1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Huzurluyum; çünkü herkes bize kızdı
Huzurluyum; çünkü herkes bize kızdı

Huzurluyum; çünkü herkes bize kızdı

Bu yazı seçim öncesi, cumartesi günü yazıldı. Siz okurken, seçim sonuçları büyük ölçüde kesinleşmiş olacak.

A+A-

Ben seçim döneminde yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. İlkokul çağlarında, rahmetli babamın yanında mürekkep kokusunu aldım. İlk olarak SESİM Dergisi’nde okul çıkışları çalışmıştım. 1976 yılından buyana resmen ve fiilen, üstelik sadece gazetecilik yapıyorum. Geride kalan 42 yıl içinde pek çok seçim gördüm, yaşadım. Bir seçim dönemini daha bitirdik. Bedenen olmasa bile, zihnen yorgunum. Belki iki hafta sonra, kesinlikle en geç 10 ay sonra yeniden seçim yaşayacağız. 
Zihnen yorgunum ama huzurluyum. Size bunun nedenini bütün samimiyetimle anlatmak isterim. Topu topu 2 aylık döneme sıkışan çok önemli bir seçim dönemi geçirdik. Her siyasi parti ile her siyasi görüşten insanla görüşme fırsatı buldum. Ziyaret ettiler. Konuştum. Kimseye karşı sahte davranış içine girmedim. Aday listeleri açıklanmadan önce görüştüğüm bazı aday adaylarının yüzüne, “Seni listeye koymazlar, boşuna çabalama” diyebildim. Aday listeleri belli olduktan sonra görüştüklerimin çoğuna açık açık, “Ben size oy vermem” diyebildim. 
Her geleni yazdım. HDP’liyi de, MHP’liyi de, Vatan Partili’yi de, Saadetli’yi de, CHP’li, AK Partili’yi de kendi sütunlarımda yazdım. Sohbetimiz hakkında detaylar verdim, okuru bilgilendirdim. 
……………….
“Bu seçim döneminde istediğin gibi gazetecilik yaptın mı?” diye sorarsanız, yine samimiyetle “Hayır” yanıtı veririm. Kendi sütunlarımda, kendi imzamla her şeyi yazdım, en ufak bir müdahale görmedim. Ama gazetenin manşetleri, gazetedeki haberler, elbette tam istediğim, arzuladığım gibi olmadı. 
Bu durum, Türk basınında herkesin sorunu, hepimizin sorunu. Ama biz, ÖZGÜR KOCAELİ olarak içinde bulunduğumuz şartlarda en iyi gazeteciliği yaptığımıza inanıyoruz. 
Zor zamanlar geçirdiğimiz, haber konusunda tartıştığımız anlar oldu. Mümkün olduğu kadar mesleğin namusundan ödün vermemeye gayret ettik. En azından bunun için mücadele edebildik. 
Bugün seçim sonuçları belli olduğunda şuna emin olabilirsiniz; kimse bizim sayemizde kazanmış olmayacak. Ya da kimse bizim yüzümüzden kaybetmiş olmayacak. 
……………
Seçim döneminde bana gelip giden herkes hayatta. Bundan sonra da birbirimizin yüzüne bakacağız. Bir tek kişiye bile gönlü olsun diye gaz vermedim. Bir tek kişiye bile  “Ben sizdenim” ya da “Ben size karşıyım” demedim. Mümkün olduğu kadar ben siyasi toplantılara gitmedim. Ama ziyarete gelen herkese zaman ayırdım, konuştum, dertleştim, görüşlerini dinledim. 
Huzurluyum dedim ya; açayım. Muhalefet bize kızdı, sevmedi, güvenmedi. Bizi iktidar yanlısı diye damgaladılar. Olsun, ben en azından kendimi ve arkadaşlarımı biliyorum. 
Muhalefet böyle yaptı da iktidar kanadı bizi çok mu sevdi. Hayır. Onlar da sürekli şikayet etti. Bana şikayet, sitem etmeye cesaret edemeyenler, ters yanıt alacaklarını bilenler, Haldız’ları aradı. Gazetenin sahiplerine, iç sayfadaki iki satırlık haberi gösterip, “Bakın sizin gazeteniz bizim aleyhimize yayın yapıyor” diye şikayet ettiler. 
Ben gazetenin yöneticisiyim. Seçim döneminde, benden çok gazetenin sahiplerini üzdüler, yaraladılar, onlara haksızlık yaptılar. Ama Haldız’ların da hakkını vermek lazım. En azından bana hiç müdahale etmediler. Kendilerinin üzerine gelenlere karşı da beni korudular. 
……………
CHP’den dost olarak bildiğim, tanıdığım pek çok kişi, seçim döneminde gazeteye hiç uğramadılar. Canları sağ olsun. AK Parti’den de sadece Cemil Yaman ile diyaloğum vardı. 
Bu seçim döneminde tanımaktan mutluluk duyduğum iki önemli ve genç isim var. Biri MHP’nin 3 ncü sıra adayı Alperen Şakacı. Diğeri, Saadet Partisi’nin 3 ncü sıra adayı Reyhan Şengün.. Çok büyük olasılıkla bugün ikisi de seçilememiş olacaklar. Ama ben onları tanımaktan onur duyuyorum ve her ikisinin de Kocaeli siyasetinde var olacaklarını düşünüyorum. 
Kimin gelip gittiği de hiç umurumda olmadı. Benim çalışma sistemimde randevu yok. Sekreter yok. Kim geldiyse buyur ettim, çayını ısmarladım, konuştum. Gelmeyen bir tek kişiyi bile aramadım, sormadım. 
Herkes bize “ÖZGÜR KOCAELİ bizden yana olmadı” diye kızdığı için kendimi mutlu, huzurlu ve başarılı hissediyorum. Bir seçim dönemini daha kapatmış olmanın huzurunu yaşıyorum. Bu dönemde özveri ile çalışan bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum.

