1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İHTİYAÇ DUYULAN SİYASİ İKLİM
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İHTİYAÇ DUYULAN SİYASİ İKLİM

A+A-

Türkiye bunaldı, gerildi. Türkiye’nin normalleşmesi, kendisini yeniden üretebilmesi, ertelenemeyecek öncelik haline geldi. Kendi anlayışını merkeze almaya kilitlenen siyasi yaklaşımlar nedeniyle, sorunların çözülebilmesinde, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasında sıkıntılar yaşanıyor. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği merkeze alamayan siyaset hayatı zorlaştırıyor. Kendi anlayışını, mevcut konumunu sürdürmek için halkın iradesini kullanmak zorlamaları, halkın desteğini,  araç konumuna taşıyor ve halk bunun farkında olduğunu hissettiriyor. Ekonomik daralmaları, uluslararası gerginlikleri, belirsizliği, gerilimi, kamplaşmayı artıran yaklaşımların sürdürülebilirliği tükeniyor.

ÇÖZEMEDİĞİMİZ SORUNLARIMIZ

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu durumun oluşmasına, çözemediği için bedeller ödediğimiz sorunlarımız sebep oluyor. Çözemediğimiz için bedeller ödediğimiz sorunlarımızın en başında, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayamamak geliyor. Çözülmesini sağlayamadığımız, Kürt sorunu, Alevi sorunu, farklılıkların sorunları,  eşit, adil, bağımsız adalet sorunu vb. yer alıyor. Temel sorunlarımızı imkansızlıklarımız nedeniyle çözemediğimizi kabullenmek, değişim, dönüşüm, gelişim için en temel yaklaşımdır. Bu yaklaşımı kabullenerek, sorunlarımızı, devri sabık yaratmadan çözebilmeliyiz.  Etkisizleştirip, çözülmesini sağlayabildiğimiz, vesayet sistemi döneminin anlayış ve uygulamalarıyla yüzleşmediğimiz için, sorunlarımızla “ sistem sorunu “ kapsamında yüzleşemiyoruz.

SORUNLARIMIZLA YÜZLEŞEBİLMEK

Bulunduğumuz durumu, sistem sorunları kapsamında tartışıp, değerlendiremediğimiz, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamadığımız için normalleşemiyoruz. Sorunlarımızla, sistem sorunları kapsamında yüzleşemediğimiz için vesayet sisteminin yerine en kapsamlı, en eşitlikçi, en demokratik, en çoğulcu Demokratik Hukuk Devletini inşa edemiyoruz.  Hepimizin devletini, hiç kimsenin dışarıda bırakılmadığı devleti, en baskın en yüksek kabul edilebilirliklerle tamamlayamıyoruz.

EKONOMİK/DEMOKRATİK KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN VAZGEÇİLMEZLİĞİ

Türkiye vesayet sistemini etkisizleştirip çözebildi. Vesayet sisteminin yerini almak isteyen FETÖ’ nün girişimleri ve darbeye kalkışması önlendi. PKK, FETÖ vb. terör örgütlerine karşı yapılan mücadelelerde, önemli mesafeler alındı. AB.  İle müzakereler yetersiz de olsa sürdürülebiliyor. Sınır güvenliğinin sağlanmasında, Suriye sorununun çözülmesinde önemli ilerlemeler sağladı. Ekonomik/teknolojik hamlelerle ve yetişmiş insan gücü ile orta üstü gelişmişlik düzeyine ulaşıldı. Sorunlarımızın çözümünde, ihtiyaç ve beklentilerimizin karşılanmasında, farklılıklarımızın, zenginlik olarak değerlendirilebileceği konuma ulaştık.

HERKESİN SAHİPLENECEĞİ DEMOKRATİK SİSTEM

Türkiye’ de yaşayanların, ilişkisi olanların, çalışarak, üreterek, yarışarak, başaracakları normalleşmeye ve sürdürülebilirliğe ihtiyaçları vazgeçilmez hale geldi. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanarak, Demokratik Hukuk Devletinin baskın kabul edilebilirlikle tamamlanması olmazsa olmaz durumda. Çözemediğimiz için bedeller ödediğimiz sorunlarımızın, sistem sorunları olarak değerlendirilmesi zorunluluk düzeyine ulaştı. Halkın iradesinin, hamasetle, hitabetle yönlendirilebildiği, araç olarak kullanılabildiği siyaset dönemi kapandı. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlamak ertelenemez oldu. Siyasetin, Türkiye gerçekliğini, halkın hissettirdiği duyarlılığı, merkeze almaktan başka seçeneği kalmadı.

Bu yazı toplam 686 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.