1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İki farklı okurdan iki önemli şikayet
İki farklı okurdan iki önemli şikayet

İki farklı okurdan iki önemli şikayet

Bu kentin neresinde vatandaşı sıkıntıya sokan ne gibi bir olay olursa olsun, mutlaka bu gazeteye bir şekilde ulaşır. İnsanlar, karşılaştıkları sıkıntı ve sorunları, bu konuyla ilgilenmesi gereken resmi

A+A-

Bu kentin neresinde vatandaşı sıkıntıya sokan ne gibi bir olay olursa olsun, mutlaka bu gazeteye bir şekilde ulaşır. İnsanlar, karşılaştıkları sıkıntı ve sorunları, bu konuyla ilgilenmesi gereken resmi kurumlara iletmenin bir işe yaramadığını düşünüyorlar. Çünkü şikayetler, sorumlu ve yetkili olanların bir kulağından giriyor, diğer kulağından çıkıyor.

Zaten vatandaşların sıkıntıları en tepedeki insanlara iletme şansı yok. Telefon açıyorlar, bir görevli not alıyor. Sonra vatandaş şikayeti genellikle ulaşması gereken yere ulaşamadan çöpe gidiyor. Bu nedenle, insanlar karşılaştıkları, yaşadıkları sorunlara genellikle bu gazeteye iletiyorlar. Bizim sorunları çözecek halimiz yok. Yapabileceğimiz tek şey, bunları yazarak yetkililere iletmek.

Dün sabah, biri telefonla arayan, biri bizzat gazeteye gelen iki okurdan, iki farklı konuda şikayet aldık. İkisi de kentimizde çok önemli sıkıntı konuları. Okur şikayetlerini bu konudaki bilgilerimi de ekleyerek yetkililerin bilgisine sunmak istiyorum.

Karamürsel’den bir okurumuz aradı. Büyükşehir Belediyesi’ne inanmış, güvenmiş. Kent Kart almış. Ama bu kart, İzmit-Karamürsel arasında sadece Büyükşehir Belediyesi’nin bir otobüsünde geçiyor. Özel minibüslerde hala Kent Kart yok.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Kart konusunu, 2005 ya da 2006 yılında kent gündemine getirdi. Görkemli bir basın toplantısı ile Kent Kart tanıtıldı, “Bir, en geç iki yıl içinde bu kart bütün kentte, bütün toplu taşım araçlarında kullanılacak, geçerli olacak” denildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada kullanılacak Kent Kart’ı gündeme getirdiğinde, Türkiye’deki pek çok kent belediyesinin, insanının böyle bir sistemden haberi bile yoktu.

Bugün gidin, bütün büyük kentlerde, Kocaeli’den çok daha küçük pek çok kentte, toplu taşımada nakit para ortadan kalkmıştır. Her belediye kart sistemini oturtmuştur. Koskoca İstanbul’da ne kadar toplu taşım aracı varsa, hepsinde insanlar kart kullanır.

Toplu taşımada kartlı sistem, rahatlıktır. Kayıttır.  Vatandaş için daha konforlu, daha ekonomik toplu taşıma hizmeti demektir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu sistemi oturtmak için yeterli gücü, yetkisi var. Ama sözünü geçiremedi. Zorla İzmit’teki minibüslere Kent Kart takıldı. Yine zorla Alikahya’daki minibüsler kullanmaya başladı. Ayrıca, Büyükşehir Otobüsleri ile vapurlarında geçiyor.

Karamürsel’deki vatandaşın, Kartepe’deki Gölcük’teki, Körfez’deki vatandaşın cebinde Kent Kart var. Büyükşehir’e güvenmiş. Ama kart işe yaramıyor. Çünkü Büyükşehir, ilçe minibüslerine Kent Kart’a geçişi bir türlü kabul ettiremiyor.

Büyükşehir’in toplu taşıma konusundaki bu aczi, kooperatiflere karşı bu denli tutarsız kalışı, anlaşılabilir değildir.

