1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Huzuru bozmak
Huzuru bozmak

Huzuru bozmak

Kocaeli ülkenin her bölgesinden göç almış bir kent konumundadır. Büyük sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisine katma değer sağladığı emek yoğun olan bu kentte birkaç haftadır yaşananlar insan

A+A-

Kocaeli ülkenin her bölgesinden göç almış bir kent konumundadır. Büyük sanayi kuruluşlarının ülke ekonomisine katma değer sağladığı emek yoğun olan bu kentte birkaç haftadır yaşananlar insanları tedirgin ediyor.

Doğal bir seçim kampanyası süreci yaşanması gerekirken, olmadık gerginliklere yol açacak huzursuzluğu tetikleyecek gelişmelerde yaşanıyor.

Seçimlere girmesinde yasal sakıncası olmayan bir partinin desteklediği bağımsız adayın seçim bürosunun açılışında yaşanan gerginlikler ilimizdeki güvenlik güçlerini de harekete geçmesine neden oldu.

Patlamaya hazır bir bomba gibi halkın tepki koyması bu gerginlikte hoş olmayan şeylerin yaşanacağı işaretlerini gösteriyor. Gölcük ilçesindeki fitili ateşlenen bu gerginlik aslında ülkenin mozaiğini gösteren bu kentte taşların birileri tarafından yerinden oynatılmaya çalışıldığını gösteriyor.

Huzur kenti Kocaeli de böylesi istenmeyen gerginliklerin seçim süreci ,içinde olması da çok ilginç, bugün kin nefret ile karşı karşıya gelenler, yarın seçimler sona erdikten sonra aynı işyerlerinde omuz omuza kol kola çalışan insanlar yarın birbirlerinin yüzlerine nasıl bakacaklar. Bu kentin huzurunu güvenliğinden sorumlu olan yetkin ve etkin kurumların buna dikkat etmeleri gerekir.

Kocaeli diğer kentlere benzemez. Burada  Anadolu’nun her yöresinden insan profili ekmek kavgası için mücadele eder kardeş gibi sırt sırta  huzur içinde yaşar. Eğer bugün bu kentin huzuru bozmak için oy avcılığı uğruna plan yapmış tahrikçiler ve onların işbirlikçileri varsa tasını tarağını toplayıp bu kentti terk etsinler.

Anadolu’nun her rengini yıllardır içinde barındıran bu kent insanları ayrımcılık yapmadan huzur içinde ekmek kavgası yapan insanları ile acı tatlı günler yaşayarak paylaşarak kentin üretim gücünü oluşturmuşlardır. Bu kent huzur kentidir. Burada çapulcular, barınamaz.

Huzuru bozmak isteyenler, emellerine ulaşamazlar. Kocaeli de siyaset yapmak için kabadayılık ta yetmez. Adam gibi yaşayanların kentidir.burası, burada yaşayan insanların tek derdi ekmek kavgasıdır. Bunu birileri iyi anlamalı, politikayı da adam gibi yapacaklar. siyaset denen günlük işleri uzun vadeli düşünecekler. Bu kent kaldırmaz bu tür şeyleri.

Kocaeli sahip olduğu değerleri korur. Tek derdi güç gösterisi olan aymazların,  bu kentte barınmaları zordur. Demokrasi maskesi altında birilerine bakın biz Kocaeli de bile istediğimizi yaparız bizim gücümüz bu diyen kuş beyinlilere zaten sandıkta gereken dersi onlara verecek kadar sağ duyulu insanların yaşadığı bir kent olduğunu da unutmasınlar.

Kendini oy ambarında görmek

Oldum olası şu kadar milletvekili çanta keklik bizim oyumuz şu kadar, malı götürdük türünden siyasetçi söylemlerine karşı olmuşumdur. İnsanların oylarını garanti gören, daha sandık başına gitmemiş insanların oylarını sahiplenen politikacılardan da nefret ediyorum.

Bu hesap kitap işinde ahkam kesen, medya karşısında bülbül olan kaşarlanmış siyasetçilerde seçmenlere büyük saygısızlık yaptıklarını da bilmemenin cahilliğini yaşıyorlar.

Benim söylemimle  parti yöneticisi olabilirsin milletvekili adayı olabilirsin parti genel başkanının onayı ile sıralamada sağlam bir sıralama yerinde milletvekili olabilirsin hatta bakan bile olabilirsin, ama adam olmak zor iştir.

Sözüm onlara gazete sayfalarında ekranlarda sanal dünyada ki  mecralarda atıp tutan kahinlik yapan kullanılmamış oyları sahiplenen seçmenlerin iradelerini yok sayan siyasetçi tiplerden hiç ama hiç hoşlanmıyorum.

Hayatlarında politika yapmadıkları dönemlerde kendi oylarına birileri aynı tür söylemleri yapmış olsaydı o zat-ı muhteremler acaba ne düşünürlerdi diye merakta ta ediyorum.?

Bizim ülkemizde ki kadar yönlendirme ile çoğunluk nerde ise oraya gider oyunu atar vatandaş türünden bir demokrasi anlayışının da olduğu bir ortam yaşandığını da sanmıyorum.

Önce  tek oy da olsa oyunun değerini bileceksin. Ona sahip çıkacaksın. Özgür birey olmanın  keyfini süreceksin. Birilerinin yönlendirmesi ile değil aklınla ne istediğinle geleceğini sahiplendiğini bileceksin. Bakın o zaman malı götürdük diyenler neler yaşarlar. Veya  totalde yarım milyon oy hesabı yapanlar kendilerini oy ambarına düşmüş gibi görürler mi?  Bu düpedüz siyaset değil vatandaşın iradesi ile dalga geçmektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.