1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Hüseyin Paşa Camiinin haziresinde onarım yapıldı
Hüseyin Paşa Camiinin haziresinde onarım yapıldı

Hüseyin Paşa Camiinin haziresinde onarım yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde incelemelerde bulundu. Büyükşehir tarafından onarımı ve düzenlemesi ya

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde incelemelerde bulundu. Büyükşehir tarafından onarımı ve düzenlemesi yapılan asırlık hazirede(camiye bitişik mezarlık) incelemelerde bulunan Başkan Karaosmanoğlu, kentin tarihine ışık tutacak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ASIRLIK HÜSEYİN PAŞA CAMİİ

Başkan Karaosmanoğlu, Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan ve Sultan 3. Selim’in sütkardeşi Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa tarafından yaptırıldığı bilinen Hüseyin Paşa Camii’nin haziresini dolaştı. Kitabesi günümüze ulaşamadığından yapım tarihi ve mimarı bilinemeyen, ancak 18 nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Hüseyin Paşa Camii, dikdörtgen planlı olup moloz taştan ve kagir. İbadet mekânının üzeri ise ahşap bir çatı ile örtülü.

CAMİNİN HAZİRESİNDE ONARIM YAPILDI

2. Dünya Savaşı yıllarında bir süre askerlere tahsis edilmiş olan Hüseyin Paşa Camii, savaşın bitiminden sonra da halk tarafından onarılarak ibadete açıldı. 3. derece arkeolojik sit alanında bulunan Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde(camiye bitişik mezarlık), mevcutta 20 adet kabir bulunuyor. Kocaeli’nin her köşesindeki tarihi değerlere sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan uygulama sırasında, 2 adet mezar kitabesi daha bulunmuş olup, toplamda 22 adet kabrin bakım ve onarımı yapıldı.

TARİHE VE KÜLTÜRE SAHİP ÇIKIYORUZ

Mahalle sakinleriyle beraber, Hüseyin Paşa Camii’nin haziresinde yapılan çalışmayı yerinde inceleyen Başkan Karaosmanoğlu’na İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gökmen Mengüç ile Tarihi Mekânlar ve Kent Estetiği Şube Müdürü Volkan Şenel tarafından bilgi verildi. Büyükşehir’in Kocaeli’nin tarihine ve kültürüne sahip çıktığını hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Büyükşehir olarak bu kentin alt yapısı, üst yapısı, yolları, park ve bahçelerinin yanı sıra tarihine ve kültürüne de sahip çıkıyoruz. Onarımını ve yeniden düzenlemesini yaptığımız çok sayıda eserle Kocaeli’nin tarihine ışık tutuyoruz’’ dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.