1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracat Kasım ayında 11 milyar 952 milyon dolar oldu
İhracat Kasım ayında 11 milyar 952 milyon dolar oldu

İhracat Kasım ayında 11 milyar 952 milyon dolar oldu

Kasım ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatlar Meclisi (TİM) tarafından Alikahya’da bulunan Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nda açıklandı.

A+A-

TİM verilerine göre mücevher dışındaki altın ihracatı hariç tutularak yapılan hesaplamalarda, Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artışla 11 milyar 952 milyon dolar oldu. 

Basın açıklamasına; Kocaeli Valisi Hasan Basri, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Türkiye İhracatlar Meclisi (TİM), TİM Üyeleri Başaran Bayrak, Onur Sosyal, Ali Kahyaoğlu, Ayhan Güner, Mesut Gürsoy, Hyundai Başkanı Mong Hyun Yoon, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ve iş adamları katıldı. Ekim ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,6 düşüşle 11 milyar 727 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Yılın ilk 10 aylık döneminde ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 azalışla 115 milyar 952 milyon dolar olmuştu.
 

YIL SONUNA KADAR 1,5 MİLYON ADET ARAÇ
Törende konuşan Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Mong Hyun Yoon, “Türkiye ihracatçılar Meclisi İhracat Rakamları Açıklama Töreni için bugün Hyundai Assan İzmit Fabrikamıza gelen herkesi saygıyla selamlıyorum. Bildiğiniz gibi ben ve tüm Kore halkı Türkiye’yi kardeş ülke olarak görmekte ve 1950 yılında Kore savaşı sırasında bizler için yaptığınız fedakarlıktan dolayı Türkiye’ye her zaman minnet duymaktayız. Hyundai Assan, 1997 yılında İzmit’te fabrika kurulduktan sonra büyümesini sürdürmüş ve bu yıl 1 milyonuncu aracını ihraç ederek büyük başarı elde etmiştir. Yıl sonuna kadar iç piyasa dahil ürettiğimiz araçların sayısı da 1.5 milyon adede ulaşacaktır. Hyundai Assan olarak, Avrupa dahil Yeni Zelanda, Hong Kong gibi dünya çapında 44 ülkeye ihracat yapmaktayız ve bu yıldan itibaren de İran’a ihracata başlayacağız. İleride Avustralya ve Kanada'ya kadar ihracatımızı genişletmeyi planlıyoruz. 

h1-003.jpg
 

TÜRK MALI İMAJINI ÜST SEVİYELERE TAŞIYACAĞIZ
İlk ihracata başladığımız 2002’de 4,500 araçlık ihracatımızı 1 yılda tamamlayabilmiştik fakat şu anki imkanlarımızla 1 haftada bu rakama ulaşabilmekteyiz. 1 milyon adet ihracata ulaşmamız 19 yılımızı aldı ancak şimdi bu rakama 5 yılda ulaşabilecek düzeye gelmiş bulunmaktayız. Böyle bir büyümeyi gerçekleştirmemizde bize destek veren başta Türk hükümeti olmak üzere ilgili makamlara da bir kez daha teşekkürlerimi sunarım. Bizler Türkiye’de ürettiğimiz araçların kalite ve marka değerini sürekli geliştirerek tüm dünyada Türk Malı imajını daha da üst seviyelere taşıyacağız. Bugün Hyundai Assan İzmit Fabrikamıza geldiğiniz için tekrar teşekkürlerimi sunarım. Fabrikamızı daha yakından tanıyarak bize tavsiyelerde bulunmanızı çok isterim. Ayrıca bizim ve Türkiye ekonomisinin daha da büyümesi için desteğinizi sürdürmenizi temenni ederim” dedi. 
 

