1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. İcralar, kurşunlama ve ekonomik tablo için çözüm önerisi
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

İcralar, kurşunlama ve ekonomik tablo için çözüm önerisi

A+A-

Hayat satır aralarında saklı…

Dünün gözden uzak kalan haberlerinden biri…

Körfez Mahallesinde bir avukatlık bürosunun kurşunlanmasıydı. R.G. isimli şahıs, E.A ile A.A isimli avukatların bürosunu kurşunluyor.

Sebep: Avukatlar, R.G. ile ilgili bir icra işlemi başlatmış.

Öyle basit sıradan bir asayiş haberi olarak göremezsiniz. Bir yanda sadece işini yaptığı için tehdit edilen özel alanı kurşunlanan iki avukat var.

Hukuk var, kanun var, nizam var… Elbette iş bu noktaya geldikten sonra cezasız da kalmamalı.

Ama diğer yandan bir gerçek var.

İcralar…

***

R. G. kimdir, ruh sağlığı nedir, ekonomisi ne derecede kötüdür bilemem ama bildiğim bir şey var. İşler, bu noktaya gelmeden önlenebilir olması lazım.

Bazı mekanizmaların devreye girmesi lazım… Devreye girmediği zaman önümüze intihar haberleri, cinayet ya da kurşunlama haberleri olarak geliyor.

Bakın, resmi ilan yayınlayan gazetelerde hala en çok yayınlanan ilanlar icra ilanları.

Kamuda açılan yeni birimlerin büyük bölümü icra daireleri.

Mesele belli.

Ekonomik sıkıntıların sosyal, hukuksal sonuçları bunlar.

***

Bir çözüm var mı?

Bence var…

Bakın cezaevleri ağzına kadar dolu. Bir kişinin daha içeri girmesinden kimin faydası olur ki?

Üstelik Körfez Mahallesi’nde yaşanan olay münferit değil. Türkiye’nin her yerinde yaşanan- yaşanma ihtimali olan şeyler. Bir çözüm şart.

Bu çözümün adı diyalogdur

Bu çözümün adı dayanışmadır.

Bu çözümün adı karşındakini de anlamadır. Alacak tahsili süreci ile ilgili bence içinde sabır ve anlayış geçen bir yöntem olmalı. Elbette alacaklının hakkıdır alacağını almak ama işin matematiği kadar duygusu ve sonuçları da göz önüne alınarak bir tahsilat formülü bulunmalı.

***

Zor zamanlardan geçiyoruz. Ben tek sütuna gazete sayfalarına sıkışan bu haberlerden ürküyorum. Kimse yarınını bilmiyor. Öyleyse anahtar kelimeleri şu çek senet işlerinde uygulamak gerekmez mi?

Herkes biraz daha esnek olsa ne olur?

Eğer anlayışlı olursak bu işler azalır gibi.

Elbette köklü çözüm için ülkeye sıcak para girişi lazım, elbette üretim ekonomisinin canlanması lazım. Elbette piyasanın canlanması ve enflasyonun aşağılara düşmesi lazım… Ama o zaman sürecinde de çok dikkatli olmak lazım.

Bütün mesele bu toplumu yara almadan bu süreçten çıkarmaktır.

 

Trajikomik bir cevap

30 yıllık gazeteciyim. Yalan haberden aldığım tek bir ceza yok. Hatta hakkımda açılmış dava bile yok.

Çünkü ben yalan haber hiç yazmadım.

Elbette hata yaptığım oldu, öyle durumlarda düzeltmekten gocunmadım, özür diledim. Yetmezse karşı taraf istemese bile tekrar tekrar düzeltici haberler yazdım.

Çünkü benim derdim asla birilerini yalan yanlış şekilde yıpratmak değildir.

Ve bir diğer önemli husus cevap hakkına inanırım. Ben gazeteciysem, elimde kalem varsa ve istediğimi haber yapabiliyorsam, muhataplarının da cevap verme hakkı vardır.

Yayınlarım.

Ama tekzip müessesesini sevmiyorum. Çok soğuk, mekanik. Karşımdakilerle iletişime kendimi kapattığım bir süreci başlatıyor. Oysa insani cevap arayışı çok daha sıcak ve kolay…

***

Uzatmayalım, bugün gazetemizde bir tekzip var.

Gazetemizde “Ormanı kim katletti?” başlığı ile 26 Kasımda yayımlanan haberde Nebihocalar köyünde yaşanan ilginç olayı aktarmıştık.

Köylülerin şikayeti üzerine -bakın köylülerin şikayeti diyorum, çünkü orada ne olduğunu köylüler de bilmiyordu- arkadaşlarımız Cemalettin Öztürk ve Furkan Yardımsever olay yerine gitti. Orman içinde kilometrelerce yürüdü. Kırılmış talan edilmiş ormanı ve açılmış devasa çukurları gördü, fotoğrafladı. Köylülerden bilgi aldı.

Geldiler, haberi kolayca yazıp girebilir bolca da tık alabilirdik. Ama ben beklenmesini istedim. Çünkü hafta sonuydu ve olay yerinde iş makinesi olan İzmit Belediyesi’nden bilgi almak istedik. Bir gün geçti. Pazartesi sabahı İzmit Belediyesi’nden yetkililere ulaşmak için uğraşırken köylülerin bilgi verdiği bir haber sitesi haberi yaptı. Bunun üzerine biz de suçlamadan sadece soru soran bir haberi yaptık.

***

İzmit Belediyesinin yetkilileri bize tekzip göndermiş. Bilsinler sadece cevap hakkına olan inancım nedeniyle koyuyorum. Çünkü benim için bir inandırıcılığı yok.

Tekzipte “Bölgedeki meranın su kaynağının kuruması sonucunda muhtarlık tarafından talep edilen destek nedeniyle suyun tekrardan Meraya getirilmesi için kazı çalışmaları yapmış, suya ulaşılması neticesinde ilgili kurumlardan gerekli izinlerin alınması için çalışmalarına o günlük ara vermiştir. İlgili bölge bakir alan olması münasebetiyle mevcut çalışmanın yapılabilmesi için üstün çaba ve hassasiyet gösterilmiş, doğaya hiçbir şekilde zarar verilmemiştir” deniyor. El insaf.

Hadi bölgeye gitmediniz, fotoğraflarını da mı görmediniz? Kırılmış ağaçların fotoğrafını isteyen varsa ben göndereyim.

Ve daha trajik olan izin alınmadan çalışma yapıldığı da bizzat tekzipte var.

Ne diyeceğimi bilmiyorum.

***

Madem her şey normal Orman İşletme Müdürlüğü neden suç duyurusunda bulunuyor?

Üstelik öyle büyük çukur kazarak su arandığını ben hiç görmedim. Su için sondaj yapılır.

Hadi onu da geçtim, bir ağaç bile kesilse çevreci geçinenlerin orada kırılmış ağaçlara cevabı nedir?

Anlayan varsa beri gelsin!

Bu yazı toplam 1194 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum