• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Kocaeli 9 °C

İki günlük İzmit izlenimleri..

Cem ŞAKOĞLU
Geçtiğimiz hafta içerisinde dostlarla kahvaltı etmek üzere İzmit’teydim. Şehrin sokaklarında giderek artan ve artık ciddi anlamda sıkıntı yaratan trafiğin yanında farklı konular üzerinde bir çok yerde bir dolu problemin artarak sürdüğünü gördüm ve bu kentli olarak ciddi anlamda  üzüldüm. Esnafın kan ağlamasından, dükkanların patır patır kapanmasından, güven unsurunun ortadan kaybolmasından ve siyasetin o günden güne daha da enteresanlaşan oyunlarının iyiden iyiye ortaya çıkmasından ortaya karışık bir gündem buldum kentimde. 
Aradan yıllar da geçse daha önceden defalarca yazdığım mesele iyiden iyiye netleşti. Bu kentin dedikodusu, pişmaniyesinin ününü yüze katlar. Hiç değişmeyen ve hiç değişmeyecek olan sabit bir olgu olmuş dedikodu. Bırakın bu kentlileri, dışarıdan gelip bu kente yerleşen ve buraya gelmeden dedikodunun ‘D’sini bile yapmamış olanlar bile kısa bir süre sonra aynı çarkın içerisinde kayboluyorlar. Hani zombi ve vampir filmlerinde olur ya, birisi ısırıldı mı geçmiş olsun. Bizimki de öyle sanıyorum ki. Birisini kulağınıza fısıldadı mı geçmiş olsun. O fısıltıyı başka bir kulağa taşıdığın an bil ki artık İzmitli oldun…
Neler konuşuluyor, kimi al takke, ver külah alaşağı ediyorlar, kimin kuyusunu kazıyorlar, kimleri harcıyorlar yazmayacağım elbet. Muhalefet olduğumuz konularda kendimiz konuşursak ‘Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’ demezler mi adama. Derler. Ancak demem şu olacak ki, dedikodusu yapılan adam ya da adamlarla, onların dedikodusunu yapan kişilere baktığınızda başların ayak, ayakların baş olduğunu görüyorsunuz. Yazık. Bu kent bunu bir türlü hazmedemedi. Birilerine sahip çıkmayı bir türlü beceremedi. ‘Düşene bir tekmede sen vur’ huyundan vazgeçemediği gibi düşene dön bir daha bak ölmüş mü, ölmediyse kafasına sık moduna gelmiş durum. Hani çözümden, omuz vermekten, destek olmaktan geçtik, tabiri caiz ise gölge etme başka ihsan istemem durumları söz konusu. Allah hiç kimsenin başına vermesin ama dedikodu yapanlar verenin de, alanın da Allah olduğunu unutup, bu iş bir gün kendi başlarına gelmediği müddetçe bu işleri yapmaya devam edecekler ve kendi başlarına geldiğinde de dedikodusunu yaptıkları kişilerden daha çok sitem edecekler. Neyse. Ayıp ediyorlar ve yazık ediyorlar. Zor oyunu bozar unutmayın. 
Bu biraz derleme bir İzmit yazısı olacak ama, epeydir kent ile ilgili yazı yazmamıştım. Dedim ya trafik iyice berbat bir hal almış kentimde. Trafikteki araçlar kadar trafik polisi ve trafik zabıtası var ortalıkta. Buna rağmen fena fotoğraflar var. Haliyle sürekli kalabalıklaşan nüfus, sürekli artan araç trafiği, bir türlü genişletilemeyen caddeler falan derken sıkıntı iyice büyümüş. Ancak ben yine de trafikle ilgili bire bir şahit olduğum ve sadece birkaç araç önümde yaşanan başka bir trafik karmaşasından bahsedeceğim. Yıllar önce yazmıştım çekici terörü diye. Şimdi durum bir başkalaşmış. Yürüyüş yolunun Fevziye Camii tarafındaki yolundan şehir içine doğru ilerlemeye çalışıyordum aracımla. Trafik zaten ilerlemiyordu da, hani Allah kabul etsin 10 ila 15 km arasında değişiyordu hız ortalamamız. O da iyi hallerde. Genelde duruyorduk. Fevziye Camiinin Serbestler Dondurmanın köşesine geldiğimde trafik durdu. Tabi baş durunca arka taraf bir anda inanın abartmadan söylüyorum D-100’e kadar uzadı. Kornalar, bağırış çağırışlar, isyanlar, araçlarının içinde sinir krizi geçirenler, birbirine bağıranlar ne ararsanız var. Karnaval gibi. 
