1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. İhtiyacımız Olan..
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

İhtiyacımız Olan..

A+A-
Ne dedi Özgecan’ın ailesi “Sevgiye ihtiyacımız var, daha çok sevgi..” Geçtiğimiz hafta Sevgililer Günü’nde çok acı, çok kötü bir haber düştü medyaya. Üniversite öğrencisi bir genç kızın hunharca, vahşice öldürülmesini anlatıyordu. Haberi her duyduğumda, televizyonda, sosyal medyada her gördüğümde içim buruldu, boğazım düğümlendi, ağladım,  bazen de  ağlamamak için başka şeyler düşünmeye çalıştım. Kendimi o ailenin yerine koydum, hissedebileceklerini anlamaya çalıştım, inanılmaz zor, çok zor.  Türkiye’de yaşayan ve toplumun her kesiminden insanı etkileyen bu olay ne ilk ne de sondu maalesef. Hatta şu satırları yazdığım anda bile bir adamın  eşini katledip bir çöp tenekesine attığını da öğrendim haberlerden. Dediği gibi Özgecan’ın ailesinin sevgiye ihtiyacımız var,hepimizin ..  Hem de çok..
 Sadece gençler ya da büyükler değil bunları yaşayanlar aslında. Ablasıyla evlenmedi diye öldürülen minik bir can, bayramda şeker toplamaya giden çocuklar ve burada bahsedemeyeceğim  kadar çok olay.. Bunun yanı sıra bir çok kişi farklı şekillerde yaşadığı ve aslında hiç kimselere itiraf edemediği bir çok olayı da anlatma cesareti buldu bu hafta içerisinde. Geçmişte yaşanan ve kadınlara zulm edilen bir çok olayda , tarih kitaplarında yazdığı gibi şu anda da belli ve gözle görülebilir derecede bastırılma ve dengesizlik kurma hakim maalesef.. Sadece böylesine bir şiddet değil,  Tv programlarındaki, siyasetteki sabahtan akşama kadar olan sözlü  ve hatta fiziksele kadar ulaşan şiddettin , şarkıların sözlerinin içindeki yine aynı şekilde var olan agresifliğin bir başka çeşidi ve yansıması bu olsa gerek.. Toplumun her kesiminde varlığını,  yakan bir ateş gibi gösteren bir şiddetten bahsediyorum. Yakan, yıkan, parçalayan, bölen. Gözlerdeki, sözlerdeki, özdeki şiddet. Tahammülü yok hiç birimizin diğerine, sevgisi yok, acıması yok, şefkati yok, güvenesi yok. Bencillik ve hep bahsettiğim hoşgörüsüzlük hakim.. 
Sevgi yokmuşçasına, böyle bir duygu hiç olmamışçasına yaşamaya alışıyoruz, alıştırılıyoruz. Ne birbirimizi, ne başkalarını, ne doğayı, ne hayvanları seviyoruz. Aldığımız nefesin farkında bile değiliz, etttiğimiz sözlere de, duyduğumuz kelimelere de  tahammülümüz yok. Kin dolu, öfke dolu, nefret dolu geziyoruz. Bize kötülük edene biz on kat kötülükle karşılık veriyoruz belki. Canımızı yakana canının yanması için dilemediğimiz dilek kalmıyor. Saatli bomba gibi patlamak üzere hazır bekleyen öfke dolu bireyler olarak yaşamaya çalışıyoruz. Bir de üstüne üstlük kendi aramızda ayrışıyoruz..
Kadın inşa etmez mi, yönlendirmez mi aslında bir aileyi, bir toplumu ? İmkan verilse elinden gelenin en iyisini yapmaz mı, kapasitesinin son noktasına kadar kullanmaz mı? Yorulmadan, yılmadan, dişine tırnağını takarak.. Kadın şekillendirmez mi el emeğiyle , göz nuruyla , özene bezene bir çocuğu ve dolayısıyla bir toplumu? Bir heykeltıraş gibi, bir marangoz gibi , bir usta gibi. Kadın her şeyin başı, her şeyin kaynağı değil midir?  Sevginin, emeğin, şefkatin, anlayışın , gücün, yaratıcılığın..  Şu anda Anadolu’da toprakla uğraşan, alnının teriyle , kalbinin saflığıyla toprağı çapalayan, ya da metropolde hem çalışıp hem de çocuğuna bakan, bunun yanı sıra sıfırdan bir şeylere başlayıp oldukça yol kateden, kendince yaşam savaşı veren ve yaşamda yer almaya çalışan bir çok kadın var, ana var, kız var.. Cinsiyetin bariyer oluşturmadığını, aksine kadınların saygıyı her şeyden çok hakettiğini idrak ettiğimizde, bir başkasının yaşam hakkına, yaşam tarzına , düşüncelerine saygı duyduğumuz ve  onu anlamaya başladığımız anda başlayacak aslında her şey ve hatta öfkenin ve sonucundaki şiddetin çözüm asla olmadığını, bizi sadece sevginin kurtaracağını..Analar , kadınlar var olmadan var olamayacağımızı,  aynı şekilde erkek ya da kadın farketmez hepimizin uyum ve birlik içerisinde yaşayacağı , uyumun, kabullenişin hakim olduğu bir ortamda nefes alabilmek dileğiyle.. 
“Kadınlar insandır, biz insanoğlu.”
Neşet ERTAŞ
Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.