KAPASİTEMİZİ YÜKSELTECEĞİZ
Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar yaptığı konuşmada, “Geçtiğimiz yıl Türkiye 4’üncüsü olmuştuk. Önümüzdeki yılara yönelik sanayi üretim endeksli olduğumuz için yeni yatırımlarla ülkemize istihdam katma anlamında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kapasite artırımına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. İhracata yeni katma değerler katmayı hedefliyoruz. TİM olarak sizleri ihracata verdiğiniz katkılar için kutluyorum. Bizlerin yeni pazarlarda yer almamız için kılavuzluk yapıyorsunuz. Tesislerimizi tercih ettiğiniz için teşekkür ediyorum” dedi. 
 

İHRACATLAR ARTARAK DEVAM EDİYOR
TİM Üyesi Ali Kahyaoğlu ise, “2 aydır üstü üste otomotiv firmalarındayız. Yüzlerimiz gülüyor. Artarak ihracatlarını devam ettiriyor.  Fabrika içinde ihracat havası içinde olmak ayrı bir mutluluk. Hyundai ülkemize inandı. Yan sanayisine güvendi. Bir aile oldu. Bu büyük başarının altına imza attı. Güvenerek yatırımlarına devam ediyor. Geçen yıl üretim, satış ve ihracatta rekorlar kırdık. Bunlarla yetinmiyoruz. Daha çok yatırım ve ihracat istiyoruz. Otomotiv Kasım ayında da lider. Türkiye ihracatının beşte birini otomotiv sürdürüyor” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Kocaeli sanayide Türkiye’nin başkenti. Sanayicilerimizin hizmetindeyiz. Yeter ki ülkemizin istihdama ve ekonomisine katkısı olsun. Bu açıklama için Kocaeli’yi seçtiği için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 
 

DEVLET OLARAK DESTEK VERİYORUZ
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Türkiye’nin büyük yürüyüşünde 2 aydır üst üste ev sahipliği yapmanın mutluluğun paylaşıyoruz. İhracat kalkınmasının olmazsa olmazı. Türkiye’nin temsil edildiği küresel ölçekte iddiasının pekiştiği, Türk bayrağı, Türk malı kavramı, Türk işçi emeğini taşıyan önemli bir alan. Devlet olarak bu çalışmalara en açık desteği veriyoruz. Yeter ki bu ülkede taş üstüne taş konsun. Yeni ufuklar bu ülke ile buluşsun. Dakikada 1 arabanın üretildiği, dünyanın alanındaki en iddialı ürünün otomotiv olarak üretildiği otomotiv merkezinde böyle bir açıklama yapmak ayrı bir keyif. 20. yılda büyük başarı gerçekleştiren Hyundai’ye teşekkür ediyorum. TİM yönetimine de teşekkür ediyorum” dedi. 


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
- “Kasım ayında artışa geçen ihracatımızın, önümüzdeki dönemde petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulması ile başta Rusya olmak üzere, çevre ülkelere olan ihracatımızın toparlanması ile de artışının devam edeceğini göreceğiz. Döviz kurunun yükselmesi, ihracatta rekabetçiliğimizi artıran unsurlardan biri. Ancak asıl önemli olan mallarımızın içerik olarak katma değerinin yükselmesi. Kur konusunda bizim için en önemli şey; öngörülebilirlik. Bu noktada gerek Merkez Bankası gerekse de Hükümetimizin aldığı önlemleri destekliyoruz. Mücevher dışındaki altın ihracatı hariç tutularak yapılan hesaplamalarda, Kasım ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artışla 11 milyar 952 milyon dolar oldu. Ocak-kasım dönemini kapsayan ilk 11 aylık dönemde ihracat yüzde 2,4 azalışla 128 milyar 973 milyon dolar olurken, son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 3,2 düşüşle 140 milyar 724 milyon dolar olarak gerçekleşti. 
 

