1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hurşit Güneş’in 12 Haziran değerlendirmesi
Hurşit Güneş’in 12 Haziran değerlendirmesi

Hurşit Güneş’in 12 Haziran değerlendirmesi

Seveninden çok sevmeyeni, kızanı olabilir. Ama herkes kabul etmek zorundadır ki, artık ilimizdeki en önemli siyasi aktörlerden biri Prof. Dr. Hurşit Güneş’tir. Hurşit Güneş, siyasete hızlı bir

A+A-

Seveninden çok sevmeyeni, kızanı olabilir. Ama herkes kabul etmek zorundadır ki, artık ilimizdeki en önemli siyasi aktörlerden biri Prof. Dr. Hurşit Güneş’tir.

Hurşit Güneş, siyasete hızlı bir giriş yaptı. Şansı yaver gitti. Geçen yıl mart ayında yapılan CHP il kongresi öncesi, aslında Cengiz Sarıbay liderliğindeki kaybeden listeye yakın görünüyordu. Güneş, il kongresi öncesinde bütün ilçe kongrelerini takip etmiş, kendince siyasi alt yapısını oluşturmuştu. Hedefi, 2011 seçimlerinde Kocaeli’den milletvekili olmaktı. İl kongresinde az kalsın yanlış tarafta yer alıyordu. Son anda yaşanan gelişmelerle kendisini kazanan Ferhan Şensoy listesinde kurultay delegesi adayı buldu. İl kongresinden delege çıktı.

Ardından CHP’de malum “Kaset skandalı” patladı,  Baykal istifa etti. Aslında ilk anda Hurşit Güneş, yine yanlış taraftaydı. Baykal’ın istifasının ardından dönemin İl Başkanı Şensoy’un kurultay delegeleri ile yaptığı toplantıda “Aman dikkatli olalım. Baykal’ın ne yapacağı belli olmaz. Biz Baykal’a yakın duralım” diyen Güneş, daha sonra yeni Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun en yakın çalışma arkadaşlarından biri haline geldi.

Siyasetin deneyimli isimleri her fırsatta, “Siyaset kısmet işidir” derler. Bu sözün doğruluğu Hurşit Güneş’in CHP içindeki hızlı yükselişi ile de kanıtlanmıştır.

Güneş, Kocaeli Milletvekili seçilerek birinci hedefine ulaştı. Kuşkusuz 12 Haziran seçimlerinin Kocaeli’de CHP açısından sorumluluğunu taşıyan 1 numaralı isim de Hurşit Güneş’ti.

O’na kızanların aksine, ben Hurşit Güneş’i seviyorum. Doğru, düzgün bir adam olduğunu, Kocaeli’ye katkı sağlayacağını, Türk siyaseti için de önemli bir isim olduğunu düşünüyorum. Her insanın kusurları vardır. Güneş, bazılarının sanıldığı ve damgaladığı türden kibirli, burnu havada bir insan değil. Belki mütevazi olmayı pek beceremediği söylenebilir. Zaman zaman gerçekten patavatsız davranması ise, sanırım biraz genetiktir.

Güneş, 12 Haziran seçimlerinden sonra birden ortadan kayboldu. En son Kocaelili seçmenler Güneş’i TBMM’de kayıt yaptırırken, kendisi gibi ilk kez milletvekili olan Kocaelili arkadaş ve listedaşları ile rozet konusunda “Taktım, taktı, takacak”  türünden basit espri yaparken ekranlarda gördüler.

Geçen gün Sayın Güneş ile, 12 Haziran seçimleri ve bundan sonraki hedefleri konusunda görüşme imkanı buldum. Türkiye ve Kocaeli siyasetinde pek çok siyasetçinin “başarısızlıkla” sonuçlanmış seçim sonuçları üzerinde, bazı rakam oyunları ile kendilerini aslında ne kadar başarılı olmuş gibi gösterdiklerine sık sık tanık oluruz.

Prof. Hurşit Güneş de, 12 Haziran’dan sonra kayıp olduğu, muhtemelen kabuğuna çekilip, uzun uzun düşündüğü günlerde seçim rakamlarını önüne koymuş. Öyle bir tablo çıkartmış ki, CHP ve kendisi Kocaeli’de “Süper başarı” elde etmiş gibi görünüyor.

