1. HABERLER

  2. SPOR

  3. İki ayda bir 600 bin TL nasıl bulunur?
İki ayda bir 600 bin TL nasıl bulunur?

İki ayda bir 600 bin TL nasıl bulunur?

Torba yasa çıktı, kulüplere vergi ve sigorta borçlarını yeniden yapılandırmaları halinde faizlerin silinmesi imkanı sağlandı. Bu Kocaelispor için önemli bir fırsattı. Kocaelispor’un 35 milyo

A+A-

Torba yasa çıktı, kulüplere vergi ve sigorta borçlarını yeniden yapılandırmaları halinde faizlerin silinmesi imkanı sağlandı. Bu Kocaelispor için önemli bir fırsattı. Kocaelispor’un 35 milyon dolayında vergi ve sigorta borcu vardı. Bu rakamı ödeyebilmek mümkün değildi. Yönetim torba yasadan yararlanmak için gerekli başvuruyu yaptı. Kısa bir süre önce de merakla beklenen yapılandırma sonrasındaki borç toplamı ve taksit tutarları belli oldu. Haberi dünkü gazetelerde okumu, rakamları görmüşsünüzdür. 35 milyonluk borç torba yasadan yararlanmamız durumunda 23 milyon seviyesine iniyor. 12 milyon gibi önemli bir kazancımız oluyor. Yapılandırmaya göre bir ay sigorta, öbür ay vergi taksitini ödeyeceğiz. Sigorta taksiti 43 bin; vergi taksiti 556 bin. Toplam 610 bin. Yani iyi ayda taksit ödemeleri için 600 bin TL’ye ihtiyacımız var. Böyle bir kaynak yaratmak durumundayız.

Bu para nasıl ödenecek?

Çok büyük para. 7 yıl süreyle, 42 ay taksit ödemek durumundayız. Üstelik de her hangi bir taksiti geciktirme gibi bir şansımız yok. Taksit gecikirse, torba yasadan yararlanma hakkımız kayboluyor. Olağan kongremizi mayıs ortası gibi yapacağız. İlk taksit ödemesi de 31 Mayıs’ta yapacağız. Yeni yönetim göreve gelir gelmez 556 bin TL gibi taksit ödemesiyle karşı karşıya kalacak. İki ayda bir 600 bin TL’lik kaynak yaratmak ve bu ödemeyi hiç gecikme olmaksızın 42 ay yapmak yönetimin tek başına altından kalkabileceği bir yük olmasa gerek. Valimizin, Büyükşehir’in, sanayinin desteği olmadan, eski yöneticiler katkı vermeden bu paranın ödenmesini mümkün görmüyorum.

Eski yöneticileri uyarıyorum

1991’den bugüne yönetim kurulunda yer alanlar bu borçtan sorumlu. Sayıları yaklaşık 400 kişi. Her biri taşın altına elini koysa, taksit ödemelerinde zorluk yaşanmaz. Ancak eski yöneticilerimiz ilgili ve duyarlı değil. Şimdilik bir zorunlulukları da yok ya, rahat hareket ediyorlar. Ancak böyle yaparlarsa, başlarına iş alacaklarını düşünemiyorlar. Bu paralar ödenemezse, kulübün kapanması gündeme gelecek. Kulüp kapandığında borcu ödemekle yükümlü eski yöneticiler olacak. Onlar için böyle bir tehlike her zaman var olacak. Yerlerinde olsam, ödemeler için destek verirdim. Hem Kocaelispor’un kurtuluşuna katkı sağlar, hem kendimi kurtarırdım. Eski yöneticiler sakın ola ki nasıl olsa kulüp kapanmaz, böyle bir yaptırımla karşılaşmam rehavetine girmesin. Böyle düşünür ve buna göre hareket ederlerse bu işler belli olmaz yarın icra yazılarını karşılarında görürler. Yarın kabarık fatura ödemek istemiyorlarsa, bugün ellerini ceplerine atsınlar. Benden onlara uyarı.

Yerlerinde olsam tebligatları ciddiye alırdım

Bu arada eski yöneticilere SGK’dan birer tebligat geldiğini öğrendim. Herkese payına düşen vergi ve sigorta borcu bildirilmiş. Sevgili Kemal Yazıcı’ya sordum. Mustafa Ekşi döneminde bir yıl görev almıştı Kemal Yazıcı. Onun payına 1300 TL düşmüş. Sevgili Faruk Kurnaz’a sordum. O havasın attı. “Bana gelen tebligat yok. Çünkü benim döneminde vergi ve sigorta ödemelerini yaptık” dedi. Geçmişte 7-8, 11-12 dönem döneminde görev alanlar var. Onların payına büyük rakamlar düşmüştür. Başta da yazdığım gibi, kulüp kapanmadığı için eski yöneticilerin paylarına düşen rakamı ödemek gibi bir zorunlulukları bulunmuyor. SKG bilgilendirmek için göndermiş yazıları. Bir anlamda uyarmış. Torba yasa ağarmasın diyor. Bence eski yöneticiler SGK’dan gelen tebligatları dikkate alsınlar, ciddiye alsınlar ve üzerlerine düşeni yapsınlar. Yarın yandım Allah demek istiyorlarsa tabi.