Büyükşehir, hep toplu taşıma sisteminin içindeki minibüsçünün, kooperatif yöneticisinin sözünü dinlemiş, adeta onlara karşı gebe gibi görünmüştür. Bir kere yumruk masaya vurulsa, sorun çözülür. Kent genelindeki bütün kooperatifler, bütün toplu taşım araçları Kent Kart’a geçerler, sıkıntı biter. Ama yapmıyorlar, yapamıyorlar. Hala İzmit şehir içinde çalışan iki kooperatifi birleştirmeyi başaramadılar.

Herkes toplu taşımadaki sıkıntıdan söz ediyor. Tek yetkili var: Büyükşehir Belediyesi. Ama onlar o kadar aciz, o kadar umursamaz ki, Belediye’nin kartını bile minibüslerde geçerli kılamıyor.

İkinci önemli şikayeti, dün sabah bizzat gazeteye gelen bir okurum yaptı. Okurum 60’lı yaşlarda. 15 gün kadar önce kızı doğum yapmış. Yani, torunu olmuş. Ancak minik bebeğin kalbine giden damarlardan birinde tıkanıklık olduğu saptanmış.

Minik bebeğin, ameliyat olana kadar 15-20 gün “Yenidoğan yoğun bakım” ünitesinde yatması gerekiyor.

Olayı aktaran okurum, “İnsan kendi başına gelince anlıyor” diye söze başladı. Bizim şehrimizde yetişkin hastalar için yoğun bakım yatağı bulmak büyük müşküldür. Hele bebekler için “Yenidoğan yoğun bakım” ünitesi, son derece azdır. Hastaneler, ellerindeki yetersiz ünitelerin bir bölümünü de her an “hatırlı” ve “paralı” ailelerin bebekleri için rezerve tutarlar. Sıradan, sigorta kapsamında bir vatandaşsanız, dünyaya gelen bebeğiniz, torununuz yoğun bakıma ihtiyaç duyuyorsa, yandınız.

Öyle sanıyorum ki, bütün kent genelinde “Yenidoğan yoğun bakım” yatağı sayısı 25-30’u geçmez. Yıllardır Kocaeli’deki bu sorun çözülemedi. Kocaeli’ye yetecek kadar yeni doğan yoğun bakım ünitesi kurulamadı. Sonra, Kocaeli’nin bölgedeki sağlık merkezi olduğundan söz ediyoruz. Palavra.

Olayın daha ileri boyutu var. Şikayete gelen okurum, yaşadıklarını anlattı:

“- İlimizdeki hastanelerde yeterli sayıda yeni doğan yoğun bakım küvezi yok. Bunu öğrendik. Torunum, üç gün Konak’ta kaldı. Sonra bir gün çıktı,  bu kez Tıp Fakültesi’nde boş yatak bulundu. Oraya kondu. Daha sonra derince Hastanesi’ndeki boş yatağa gönderildi. Her defasında nakil gerekiyor. Son olarak ilimizde hiç boş küvez olmadığı için Başkent Hastanesi İstanbul Şubesine sevk ettiler. Ameliyatı da orada olacak. Torunum İstanbul’a sevk edildi ama, ilimizde içinde küvez bulunan ambulans yokmuş. Büyükşehir Belediyesi’nin pek çok ambulansı var. Ama hiç biri yenidoğan bebek yoğun bakım ünitesine sahip değil. Torunumu İstanbul’a sevk için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden küvezli ambulans almak zorunda kaldık. 850 TL para ödedik.”

Burası koskoca Kocaeli.  Hadi bize stat, salon falan yapmadılar. Ama hiç değilse hastanelerimizde yeterince yoğun bakım ünitesi, özellikle Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi bulunması gerekmez mi?.. Koskoca Büyükşehir Belediyesi’nin ambulanslarından hiç değilse 1-2 tanesinde  komadaki bebeklerin nakli için küvez bulunması gerekmez mi?.. Hem ilimizde yoğun bakım yatağı yok diye bebeklerimizi oradan oraya gönderiyoruz, hem onları nakledecek ambulansımız yok.

Bu şehirde çok eksik var çook..

Bizim kentimiz AKP’lilere oyları verdikçe, onları şımarttıkça, daha fazla ihmal ediliyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.