O yolu bilirsiniz, hani Fevziye Camiinin yanından Halk evine inen dar yol. İşte o yolda yolun ortasında bir belediye otobüsü, yolun sağına park etmiş 34 plakalı bir otomobil ve her ikisinin de önünde bir çekici. Şimdi kadroyu bir vermek lazım izleyicilere. Şoförsüz ve 34 plakalı, aynı zamanda hatalı park etmiş ancak yine de dörtlülerini yakmış bir araç, yalan olmasın iki ya da üç trafik zabıtası, bir tane trafik polisi, bir çekici, onun bir şoförü ve hatalı park etmiş aracın tam da dibinde duran bir belediye otobüsü. İçinde şoförü ve yolcuları ile tam donanımlı bildiğiniz bir belediye otobüsü. Şimdi fotoğraf çok enteresan aslında. Enteresanlıktan çok mantıksız bir durum. Belediye otobüsünün hatalı park etmiş aracın dibinde olmasına rağmen, çekici aracı sanıyorum o yoldan geri geri getirttirilerek belediye otobüsünün önünde durdurulmuş. Klasik araç yukarı kaldırılacak ve çekicinin üzerine bırakılacak. Ancak iki araç birbirine o kadar yakınki, belediye otobüsünden dolayı 34 plakalı yabancı aracın tekerleklerine kaldırma aparatları takılamıyor. Buna rağmen uğraşmaktan vazgeçmiyor trafik zabıtaları da, trafik polisi olan arkadaş da. Onlar operasyonu halledemedikçe trafik her saniye daha beter bir hal alıyor. Çekilecek aracın sağ tekerleklerine takılan aparatlar ile kaldırma işlemini yapmaya karar verdiklerini birbirlerine yaptıkları hareketlerden anlıyorum. Belediye otobüsünün içindekilerin itirazlarını ve olayın tehlikesini ifade eden hareketlerini görebiliyorum. Ancak ekip görevimiz tehlike misali operasyonu tamamlamakta ısrarlı. Kornaların sesleri artık bütün kenti sarmış durumda. Tabi hal böyle olunca onların da sinirleri geriliyor. Bir hırsla aracı iki tekerinden tuttukları gibi ince ince kaldırmaya başladılar. Araç iki tekerleğinin üzerine doğru kalktıkça, aracı biraz daha kaldırıma doğru çektiler. Zabıtalardan bir tanesi görevin kutsallığı ile sıkış tepiş iki aracın arasına müthiş bir tehlikeye atıldığının şu kadarcık bile farkına varmadan giriyor ve nihayet diğer iki tekerleğe de çeki halatlarını takıyor. Trafik zabıtası olan şahsın kumanda ettiği çekicinin arkasındaki indir kaldır operasyon kumandası ile araç öyle veya böyle kaldırılıyor. Size yemin ediyorum kaldırılan araçla, belediye otobüsünün arasına sigara kartonu koyamazsınız. Kartonu koysanız, tek dal olarak alırsınız. Neyse aracı Allaha emanet çekicinin üzerine alıp apar topar araçların çekildiği garaja doğru ve de görevini yapan memurun vakurluğu ile götürüyorlar. 
Şimdi gelelim birkaç tespite. Bunca kornanın arasında normal bir zaman olsa o trafik polisi o kornayı çalan şahısların canına okurdu. Fakat ne tesadüftür ki o gün, o operasyon tamamlanırken bir an olsun kafasını çevirip o kornayı çalan araçlara bakmadı bile. Trafik zabıtaları operasyonu gerçekleştirmeye çalışırken sadece birkaç adım geriden film seyreder gibi seyretti her şeyi. Neden sonra trafik açıldı, araçlar hareket etti, elindeki fotoğraf makinesi ile biraz daha aşağıda duran başka bir aracın fotoğraflarını çekmeye başladı. Burnundan soluyordu insanlar. Yahu arkadaş, benim anlamadığım şey şu, eyvallah tabi ki hatalı park etmiş araçlar için gerekli işlemi yapacaksınız, buna kimsenin dediği bir şey yok. Ancak o belediye otobüsü park etmiş aracı yarı beline kadar geçmişken, sırf sen ters yoldan geri geri geldin diye ve de bütün trafiği alt üst etmeyi, can güvenliğini hiçe saymayı göze alarak bu işe nasıl bir hırs yaptın arkadaş. Yangından mal kaçırmak istermişçesine bu neyin kafasıdır demezler mi insana. Sen tüm bu hareketlerinle insanların aklına ‘Hadi acele edin adam gelmeden kaldıralım arabayı’ diye düşündüğün fikrini taşımayacak mısın? Allah affetsin ama benim taşıdın mesela. Tamam