1. YAZARLAR

 2. M.Zeki CANŞİ

 3. İHH “İNSANİ YARDIM DERNEĞİ”
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

İHH “İNSANİ YARDIM DERNEĞİ”

A+A-

Kısa adı İHH olan, “İnsani Hak ve hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı”nın başında Sayın İsmail Yeşildal’ın bulunduğu değerli yöneticileri beni ziyarete gelmiş ve kendilerini tanıttırmışlardı. Geçe  n hafta da kendilerine yaptığım iade-i ziyarette kısmen tanıdığım bu kuruluşu daha yakinen tanıma fırsatını buldum.

        İnsani yardıma ilişkin geniş bir hinterlandı bulunan bu derneğin genel merkezi vakıf şeklinde, 1992 yılında patlak veren Bosna savaşı ile birlikte üniversite öğrencilerinden mütedeyyin ve idealist bir grup gençler tarafından kurulmuş. Kamuoyunca oluşan algıya göre bu kuruluşun Milli Görüş çizgisi ile birlikte anılıyor olması da, daha çok kurucularının bu kesimden oluşmasındandır. Zaten kendileri de bu algıdan rahatsızlık duymuyorlar.

        Bosna’daki savaşın başlamasıyla birlikte oradaki mazlum ve mağdur insanlara ulaşmak için merhum Aliya İzzetbegoviç ile görüşen bu gençler, kendisinden de karşılık bulmuş olmalılar ki, evvelen yoğunluklarını Bosna’ya vermişler ve yardımlar noktasında başarılı çalışmalara imza atmışlar.

        Gerek genel merkezleri ve gerekse Kocaeli şubesi, çalışmalarını yerele hasretmekle birlikte daha çok yabancı mazlum ve mağdur coğrafyalara yönlendirmişler ve baya da önemli işlere imza atmışlardır.

        Çeçenistan ve Gazze başta olmak üzere toplam 140 ülkede faaliyet gösteriyorlar. Adını, daha çok Mavi Marmara hadisesiyle duyuran kuruluş, bu ülkelerin konuya ilişkin partner vakıf ve dernekleri ile ortaklaşa yürüttükleri projelerle yardımlarını zamanında ve yerinde ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırmayı başarıyorlar. Ayrıca, sadece yardımlarla sınırlı kalmıyor, kurdukları Arama-Kurtarma ekipleriyle, doğal afet, savaş ve benzeri durumlarda interaktif bir kurtarma timi şeklinde görevlerini layıkı ile yerine getiriyorlar.

        Yardımlarını sadece İslam ülkelerine ulaştırmakla kalmıyor, mazlum ve “mağdurun kimliği, dini mezhebi ve meşrebi sorulmaz” ilkesinden yola çıkarak aynı zamanda Japonya, Haiti, Nepal ve Filipinler gibi ülkelerdeki mağdur ve mazlum insanlara da ulaştırıyorlar.

        Faaliyetlerini daha çok şu üç alanda sürdürüyorlar:

 1. İnsani Diplomasi Faaliyeti: Devletlerarası yapılan savaşlardaki esir takası. Örneğin, Kızılay ile yaptıkları işbirliği neticesinde Suriye’deki 48 İranlı rehineye karşılık 2130 tutsağın takas işlemini başarı ile gerçekleştirmeleri gibi…
 2. Arabuluculuk Faaliyeti:   Moro Halk Kurtuluş cephesi ile Filipinler hükümeti arasında arabuluculuk faaliyeti… Bunlar, son derece önemli aktiviteler…
 3. İnsani Yardım Çalışmaları: Bunu da üç önceliğe göre yapıyorlar. 
 1. Savaşlar
 2. Doğal afetler
 3. Yoksullukla mücadele

2012 yılında dernekleşen Kocaeli Şubesi, Yürüyüş yolundaki mülkiyeti kendilerine ait olan merkez idare binalarını pek yakında kaba inşaatı biten İzmit Mehmetalipaşa Mahallesi, Doğu Kışla karşısı, Köse sokaktaki 4 katlı toplam 758 m2’lik binalarına taşıyacaklar.

Kuruluşundan bu yana şu ana kadar TL bazında yaptıkları yardımlar, 8.070.640.TL olup; yardımlarla ayakta duran bir kuruluşun şubesi için oldukça ciddi bir rakam.

Yaptıkları işler ise,

 • Sudan Darfur İzmit Gönüllüleri Camii
 • Gazze için nakdi ve araç yardımı
 • Lübnan ve Suriye’de Filistin mülteci kamplarında eğitim çalışmaları.
 • Kenya,  Kamerun, Çad, Afganistan, Tanzanya, Sudan’da 6200 su kuyusu açma.
 • Sri Lanka’da engelliler okulu açma.
 • Somali’ye kuraklık dönemi insani yardımlar.
 • Dünya genelinde yetimler için insani yardımlar.
 • Kocaeli’mde yetimler için giyim, eğitim, yakacak ve sosyal yardımlar.
 • Tanzanya’da okul ve cami projesi.
 • Suriye’ye insani yardım malzemesi (120 tır)
 • Sudan, Etiyopya, ve Tanzanya’da 9000 Kur’an-i Kerim dağıtımı.
 • Dernek binası ve hizmet aracı alımı.
 • Burtina Faso’da cami yapımı.
 • Afrika’da 10 yılda 100.000 katarakt ameliyatı yapımı ve Nijer’de Katarakt hastanesi.
 • Burkina Faso’da Karamürsel ALP Camii projesi.
 • Arakan’da 140 Avroluk Sağlık kabini projesi.

Evet değerli okurlarım, gördüğünüz gibi, son derece faydalı hizmetler üreten bu dernek, her şeyden evvel mutemet insanlardan oluşuyor ve yaptığınız ve yapacağınız yardımların yerinde kullanıldığına dair emin olmamanız için hiçbir sebep yoktur. Bağışlarınızı gönül rahatlığı ile bu derneğimiz vasıtasıyla pekâlâ yapabilirsiniz. Elbette ki, bu gibi farklı güvenilir derneklerimiz de vardır ama bu derneğin yaptıkları yapacaklarının teminatı olarak gözler önünde duruyor. Mevla’m, bu tarz kuruluşlarımızın sayısını arttırsın ve bu kardeşlerimize de güç ve kuvvet versin.

Bu yazı toplam 1897 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.