1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. “İçkiye bağlı ölümlerin nedeni, denetimsizliktir”
“İçkiye bağlı ölümlerin nedeni, denetimsizliktir”

“İçkiye bağlı ölümlerin nedeni, denetimsizliktir”

Bodrum’da son günlerde yaşanan sahte içki ve metil alkol zehirlenmeleri ile ilgili açıklama yapan Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi yönetimi gıda güvenliği konusuna dikkat çekerek dene

A+A-

Bodrum’da son günlerde yaşanan sahte içki ve metil alkol zehirlenmeleri ile ilgili açıklama yapan Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi yönetimi gıda güvenliği konusuna dikkat çekerek denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi.

İzmit Ömerağa Mahallesi Latif Bey Sokak adresinde faaliyet gösteren Kimya Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi binasında başkan Mehmet Halim Karabekir önderliğinde gerçekleşen basın açıklamasına oda üyeleri de katıldı.

Toplantıda konuşma yapan oda başkanı Karabekir sahte içki ve bağlı ölümlerin kayıt dışının ve yetersiz denetimin sonucu olduğunu söyleyerek, “Son günlerde Bodrum’da yaşanan ve ölümle sonuçlanan sahne içki ve metil alkol zehirlenmesi olayı ile gıda güvenliği bir kez daha acı bir biçimde gündeme gelmiştir. Birçok kereler vurguladığımız gibi gıda, insan sağlığı ile doğrudan ilgili, ihmal edilemeyecek ve ertelenmeyecek bir konudur. Mevzuat hazırlamak, kurallar koymak ancak bu kuralların uygulanması takip edildiği ve denetim yapıldığı sürece son derece önemlidir. Ülkemizde alkollü içkilerle ilgili olarak iki farklı kamu otoritesi denetimler ve düzenlemeler yapmaktadır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu bu ürünlerdeki denetimleri yürütmektedir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı gıda güvenliğini sağlamakla, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu ise Etil ve Metil Alkol’ü ülkeye giriş veya üretiliş anından itibaren adım adım izlemekle yükümlüdür. Bu denetimler yeterince yapılmazken, bir de alkollü içkilerde çok yüksek oranlarda vergi uygulaması kayıt dışı ve sahteciliği körüklemekte tüketicileri riske atmaktadır” dedi.

ALKOL VE ENERJİ İÇECEĞİNİ KARIŞTIRMAYIN

Alkol ile enerji içeceklerinin birlikte tüketilmemesi insan sağlığı açısından yasal bir zorunluluk olmasına rağmen birçok barda açıkça birlikte satıldığını hatta bu konuda ilanlar verildiğini söyleyen Karabekir, şöyle devam etti: “Bu durum riski barındırmaktadır. Yaşanan son olayda 4 kişinin ölüm nedeni olarak açıklanan Metil Alkol kimi alkollü içkilerde bir miktar oluşabilen, ancak son üründe hacmen alkol üzerinden 150 gram hektolitreyi geçmemesi gereken bir maddedir. Bu sınırın aşılması açık bir biçimde sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Metil alkol, insanlar tarafından mevzuatta izin verilen dozların üzerinde tüketildiğinde zehirlenmelere neden olmaktadır. Zehirlenme belirtileri 12-24 saate kadar görülmeyebilmektedir. Zehirlenme mide bulantısı, kardın ağrısı, baş dönmesi, güçsüzlük gibi belirtilerle başlamakta ve merkezi sinir sisteminde çökme, körlük, koma ve ölüm bu olumsuz tablonun ciddi sonuçları ortaya çıkmaktadır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı biran önce resmi web sitesinden ve basın kanalıyla riskli ürünlerin markası da dahil olmak üzere bilgilerini, tüketicilerle paylaşmalı ve bu ürünlerin toplatılmasını sağlamalıdır.

Diğer yandan acilen TKİB ve TAPDK’ ya üstlendikleri sorumluluğu etkin bir biçimde yürütebilecekleri sayıda, konusunda eğitimli eleman alınmalı, denetim koşullarının iyileştirilmesi önceliğimiz olmalıdır. Bu ürünlere uygulanan vergi oranları gözden geçirilmeli, kayıt dışının önüne geçmek için tüm kurum ve kuruluşlar işbirliği yapmalı, tüketicinin uygun fiyatlarla, güvenli bir biçimde tercih ettikleri ürüne ulaşmaları sağlanmalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.