1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İçeride barış, dışarıda tepki
İçeride barış, dışarıda tepki

İçeride barış, dışarıda tepki

Barış süreci hakkında  halkı bilgilendirmek amacıyla kurulan  Akil Adamlar Heyeti’nin Marmara Bölgesi komisyonu, ilimizi ziyaret etti. Akil Adamlar Heyeti’nin İzmit ziyareti zaman zaman  protestolarla

A+A-

Barış süreci hakkında  halkı bilgilendirmek amacıyla kurulan  Akil Adamlar Heyeti’nin Marmara Bölgesi komisyonu, ilimizi ziyaret etti. Akil Adamlar Heyeti’nin İzmit ziyareti zaman zaman  protestolarla karşılaştı. Bu nedenle, önceden açıklanan programda da zorunlu değişiklikler yapıldı.

İZMİT’E EKSİK GELDİLER

Akil Adamlar heyeti İzmit'e fireli geldi. 9 kişiden oluşan Marmara Bölgesi komisyonunda yer alan  Mustafa Armağan'ın İzmit’e gelmeyeceği önceden açıklanmıştı. Bu sabah Otel Asya’daki ilk toplantıya  Marmara Bölgesi heyetinin en popüler ismi Hülya Koçyiğit de yetişemedi.  Otel Asya’daki kahvaltılı basın toplantısına  Heyetin başkanı Prof.Dr. Deniz Ülke Arıboğan ile  Prof.Dr.Mithat Sancar; Yücel Sayman, Ali Bayramoğlu,  Ahmet Gündoğdu,  Doç.Dr. Levent Korkut katıldılar. Hülya Koçyiğit'in öğleden sonraki  temaslara katılacağı belirtildi.

Akil Adamlar heyetinin  Otel Asya’da kahvaltılı basın toplantısı ile başlayan İzmit temaslarında  kendilerine  Mazlum der’in eski Genel Başkanı Dr.Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun rehberlik ettiği görüldü.

ARIBOĞAN: ”İKNAYA DEĞİL DERTLEŞMEYE GELDİK”

Otel Asya’daki kahvaltılı toplantıda konuşan heyet Başkanı Profg.Dr.Deniz Ülke Arıboğan  şunları söyledi:

“- Bu heyetteki herkes farklı  fikirlere, farklı siyasi görüşlere sahiptir. Bizim görevimiz insanları ikna etmek değil. Dertleşmeye, toplumun neler düşündüğünü öğrenmeye geldik.  Topladığımız bilgileri siyasilere ileteceğiz. Türkiye’nin şiddet kültüründen kurtulması gerekiyor. Endişelere kıymek veriyoruz. 85 gündür ülkemizde kan dökülmüyor. Huzur, barış kültürü olmazsa  büyük depremler olur. Türkiye silahlı kavga ile bir yere gidemez. 50 yaşındayım.  Hakaret, protesto görsem ne olur? Güçlü, güvenli ülkede yaşamak zorundayız. Biz bunun için buradayız.”

PROTESTOLAR YÜZÜNDEN ÇARŞIDA DOLAŞAMADILAR

Akil Adamlar heyeti Otel Asya’da toplantı yaparken, dışarıda da protestocular toplanmıştı. Protestocular içinde  Ülkü Ocakları İl eski Başkanı  Ali Yıldız, 2009 yerel seçimlerinde MHP’nin büyükşehir adayı Zekai Kahyaoğlu da vardı. Ellerinde Türk bayrakları ile slogan atan protestocular Barış sürecini ve Akil Adamlar heyetini eleştirdiler.

Otel Asya önündeki protesto gösterileri nedeniyle, Akil Adamlar Heyeti, İzmit çarşısında esnaf turunu programdan çıkarttı. Bu arada İl Emniyet Müdürü  Hulusi Çelik dahil, çok sayıda emniyet mensubunun İzmit içinde önlem aldığı görüldü. Protestoculardan 4 kişilik bir grup,  CHP il binasına da gitti. CHP’nin Akil Adamlar heyeti’ni kabul etmemesini istediler. Akil adamlar heyeti başkanı Prof.Arıboğan  protestolar hakkında  “Herkesin protesto hakkı var. Bunu kullanıyorlar” dedi. Ali Bayramoğlu ise, organizasyonda eksikler olduğunu söyledi.

Heyet, geniş güvenlik önlemleri altında  Oteml Asya’dan ayrılıp, Emex Otel'e geçti. Daha sonra öğlen yemeği için Seka Park’a geçildi. Otel Asya’daki programdan sonraki programların yerel basına da kapatılması  ilginçti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.