Güneş, “Ben seçim öncesi hiç tahmin, sonuçlar üzerinde yorum yapmadım. Kocaeli’den

4 milletvekili, 5 milletvekili çıkartırız demedim” dedi ki, bunda haklı. Seçim tahmini sorulduğunda Güneş hiç rakam vermemişti. Şimdi sonuçları değerlendirirken özellikle İzmit, Kandıra ve Karamürsel’de CHP’nin önceki genel seçimlere göre oylarını dikkat çekici biçimde arttırdığını söylüyor.  Kocaeli’de CHP’nin aldığı sonucu, İstanbul’da CHP’nin aldığı sonuçlarla karşılaştırıyor ve CHP’nin Kocaeli’de İstanbul’a oranla oylarını daha fazla arttırmasını başarı kabul ediyor.

Güneş, 2011 sonuçlarını, 2002 ve 2007 genel seçim sonuçları ile karşılaştırırken, 2009 yerel seçimlerinde Sefa Sirmen’in aldığı oylara hiç bulaşmamaya özen göstermiş. 2002’de ve 2007’deki genel seçimler sırasında CHP’nin ilimizde elinde yerel yönetimler bulundurduğunu, 2011’de elde hiç yerel yönetim bulunmadan alınan sonucun başarı olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

CHP 12 Haziran 2011’de, Türkiye genelinde 25. 9, İstanbul’da yüzde 31. 2 oranında oy alırken, Kocaeli’de yüzde 24. 7 oranında oy alabildi. Rakamları ne kadar evirip çevirseniz de, bu sonuca “Başarı” demek mümkün değildir. Ama Güneş, ısrarla 12 Haziran 2011 seçimlerinde CHP’nin Kocaeli’de aldığı sonucu başarı olarak görüyor. Kandıra’da 2002’de yüzde 16. 5, 2007’de yüzde 17. 3 olan CHP oy oranının 2011’de yüzde 25’e;  Karamürsel’de 2002’de yüzde 16. 1, 2007’de yüzde 17. 9 olan oy oranlarının 12 Haziran’da yüzde 48’e; ve İzmit’te 2002’de 19. 6, 2007’de 21. 0 olan oy oranının 12 Haziran’da yüzde 31. 8’e yükselmesini dikkat çekici bir başarı olarak görüyor.

Sayın Güneş’in kendisiyle baş başa kaldığında, aslında 12 Haziran’da alınan sonucun CHP açısından başarı olmadığını görüp, kabul ettiğine eminim.

Güneş’e geleceği de sordum. Özellikle İl Başkanı Yalçın Kuşkan’a toz kondurmuyor. Önümüzdeki süreçte, olağan kongreler döneminde de Kuşkan’ın partinin başında kalmasını istediğini, bu konuda üzerine düşen her şeyi yapacağını söyledi.

2014’deki yerel seçimleri sordum. Güneş, “Kocaeli’de AKP karşısında seçim kazanmak çok zor, ama imkansız değil” dedi. Partisinin yerel seçimlerde çıkartacağı Belediye Başkan adayları konusunda çok titiz ve dikkatli olması gerektiğini söyleyen Güneş, aday tipini de şöyle tarif etti:

“-Açıkça görüyoruz ki, sadece CHP oyları ile Belediye Başkanı adayımızın seçim kazanmasını sağlamak neredeyse mümkün değil. Gebze’de büyük bir fark var. Bizim 2014 için Büyükşehir’de ve ilçelerde, CHP’ye oy vermemiş insanların da (ben bu adaya oy verebilirim) diyebileceği isimler bulmamız gerekiyor.”

Bu tanımlama, aslında yabancı değil. 2009 yerel seçimleri öncesinde belediye başkanlığı adaylarında olmasa bile, pek çok bölgede meclis adaylarında Sefa Sirmen de aynı kriteri ön plana çıkartmıştı. Dahası Sirmen’in, ilimizin pek çok ilçesinde farklı siyasi partilerin tabanından insanlarla, “İlçe’de kendi adayınıza oy verin. Ama Büyükşehir’de bana oy verin” pazarlığına girdiği çok konuşulmuştu.

Kocaeli’de CHP’nin Büyükşehir için ve iddialı olacağı ilçeler için, hem CHP tabanının tamamı tarafından kabul edilecek, hem de özellikle sağ partili seçmenlerden oy alabilecek nitelikte adaylar bulabilmesi çok da kolay değil. Güneş’in bu tarifi, 2014 için sanki yine Sefa Sirmen’i anlatıyor gibi geldi bana. Zaten son günlerde Sirmen ile Güneş’in arası da düzeldi.

Bekleyelim bakalım, zaman neler gösterecek?

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.