Gerçek taraftarı kurtuluş maçına bekliyorum

Pazar günü sezonun kırılma noktası sayılabilecek bir maça çıkacağız. Başka bir deyişle kurtuluşumuzu ilan edeceğimiz bir maç. Öncelikle yönetimin gece maçı istemini, başvurusunu değerlendireyim.

Gece maçı istemenin bir anlamı yoktu

Son iki iç saha maçıyla ilgili gece maçı talebinde bulunmamız bence mantıklı değildi. İki açıdan olaya bakıyorum. Birincisi,  son haftalarda kritik süreçte maçların aynı saatte oynatılması bir kuraldır. Federasyonun böyle bir talebimize olumlu yanıt vermeyeceği zaten ortadaydı. İkincisi, neden gece maçı talebinde bulunduk ki? Kim istedi, neden istedi bunu? Başkan Rafet Kırgız’a sordum. Taraftardan talep geldi dedi. Maçın geceye alınmasını gerektirecek bir durum yoktu ki ortada. Maç iş günü, Çarşamba veya cumartesi gündüz olur, taraftar gelsin diye geceye alınmasını istersin. Böyle bir şey yok. Federasyon maçı pazar 14. 30’a vermiş. Taraftarın maça gelmesi için en uygun zaman dilimi. Taraftar pazar günü gündüz mü, gece mi maça daha fazla ilgi gösterir? Benim bu soruya vereceğim yanıt gündüz olur. Dolayısıyla son iki iç saha maçının geceye alınmasıyla ilgili başvurumuz gerersizdi.

10 bin taraftar bekliyorum

Yönetim kurulu haftalık olağan toplantısında maçın önemi üzerinde durup, taraftardan tribünleri doldurmasını istedi. Yönetim taraftardan gelen bilet fiyatlarının düşürülmesiyle ilgili talebine olumlu yanıt vererek, rakamları düşürdü. Kale arkası 3, Maraton 5 TL. Düşünün ki Gölcükspor’un maçlarına giriş bile 5TL. Böylesine uygun fiyat uygulanıyor Kocaelispor maçlarında. İndirimli tarifeye rağmen, son iki iç saha maçında tribünde önemli boşluklar vardı. Taraftar ilgi göstermemişti maçlara. Bu durum beni şaşırttı ve üzdü. Pazar günü aynı tabloyla karşılaşmak istemiyoruz. Sezonun finaline çıkacağız. Kazanırsak kurtuluşumuzu ilan edeceğiz. Allah göstermesin kötü bir sonuçta ateşin içine düşeceğiz. Takımın taraftarına en çok ihtiyaç duyduğu bir maç. Artık kimse bir mazeret aramasın, sudan sebep üretmesin. Herkes bayrağını alsın, beresini taksın maça gelsin. Pazar günü o tribünler dolmalı, 10 bin taraftar olmalı.

Hani bazı maçlar vardır, taraftar alır. Bu maç tam öyle bir maç. O tribünler dolsun, güzel bir atmosfer olsun, gençlerden kurulu 1461 Trabzon takımının eli ayağı titrer, ne yapacaklarını şaşırır. Tribünde o kalabalığı ve coşkulu oluşturalım, futbolcularımızın işi çok kolaylaşacaktır. Maça iki gün var. Bugünden çağrımı yapıyorum. Tüm Kocaelisporlulara sesleniyorum.  Sakın ola pazar için başka bir program yapmayın. O gün her yol İsmetpaşa Stadı’na çıkar.

Suadiye-Alikahya maçı Cumartesi günü oynanamaz mıydı?

Bu hafta sonu kentimizde üç önemli maç var. Birincisi elbette Kocaelispor–1461 Trabzon. İkincisi BAL dersisindeki Derince Belediyespor-Hereke Yıldızspor. Üçüncüsü ise Süper Lig Play-Off’ta BAL’a çıkma baraj maçını oynayacak takımı belirleyecek Suadiyespor-Alikahyaspor mücadelesi. Futbolseverseniz, doğal olarak üç maçı, en kötü ikisini izlemek istersiniz. Böyle bir olanak sağlanmasını istersiniz.

Futbol Federasyonu 2. Lig ve BAL programlarını daha önceden ilan ediyor ve gün ve saatlerinde pek değişiklik yapmıyor. Yani Kocaelispor ile BAL’daki kent derbisinin pazar günü hemen hemen aynı saatlerde oynanmasına yapacak bir şeyimiz yok. Ancak Suadiyespor-Alikahyaspor maçı yerel bir müsabaka. Bu maçın programını Tertip Kurulumuz yapıyor. Bu maç pazar günü oynanacak bir kural yok. Nitekim Play-Off’ta bir başka maç cumartesi günü oynanacak. Bir tarafta Kocaelispor maçı, öbür tarafta BAL’daki kent derbisi. Futbolseverler o maçlara akın edecek.

Tertip Kurulu bu durumu dikkate alıp daha çok futbolsever izlesin diye Suadiyespor-Alikahyaspor maçını cumartesi gününe alması gerekirdi diye düşünüyorum. Bu yapılsa, futbolseverlerin üç önemli maçtan ikisini izleme şansı olurdu. Komite Suadiye-Alikahya maçını Kocaelispor ile BAL’daki kent derbisinin gün ve saatine koydu. Futbolseverlerin tercih haklarını bire indirdi. Suadiyespor-Alikahyaspor maçı cumartesi oynanabilirdi, oynanmalıydı. Tertip Komitesi bunu düşünemedi. Hata yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.