1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. İbrahim Efe olayı ve Fatma Hanıma uyarım
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

İbrahim Efe olayı ve Fatma Hanıma uyarım

A+A-

Tavşantepe Muhtarı ve Muhtarlar Derneği Başkanı, İzmit Belediyesi çalışanı İbrahim Efe’nin kart basmaması nedeniyle hakkında açılan disiplin soruşturması sonuçlandı ve Efe’nin işine son verildi.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığındaki kurul, Efe’nin 2009 yılından bu yana işe gelmediğini tespit etmiş, Efe Ağustos ayında uyarılmış ama işine gelmemeye kart basmamaya devam etmiş. Bir ara görmezden gelinecek gibi olmuştu ama sonradan politik bir mecrada bu durum tartışılmaya devam edince İzmit Belediyesi gereğini yapmış.

***

Gereğini yapmışlar ama özellikle AK Parti kanadında meselenin politik olduğu ve Efe’nin çalışkan bir muhtar olduğu vurgusuyla tepkiler var.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu sosyal medya hesabından Efe’ye destek vererek: “İzmit'te Mahalle çalışmalarımda tanıdığım, mahallesinde ve civar mahallelerde herkesin derdini kendine dert edinen, sorunların çözümünde, gençlerin probleminde yanında olduğuna şahit olduğum İzmit'imizin yetiştirdiği çalışkan, dinamik, çözüm odaklı yapısı ile bir değer olarak gördüğüm, efendi kişiliği ve mütevaziliği ile herkesin gönlüne girmiş bir kardeşimiz olan Tavşantepe Mahalle Muhtarımız İbrahim Efe'nin, CHP zihniyetini şehrimizde tekrar hayata geçiren, CHP'li İzmit Belediyesinin partizanca, ötekileştirici, düşmanca tutumuyla işine son verildiğini üzüntüyle öğrendim. İzmit'te sevilen ve sayılan bir insana “Çalışmıyor” iftirası atarak lekelemeye çalışmaktan da çekinmeyen bu zihniyete, İzmit insanı zamanı geldiğinde hesabını da sorar! Soracaktır. CHP’nin bu çamur ve çukur siyasetinin elbette bir bedeli olacak! İbrahim Efe kardeşim, Tavşantepe için, İzmit için yaptıklarını herkes biliyor. Onlar da öğrenecek” demiş.

Uzun yıllar Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı yapan ve şimdi İzmit Belediye Meclis Üyesi olan Vedat Yoldaş da İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in işten attığı İbrahim Efe'ye sahip çıkarak “İbrahim Efe kardeşim çeşitli bahanelerle yıpratılmaya çalışılsa da asıl nedenin siyasi duruşundan kaynaklandığını görmemek için herhalde ama olmak gerekir” demiş.

***

İlginçtir Tavşantepeliler eylem yaptı. Önce mahallede ardından da ben bu satırları yazdığım sırada belediye önünde…

Neden?

Anlamıyorum…

Muhtarlık tam zamanlı bir iş… Bir mahallenin muhtarı olmak önemli… Muhtar çalışkan olabilir ama belediyeden maaş alıyorsan onun da hakkını vereceksin. İbrahim Efe birini tercih etmeliydi. İki işini de yarım yapmasının savunulacak bir tarafı var mı?

Hatırlatırım, geçmişte bu kuralı AK Parti çok daha sert uygulamıştı.

***

Seçimlerin etkili olduğu belediye ve üniversite gibi kamu kurumlarında çalıştım. Çok emek harcadıktan sonra sadece politik nedenlerle işimi bırakmak zorunda kaldığım ve gönderildiğim oldu.

Türkiye burası…

Liyakat yok. Adalet yok, prensipler yok. Kavramların içi herkesçe kendisine göre doldurulan bir ülkedeyiz.

Türkiye’de bir şey değişecekse önce bu kafanın değişmesi lazım…

Konumuz Tavşantepe Mahallesi Muhtarı İbrahim Efe’nin İzmit Belediyesi’ndeki işine son verilmesi olduğuna göre bir örnek verelim…

Ak Parti 2004’te yerelde iktidar olduktan hemen sonra medyaya yaptıkları ilk servis bankamatik çalışanlar oldu. Kimisinin eline süpürge tutuşturuldu kimisinin işine son verildi. Büroda çalışan kadın personel alındı ot yolmaya gönderildi.

Bizzat gidip haber için fotoğraflarını çeken biri olarak söyleyebilirim yanlış işlerdi.

O dönemden iyi hatırlıyorum bugün belediye meclis üyesi olan dönemin Muhtarlar Derneği başkanlarından Süleyman Şen de işten çıkarılmıştı. Sanırım başka muhtarlar da vardı benzer durumda.

Şimdi ne değişti?

***

Bakın;

Her iktidarın yarattığı bankamatikçiler oluyor. Ne yazık ki oluyor. Ve göreve gelen başkanın bunları taşımak zorunluluğu yok. Nasıl geçmişte AK Parti taşımadıysa Fatma Kaplan Hürriyet’in de böyle isimleri taşıma zorunluluğu yok.

Kimse kusura bakmasın.

Ama nasıl AK Parti’nin kimseyi sürme işinden etme hakkı yoksa Fatma Hanım ve CHP’nin de yok.

En güzel yorumu AK Parti İl Başkanı eski Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş yapmış:

“Benim belediyem çalışanların hepsi AK Partili değildi, işini, doğru düzgün yaptığında problem yok. İşimize bakalım, işimizi yapalım. Çalışmayan personeli çalıştıracak olan yönetimdir. Bu konuda polemiğe girmek istemiyorum. Çalışalım, iş üretelim hizmet yapalım.”

***

İşte bu noktada Fatma Hanım’a bir uyarım var.

Şu ana kadar görev yaptığınız süre içinde en yumuşak karnınız personel konusu…

Seçilirken bu kente söz verdiniz, “Kimseyi durduk yere işinden etmeyeceğiz” diye…

Bunu hiç unutmayın…

Bence İbrahim Efe meselesinde haklısınız ama kulağıma toplu işten çıkarmalar ya da sözleşme yenilememeler olabileceğine dair duyumlar geliyor, uzun zamandır. Böyle bir duruma hiç kimse prim vermez, ben ve gazetemiz de vermez. Sadece ekmeğinin peşinde olan çalışanları, sadece AK Parti döneminde işe girdiler ya da yakın çalışma içinde oldular diye işinden etmemelisiniz. Elbette yakın çalışma arkadaşlarınız başta olmak üzere kendinizin de bir kadrosu olacak. Buna saygı duyarız. Ama belediye çalışanlarınızın yüreğine su serpecek açıklamalar yapın…

Benden söylemesi…

Bu yazı toplam 8935 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
32 Yorum