DOLANDIRICIDAN GAZETECİ OLMAZ 
Bu kentte hala utanmadan ortalıkta “Gazeteciyim” diye dolaşan bir dolandırıcı var. Seçim döneminde bu gazetenin eskiye göre taşıdığı bazı zaafları kullanarak, kendine paye çıkartmaya kalkıştı. 
Yok efendim, bu gazete her partinin, her adayın haberini 1 nci sayfasından veremiyormuş da, kendisi herkesi verebiliyormuş. Yok efendim, bu kentin yegane bağımsız gerçek gazetesi, kendisinin gazetesiymiş. 
Bu adamın insan içine çıkacak yüzü yok. Bir şirketin sahibi olacak, bir bankada kendi adına hesap açacak ehliyeti yok. Bu adam, bu şehirde başta kendisine en çok destek olan yakın dostları olmak üzere, yüzlerce kişiyi dolandırmış. Paralarını çalmış. Sözde eski Holding sahibi bir müflis..
Seçim döneminde gazetesine paye çıkartmak, gazetesine ve dolasıyı ile kendisine onur sağlamak için affedersiniz bir yerlerini yırttı. Ama olmadı. Kimse ona inanmadı. O’nun gibi düşünen, O’nun gibi olan çok az sayıda belediye başkanı, milletvekili ve iş adamı ile yatıp kalktı, sözde aklınca kumpaslar kurmaya uğraştı. 
Ama kimse inanmadı. Gazetesi birkaç yüz tane bile satılmıyor. Bakmayın yazdıklarına, sıktığı palavralara, attığı manşetlere. Kimse O’nu ve gazetesini ciddiye almıyor. 
Çünkü dolandırıcıdan, sahtekardan gazeteci falan olmaz. 
…………
Bugün ortaya çıkacak seçim sonuçlarının ülkemize, bu ülkedeki herkese hayırlar, güzellikler getirmesini bütün içtenliğimle diliyorum. Bundan sonraki Türkiye’de ülkemin bütün medyasının, bütün medya çalışanlarının tam anlamıyla özgür olmasını istiyorum. Saygılar, sevgiler. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.