1. YAZARLAR

  2. Mehmet SÖNMEZOĞLU

  3. İFFET MÜ’MİNİN ÖZELLİĞİDİR (2)
Mehmet SÖNMEZOĞLU

Mehmet SÖNMEZOĞLU

Yazarın Tüm Yazıları >

İFFET MÜ’MİNİN ÖZELLİĞİDİR (2)

A+A-

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim iffetini koruma konusunda hassasiyet gösterenlerden övgüyle bahsetmektedir:“... Irzlarını koruyan erkek ve kadınlar... Allah bunlara bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.” (Ahzâb, 33/35)“Onlar ki avret yerlerini (namuslarını) korurlar... İşte bunlar, cennetlerde ikram olunanlardır.”(Meâric, 70/29-35)Ayrıca Kur’an’da; iffetini titizlikle koruyan Hz. İsa (a.s.)’ın annesiHz. Meryem inananlara örnek gösterilmiş(Enbiyâ, 21/91; Tahrîm, 66/12);yine Hz. Şuayb (a.s.)’ın kızlarının iffetli davrandıklarından söz edilmiştir.(Kasas, 28/23-25)

Yusuf suresinde ise kıssaların en güzeli olarak nitelendirilen Yusuf Peygamber(a.s.)’inkıssasında, Hz. Yusuf’un iffetini koruma konusunda gösterdiği azim ve kararlılığına, nefsiyle giriştiği mücadelesine geniş yer verilmektedir.Mısır eşrafının en önde gelen kadınlarından birinin fitnesine karşı iffetini koruma konusunda direnirken sergilemiş olduğu ahlâkî olgunluğa özellikle dikkat çekilmektedir.

Yusuf (a.s.), kendisine tuzak kuran güzel, zengin, soylu ve mevki sahibi bir kadının günah işlemek için yaptığı ısrarlı çağrısınakarşı direnmiş, Allah’ın her an kendisini gördüğünün bilinciyle bu çirkin teklifi “Allah’a sığınırım…” (Yûsuf, 12/23) diyerek geri çevirmiştir. Kur’an’da onun bu örnek davranışı şöyle anlatılır: “Fakat o, iffetinden dolayı bundan kaçındı.” (Yûsuf, 12/32) Neticede Hz. Yusuf, “Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni davet ettikleri şeyden daha sevimlidir”(Yûsuf, 12/33)diyerekzindanda yatma pahasınaiffetinikorumuştur. Hz. Yusuf (a.s.), genç ve son derece yakışıklı olduğu bir dönemde sergilediği bu asil davranışıyla iffetlibir şekilde yaşamak isteyen inançlı gençlere güzel bir örnek olmuştur.
Hz. Peygamber (s.a.s.) de hadis-i şeriflerinde iffetli insanlardan ve onların Allah katındaki değerindenbahsetmiştir. Mesela bir hadisinde Efendimiz (s.a.s.), yağmurdan korunmak için bir mağaraya sığınan, fakat bir kaya parçasının mağaranın ağzını kapatmasıyla dışarı çıkamayan üç kişiden söz eder. Hadiste haber verildiğine göre; bu üç kişi daha önce yaptıkları iyi amelleri dile getirerek Allah’tan yardım isterler. Bunlardan birisi aşık olduğu bir kıza beraber olma teklifinde bulunur,fakat iffetine son derece düşkünolan kız,bu çirkin teklifi reddeder. Bir kıtlık senesinde, genç kız kendisinden yardım istemek zorunda kalınca adam aynı teklifi yapar. Çaresizliktenonun isteğini kabul etmek zorunda kalan kız son anda,“Allah’tan kork da iffetime dokunma” deyince, adam bu sözden çok etkilenir ve Allah korkusundan dolayı günah işlemekten vazgeçer.O adamınve diğerlerinin anlattığı davranışlarından(anne babaya iyilik eden adam, işçisinin hakkını veren adam) dolayı Allah onları mağaradan kurtarır. (Buharî, Enbiyâ, 50)

Hz. Peygamber (s.a.s.) ve iffet
Ahlâkı Yüce Allah tarafından övülen ve en güzel örnek olarak insanlığa takdim edilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) tam bir iffet abidesiidi. Peygamber Efendimiz, ahlâksızlığın ve hayâsızlığınyaygın olduğu cahiliye dönemi de dâhil olmak üzeregerek bekârlığında gerekse evliliğinde hep iffetli yaşamış,eşlerine sadık kalmış ve mutlu bir aile hayatı yaşamıştır. Namus sembolü Efendimiz (s.a.s.),hayâ sahibi,çok iffetli ve utangaçtı. Sahabeden Ebu Saîd el-Hudrî(r.a.) O’nun bu özelliğini şu sözlerle anlatmıştır: “Resûlullah (s.a.s.) örtünme çağına girmiş bakire bir genç kızdandaha utangaçtı…”(Buharî, Edep, 72)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), iffetlerini korumaları ve tertemiz bir hayat sürmeleri konusunda kadın-erkek, genç-yaşlı ayırmaksızın bütün mü’minleriteşvik etmiştir. Bir hadisinde mahşer gününün dehşetinden Allah’ın gölgesine sığınarak korunacak olan yedi grup insandan birinin de iffetini koruma hususunda hassasiyet gösteren, güzelve servet sahibi bir kadının günaha davetini, “Ben Allah’tan korkarım” diyerek reddeden kimse olduğu bildirmiştir.(Buharî, Rikâk, 24; Müslim, Zekât, 91), Allah Resûlü (s.a.s.) böylece ümmetine iffetli olmanın önemini vurgulamıştır.Allah Rasûlü (s.a.s.) ayrıca, insanlardan iffetlerini korumaları hususunda biat almıştır. (Buhârî, Tefsîr, 60; Ahmed b. Hanbel, Müsned, VI, 270)

Bir keresinde haram işleyerek iffetini yitirmek üzere olan bir gence iffetli yaşamanın güzelliğini anlatmış,onun anlayabileceği bir üslupla telkinlerde bulunmuştur.Günah işlememeye ikna ettiği o gence ayrıca “Allahım! Bunun günahlarını affet, kalbini temizle ve iffetini koru” diye dua etmiştir. O genç, bir daha iffetine zarar verecek herhangi bir davranışa yönelmemiştir. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, V, 256-257) 

Allah Resûlü (s.a.s.) iffet timsali mü’minleri cennetle müjdeleyerek onları iffetli yaşamaya teşvik etmiştir. Hadis-i şeriflerde şöyle buyrulmuştur:“Kim bana iki çenesi arasındaki (dilini), bir de iffet ve namusunu koruma sözü verirse ben de onun cennete girmesine kefil olurum.”(Buhârî, Rikâk, 23; Tirmizî, Zühd, 61)“Bir kadın beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu tutar, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi, cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir.”(Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 191) 
(Devam edecek)                            

Bu yazı toplam 1453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.