söz hakkı da var. Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy onlardan biri… Ersoy, İzmit Belediyesi’nin hala algılarla toplumu kandırmaya devam ettiğini iddia ediyor.

Başkan Ersoy, Efe’nin işe gelmediğini gösteren belgelerin aslında Fatma Kaplan Hürriyet ve İzmit Belediyesi yöneticilerini yalanladığını söylüyor:

“İbrahim Efe geçmiş dönemde ruhsat denetim müdürlüğü tarafından kendisine tanımlanmış işini yapmaktadır. Birçoğu gece olmak üzere kolluk kuvvetleri ile denetim ve mühürleme işi yaptığı için kart basmaktan müdürlüğü tarafından muaf tutulmuştur. Bu sadece İbrahim Efe için değil İzmit Belediyesi’nde çalışan mesai mefhumu belli olmayan veya dış görevde çalışan işçiler için de geçerlidir.”

***

İbrahim Efe meselesini burada söz hakkı tanıdıktan sonra durdurmak istiyorum. Çünkü Efe meselesi ile birlikte İzmit Belediyesi’nin personeli ile ilgili kulağıma kadar gelen iddiaları iki gün önce şöyle yazmıştım:

“Bu noktada Fatma Hanım’a bir uyarım var. Şu ana kadar görev yaptığınız süre içinde en yumuşak karnınız personel konusu… Seçilirken bu kente söz verdiniz, “Kimseyi durduk yere işinden etmeyeceğiz” diye… Bunu hiç unutmayın… Bence İbrahim Efe meselesinde haklısınız ama kulağıma toplu işten çıkarmalar ya da sözleşme yenilememeler olabileceğine dair duyumlar geliyor, uzun zamandır. Böyle bir duruma hiç kimse prim vermez, ben ve gazetemiz de vermez. Sadece ekmeğinin peşinde olan çalışanları, sadece AK Parti döneminde işe girdiler ya da yakın çalışma içinde oldular diye işinden etmemelisiniz. Elbette yakın çalışma arkadaşlarınız başta olmak üzere kendinizin de bir kadrosu olacak. Buna saygı duyarız. Ama belediye çalışanlarınızın yüreğine su serpecek açıklamalar yapın…

Benden söylemesi…”

***

Program günü yani Perşembe sabahı yazım çıkar çıkmaz Fatma Hanım aradı. Almanya programı devam ediyordu ama köşemi de okumuştu. Uzun uzun konuştuk. Efe meselesindeki destek için teşekkür etti ardından da uyarılarım ile ilgili de görüşlerini açıkladı. Fatma Kaplan Hürriyet’in telefonda anlattıklarını TV 41’de 7 Artı programında Sadun Abi ile sohbet sırasında anlattım. Yazılmaması için bir ricada bulunmadığı için Fatma Hanımın söylediklerini buraya almakta da sakınca görmüyorum. Kelimesi kelimesine aynı değilse de Hürriyet özetle şunları söyledi:

“Efe konusunda yazınızı okudum. Desteğiniz için teşekkür ederim. Uyarılarınıza gelince… Evet ben haksız yere kimseyi işten çıkarmayacağımı söyledim. Çıkarmıyorum, çıkarmayacağım da… Ama kast ettiğiniz son anda sözleşmeli yapılan 29 kişi ise onlarla ilgili görüşlerim belli. Son anda kiminin yeğeni kiminin yakını oldukları için sözleşmeli memur yapılmışlar. Sözleşmeleri 1 Ocak’ta bitiyor. Yenilemeyi düşünmüyorum.”

***

Lafı uzatmayalım, İzmit Belediyesi’nden 29 kişi işsiz kalacak. Kim kimin yakınıdır ben bilmem. Ancak bu yenilememenin 29 kişiyi sokağa bırakmak olduğunu biliyorum. Sözleşmeli memur yapılmalarının bir avantajı bin- bin 200 TL civarında daha iyi maaş almaları ve görevlendirilme kolaylığı kazanmaları. Bu kadar.  7 Artı programında da söyledim. Peki bu çalışanlar işçi olarak kalsaydılar işlerinden yine çıkarılacaklar mıydı?

Hayır…

Öyleyse yapılması gereken şey sözleşmeli memur olarak çalışmaları uygun bulunmuyorsa eski pozisyonlarına işçi olarak konulmaları gerekir. Aksi durumda Fatma Hanımın kamuoyunu verdiği işçi çıkarmayacağı sözü konusunda ikna etmesi çok zor olacak. Yeni yeni mağdurlar yatarak doğruyu bulmak mümkün değil.

Daha vakit var…

Ben CHP’nin ve Fatma Kaplan Hürriyet’in bir politik duygusallık içinde hareket etmeyeceğine inanmak istiyorum.

Bu yazı toplam 3857 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
9 Yorum