MİKTAR BAZINDA İHRACAT İLK 11 AYDA ARTTI 
Kasım ayında ihracat miktar bazında yüzde 5,2 artarak 9,1 milyon ton olurken, yılın ilk 11 ayında gerçekleştirilen 94,8 milyon ton ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 artışa işaret etti. Sektör bazında miktar olarak kasım ayında 16 sektörde artış, 11 sektörde de azalış gözlendi. Kasım ayında ihracatını bir önceki yılın aynı ayına göre miktar olarak en çok artıran sektörler yüzde 27,8 artış ile yaş meyve ve sebze ile yüzde 24,4 artışla mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörleri oldu. İlk 11 ayda ise miktar bazında en yüksek ihracat artış yüzde 19,7 ile hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü ve yüzde 16,8 artışla çimento, cam, seramik ve toprak ürünlerinde görüldü. İhracat azalışında ihracat fiyatlarındaki düşüş, çevre ülkeler ve parite etkili Türkiye’nin ilk 11 aylık ihracatının yüzde 2,4 daralmasında ihracat fiyatlarındaki düşüş, çevre ülkelerle yaşadığımız sorunlar ve dolardaki yükseliş kaynaklı parite kaybı etkili oldu. Bu l . yüzde 12,3, Rusya’da yüzde 23,4, Çin’de yüzde 8,2 ve ABD’de yüzde 5 düşüş var. Ülkemiz ise her şeye rağmen diğer ülkelere kıyasla olumlu bir performans ortaya koyuyor. 
 

İHRACATIMIZDAKİ ARTIŞ ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DEVAM EDECEK 
Kasım ayında artışa geçen ihracatımızın, önümüzdeki dönemde, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulması ile başta Rusya olmak üzere, çevre ülkelere olan ihracatımızın toparlanması ile artışının devam edeceğini göreceğiz. Önümüzdeki dönemde, Rus ekonomisinin de tekrar büyümeye geçmesiyle birlikte Rusya’ya ihracatımızın artışa geçmesini bekliyoruz. Bunlarla birlikte, Hükümetimizin attığı çok önemli reform ve destek adımları var. Son dönemde ihracatçılara sağlanan cesur destek adımlarının yanında, son olarak proje bazlı Süper Teşvik Paketi açıklandı. Hükümetimizin daha önce atmış olduğu adımları tamamlayıcı nitelikle olan bu paketle birlikte, ülkemizde yatırımlarda artış yaşanmasını bekliyoruz. 
 

İHRACATÇILAR İÇİN KURUN ÖNGÖRÜLEBİLİR OLMASI ÖNEMLİ 
Döviz kurunun yükselmesi ihracatımız açısından rekabetçiliğimizi artıran unsurlardan biri. Ancak asıl önemli olan mallarımızın içerik olarak katma değerinin yükselmesi. Kur konusunda bizim için en önemli şey öngörülebilirlik. Yüksek oranlarda yaşanan dalgalanmalardan üreticilerimiz ve ihracatçılarımız zarar görüyor. Bu noktada gerek Merkez Bankamızın, gerekse de Hükümetimizin aldığı önlemleri destekliyoruz. İnanıyoruz ki, önümüzdeki süreçte TL üzerindeki spekülatif baskılar sona erecek
 

İNOVASYON HAFTASI 8-10 ARALIK’TA 
Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası’nı 8-10 Aralık’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleyeceklerini de hatırlatarak şunları söyledi: “TİM olarak ihracatımızı sürekli ve kalıcı olarak artırabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçtiğimiz hafta, Fas’ta l90’dan fazla ülkenin üye olduğu ITC’nin (International Trade Center) düzenlediği konferansta dünya ülkelerinin ihracatı geliştirme kurumlarıyla bir araya geldik. Dün de Finlandiya’da inovasyon ve girişimcilik alanında dünyanın önde gelen organizasyonlarından biri olan Slush etkinliğinde ülkemizi temsil ettik. TİM olarak inovasyona özel bir önem veriyoruz. 8-10 Aralık tarihleri arasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın da teşrifleriyle İstanbul’da İnovasyon Haftası’nı beşinci kez düzenliyoruz.” 
 

PLAKET TÖRENİ
Konuşmaların ardından ülke ekonomisine katkılarından dolayı Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar’a TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından plaket verildi. Ekşi daha sonra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’a da plaket verdi. 

Ayşegül KALAYCI

va1-003.jpg
 

Bu haber toplam 2462 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.