1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İhraç edilen çalışanlar görevlerine iade edilsin”
“İhraç edilen çalışanlar görevlerine iade edilsin”

“İhraç edilen çalışanlar görevlerine iade edilsin”

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, OHAL Komisyonu'nun kaldırılıp yargı yolunun açılmasını ve ihraç edilen çalışanların görevlerine iade edilmesini istedi.

A+A-

YARGI YOLU AÇILSIN

KESK Kocaeli Şubeler Platformu, PTT İzmit Şubesi önünde bir araya gelerek OHAL Komisyonu'nun kaldırılıp yargı yolunun açılmasını istedi. BES Şube Sekreteri Yeliz Yılmaz Karstarlı yaptığı açıklamada, “OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu çalışma usul ve esasları doğrultusunda incelediği ve incelemekte olduğu dosyaların hiç birinde başvurucular halen ne ile suçlandıklarını bilmemektedir. Bu hali ile komisyonun varlığı uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve ilgili mevzuatlarda yer alan savunma ve adil yargılanma hakkına engel teşkil etmektedir. İhraçlara ilişkin başvuruları ele alması ve sonuçlandırması dosya yoğunluğundan ötürü yılları bulmakta, mağduriyet sürelerini uzatan bir hale bürünmektedir” dedi.

 

GÖREVE İADE EDİLSİNLER

Yeliz Yılmaz Karstarlı ayrıca, “Komisyona başvuru yapan başvurucuların dosyalarının hangi aşamada olduğuna ve içeriğine dair karar açıklanana kadar herhangi bir bilgi alınamıyor. Bu anlamıyla OHAL İnceleme Komisyonunun karar vermiş olduğu dosyalar da dahil olmak üzere hiçbir aşamada açık ve şeffaf bir faaliyet yürütmemektedir. Bu gerekçelerle, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun lağvedilerek, ihraç tüm kamu emekçilerinin görevlerine iadesi ile sosyal, ekonomik ve özlük haklarının tam tazmini için Cumhurbaşkanlığının ilgili yasal süreci başlatması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.