1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İki eleştiri, bir öneri
İki eleştiri, bir öneri

İki eleştiri, bir öneri

CHP, 12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinin sonuçlarını sorgulamak üzere ilçe danışma kurullarını yapmaya başladı. İlki Çayırova daha sonra Gölcük, Derince, Başiskele ve Karamürsel İlçeleri’nde yapı

A+A-

CHP, 12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinin sonuçlarını sorgulamak üzere ilçe danışma kurullarını yapmaya başladı. İlki Çayırova daha sonra Gölcük, Derince, Başiskele ve Karamürsel İlçeleri’nde yapılan, önümüzdeki günlerde de diğer ilçelerde yapılacak olan ilçe danışma kurullarından sonra il danışma kurulu yapılacağı daha önce açıklanmıştı.

İlçelerde yapılan danışma kurullarında; 12 Haziran 2011 seçimlerinde örgütlerin çok çalıştığı, alınan sonucun başarılı sayılabileceği, partililerin basın yolu ile yapmış oldukları açıklamalardan örgüt yöneticilerinin rahatsız olduğu, konuları işlenmiştir.

Bundan sonra yapılacak ilçe danışma kurullarında ve daha sonra yapılacak olan il danışma kurulunda bunlardan başka bir şeyin konuşulmayacağı, seçmenin CHP’sine neden oy vermediğinin, bu defa da araştırılmayacağı şimdiden belli olmuştur.

Birinci parti olmak dışında hiçbir sonucun CHP için başarı olamayacağı bilincinden yoksun olarak yapılan danışma kurullarında, seçim başarısızlıklarının gerçek sebeplerinin bulunması olası değildir. Zaten mevcut örgüt yöneticilerinin de böyle bir arayış içerisinde bulunmadıkları, davranışlarından bellidir.

Seçimin kaybedilmesinden direk sorumlu olanların bir araya gelerek, kendilerini de sorumlu tutacak nedenleri ortaya koyup çözüm aramaları, bugüne kadar görülmüş bir davranış biçimi olmadığını, artık ezberledik.

2003 yılında beri izlemeye çalıştığım, bazı zamanda komisyon ve komite bazında görev yaptığım Kocaeli CHP siyasetinde, bu davranış biçimine aykırı hareket ederek, kaybedilen bir seçimin sorumlusu olarak kendisini görerek istifa eden tek kişi Kartepe İlçe Başkanı Sayın Harun Güneş olmuştur.

2004 Mart ayından itibaren 2 si yerel, 2 si de genel seçim olmak üzere 4 seçimi büyük bir farkla kaybeden CHP’nin ilimizdeki yöneticilerinin ve bu seçimlerde aday olan kişilerin, bu yenilgiler karşısındaki aymazlıkları, üstüne üstlük bu yenilgileri başarı olarak göstermeleri, bunu yaparken de parti içi rakiplerinin aldıkları oyları kıstas olarak göstermeleri,  Kocaeli’nde seçim kaybedilmesinin nedenlerinin başında gelmektedir.

Önümüzdeki günlerde CHP’de örgüt seçimleri için takvim işlemeye başlayacaktır. Önce mahallelerdeki CHP üyeleri; ilçe örgütünü belirleyecek olan ilçe delegeleri ile 2014 yerel seçimlerinde Genel Merkez’in uygun görmesi halinde, belediye başkan adayları ile il genel ve belediye meclisi üyeliklerine aday olacakları belirleyecek olan ön seçim delegelerini seçeceklerdir.

Mahallelerde seçilen ilçe delegeleri, ilçe yönetimlerini belirlerken aynı zamanda il örgütünü belirleyecek olan il delegelerini de seçeceklerdir. Seçilen il delegeleri daha sonra yapılacak seçimde il yönetimi ile birlikte Genel Başkan ve partinin en üst yönetimi olan parti meclisi üyelerini seçecek olan kurultay delegelerini de seçecektir.

Görünen o ki, geçmişte olduğu gibi bu örgüt seçimleri de ilçe binalarında bisküvi kutularına atılacak gösterme oylar ile o ilçelerin kanaat önderlerinin(kimilerine göre koçbaşlarının) belirleyeceği kişiler, ilçe ve ön seçim delegesi seçilecektir.

Mahallelerdeki partili üyelerin yarısının bile oy kullanmadığı, göstermelik seçimler ile tespit edilen ilçe delegelerinin büyük bir kısmı, ilçe kongrelerinde kanaat önderlerinin önerdiği listelere oy vermektedirler. Bu da seçimleri doğrudan etkilemektedir.

Bu şekilde zincirleme olarak oluşan ilçe ve il yönetimleri, kendilerini oralara getiren kanaat önderlerinin direktiflerinden çıkamamakta, adeta davul boyunlarında tokmak başkalarının elinde görev yapmak durumunda kalmaktadırlar. Bazen de kanaat önderleri arasında yaşanan rekabet, örgüt yöneticilerini de yansımakta ve örgütler çalışamaz duruma düşmektedir.

Bu durumlarda genel merkeze yakın kişi veya kişiler ortaya çıkmakta, çalışamaz durumda olan yönetimleri görevden aldırmakta ve kendilerine yakın kişileri il veya ilçe başkanı olarak atattırmaktadır.

Son yıllarda bu döngü, Sayın Ferhan Şensoy’un İl Başkanı seçildiği seçimlerde yıkılmıştır. Ancak Sayın Ferhan Şensoy da kendi şahsında oluşan bu umutları ne yazık ki, milletvekilliği aday adaylığına feda etmiştir.

İşte değerli CHP’liler, sizlerinde çok yakından bildiği hataların başlangıcı ilçe delegelerinin tespitinde başlamakta zincirleme artarak, partinin en üst organlarının seçimine kadar gitmektedir.

Bu nedene yazımın başlığında da belirttiğim önerim, mahalle ve köy bazında belirlenmekte olan ilçe ve önseçim delegelerinin tespitinde, alabildiğine demokratik ortamı sağlamak yönünde olacaktır.

Bunun için öncelikle mahalle ve köylerde son seçimde CHP’sine oy veren seçmeni bulup partiye kayıt olmalarını sağlamak, daha sonra da elliden fazla üyesi bulunan mahalle ve köylerdeki bir mekânda, olabildiğince partililerin katılacağı toplantılar düzenleyerek, herkesin özgürce aday olabileceği ve herkesin kendi özgür iradesi ile oy kullanabileceği ortamı sağlamak gerekir.

Bu şekilde alabildiğince demokratik ortamda seçilen delegeler, kanaat önderlerinin belirlediği delegelerden daha özgürce davranacak ve partinin menfaatlerini kişi menfaatleri önüne koyacak davranış içinde olacaklardır.

Bizden söylemesi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.