1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracat yüzde 19 geriledi
İhracat yüzde 19 geriledi

İhracat yüzde 19 geriledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)2015 yılı Mayıs ayı ihracat verilerini Kocaeli Film Platoları’nda açıkladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Mayıs ayında ihracat 10,8 milyar dolar olarak gerçekleşti” dedi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından düzenlenen Mayıs 2015 İhracat Rakamları basın toplantısı Kocaeli Film Platoları’nda gerçekleşti. Basın toplantısına; Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Yapımcı Burhan Özkan katıldı. Toplantıda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Kocaeli üreten bir kent. Türkiye’nin beyni. İthalat ve ihracat ve liman kenti. Sadece sanayisi ile anolmış. Biz 1 milyon 800 bin insan yaşıyor. En çok göç alan büyüyen bir kent. Yaşayan insanların daha mutlu edecek her türlü sanatsal kültürel turizm etkinlikkeri de yapılabileceği bir şehir. Tarih şehri. Medeniyet kenti. Bundan sonraki süreçte bu alanların da ön plana çıkarıyoruz. Film platomuz var. Bu alanı tescilli hale getirdik. Eski Seka Fabrikası alananı bilim merkezi haline getirdik. İhracat rakamlarının açıklanması da bizim açımızdan güzel bir olay. Bu rakamların sevindirici olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE İHRACATININ TAŞIYICI MERKEZİ

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise, “Sinema ve sanat adına Kocaeli’de yapılan Türkiye’ye ulaşan bir projenin setindeyiz. İhracatın konuşulması her yerde heyecan verir. İhracatı gerçekleştiren iş adamlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Kocaeli, Türkiye üretim ve ihtaracatının taşıyıcı merkezi olduğu kadar markalaşma ve tasarıma dayalı süreçte arge ve yüksek katma değer üretim açısından önemli bir yerdedir. Gebze’de bilişim vadisi önemli büyük yatırımdır. Türkiye’yi dönüştürücü misyon üstlenecektir. Kocaeli, ihracatı tek başına sırtlayan bir kent olmakla birlikte ekonomi ve ihtacatı dönüştürücü kimliği ve vizyonu üstlenmektedir” ifadelerini kullandı. 

BOL MİKTARDA DİZİ VE FİLM

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ise Mehmet Büyükekşi, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 gerileyerek 10 milyar 819 milyon dolar oldu. Yılın ilk 5 ayında toplam ihracat yüzde 8,3 gerileme ile 61 milyar 296 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 gerileme ile 151 milyar 725 milyon dolar oldu” dedi. Kocaeli Film Platoları’nda açıklama yapmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Büyükekşi, “Kocaeli Film Platoları’nın ortaya çıkmasında emeği geçen başta Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere herkeşe teşekkür ediyorum. Burada tüm dünyaya ihraç edilerek yüzümüzü ağartacak, bol miktarda dizi ve filmler çekilmesini diliyoruz” dedi. 

METAL EYLEMLERİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Kocaeli Film Platoları’nın ülkemizin küresel çapta sürmekte olan yumuşak güç rekabetinde ‘artık masada ben de varım’ deyişinin bir ifadesi olduğunu dile getiren Büyükekşi, “Kocaeli Film Platoları bu rekabete alt yapı sağlıyor ve iddiamızın büyüklüğünü gösteriyor. Biz de bu ay ihracat rakamlarını açıklamak için Kocaeli Film Platoları’nı seçtik. Çünkü hizmet ihracatı, artık gelişen ve değişen dünyada ileri çıktı. Bugün Türk dizileri 100’ü aşkı ülkeye ihraç ediliyor. Bu ihracattan 200 milyon dolarlık döviz elde ediliyor. 2023 hedefi ise 1 milar dolar. Otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemlerinin üretim ve ihracatı olumsuz etkilediğini söyleyen Büyükkekşi, “Yaptığımız hesaplamalara göre yan sanayide 250, ana sanayide 300 milyon dolarlık ihracat ve üretim kaybı olduğunu görüyoruz. Yani kayıplar 500 milyon doları aştı, aylık ihracata 4 puan negatif etki oluştu. Neticede büyük şirketlerde aklı selim galip geldi. Eylemler son buldu. Umuyoruz ki yan sanayideki tüm işletmelerde de iş barışı kalıcı olarak, yeniden tesis edilir. Daha fazla ihracat için daha fazla çaba sarf etmek gerekiyor” dedi. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.