diyelim ki bu benim kötü fikirliliğim, diyelim ki ben fesatım senin gözünde, be arkadaş o araba sen iki tekerleğinden çekerken kaysa düşse, belediye otobüsü, hatalı araç, belki etraftaki sivil halk, belki görevli sizler zarar görmeyecek misiniz? Hadi trafiği, maddi hasarı, bilmem neyi düşünemedin, insanların da düşünemedin, be kardeşim kendi can güvenliğini de mi düşünmedin? Sonra sen televizyonlarda bana kalkıp inşaat iskelesinde emniyet kemeri kullanmayan adamların görüntülerini vereceksin. Yahu onlar sivil halk ve diyelim ki cahil. Bu adamlar devletin memurları. Yani devleti temsil etmiyorlar mı? Şimdi bu işi yapanlar okuyorsa bunları biliyorum bana sövüyorlar muhtemelen. Yapmayın arkadaş, ne kendi hayatınızı, ne insanların hayatını, ne de işin maddi yönünü riske atmayın. Bırak, kes trafiği, sal belediye otobüsünü aşağı, sonra geri gel ve bitir işini 30 saniyede. Öyle ya açık trafikte pat diye öyle 30 saniye gibi bir zamanda sihir gibi kaybediyorsunuz araçları. Adam ekmek almaya giriyor markete, ya da her ne alacaksa işte, bir çıkıyor gol. E madem bu kadar serisiniz, ne diye bu duruma soktunuz kendinizi. Vatandaştan arabasını kaçırmak istercesine bu koşuşturmacanız, bunca riske girmeniz niye? İnsanların aklına kötü kötü senaryolar getirmeyin. Şahsi ihtiraslarınız yüzünden koca koca teşkilatları mimlettirmeyin insanlara. Yapmayın Allah aşkına. 
Aynı günün öğlen öncesi saatlerinde Köseköy yönünde ilerliyordum D-100 üzerinden. Akademi Hastanesi civarında yol tıkanıyor biliyorsunuz? Yolun sol şeridini kapatıyorlar. Tek şeride düşüyor ve ciddi anlamda sıkışıyor. Hal böyle iken sizde başa gelen çekilir misali milim milim ilerlemeye çalışıyorsunuz trafikte. Buraya kadar çok da absürt bir durum yok. Yani orada ne yapıyorlar bilmiyorum ama bir çalışma olmasa o yolu millete sırf gıcıklık olsun diye daraltmazlar diye düşünüyorum. Tamam, ya sabır diye ilerlerken birden sol tarafınızdaki kapalı şeridin içerisinden araçların ilerlemeye başladığını görüyorsunuz. Tabi bu araçlar ileride bir yerden yine bu sıkışık trafiğe katılmaya çalışacaklar ve trafik iyice arap saçına dönecek. Dönüyor da. Dönüyor dönmesine de, şehir içinde o inanılmaz duyarlılığı gösteren memurlardan burada eser yok. Herkes kendi kuralını kendisi koyup, raconu da kendisi kesiyor. Araçlardan bağırış çağırışlara dayılıkla, efelikle cevap verenlerini mi istersiniz. Küfürler edenleri mi ararsınız her şey var. Yarın öbür gün orada ciddi anlamda bir kavga çıkacak gibi duruyor. Gerçi önümüz seçim. Şimdi bu dönemde seçime kadar o yolu her halde halletmiş olurlar. Bunca sıkışıklığın yaşanma tantanası da muhtemelen ondandır. Öyle değil mi ya 3.5 yıl görünmez ol, son altı ay süpersonic. 
Kıssadan hisse zihniyetler değişmediği müddetçe ne şartlarımız değişecek yaşama dair, ne de hayata bakış açımız. Gelişen bir şey yok İzmit’te, hal böyle olunca değişen bir şey de yok. Aksine her gün daha geriye giden bir düzene esir olmuşuz. Yazık oluyor demek için bile çok geç kalmışız yazık…

KİTAPÇISI OLMAYAN KENT…
Kaç kişinin dikkatini çekiyor bilmiyorum ama bizim kentimizde büyükşehirlerdeki gibi şöyle adam akıllı bir kitapçı yok. Yani bahse konu olan kitapçı okul kitapları satan, defter, kalem satan kırtasiyeci değil, bildiğiniz kitapçıdan bahsediyorum. Bundan uzunca bir süre önce Real Alışveriş merkezinin içerisinde yanılmıyorsam bir ‘Remzi Kitapevi’ vardı. Sonra kapandı. Neden kapanır bir kitapevi. Hem de marka olan, gittiği her yerde iş yapan bir kitap evi neden kapanır. İş olmazsa kapanır elbet. Müşteri gelmezse, kitap satamazsa kapanır. Araştırmasını yapmadım ama ülke çapında sanıyorum tek değilsek bile o marka kitapevinin açıp da kapattığı tek ya da birkaç kentten birisiyizdir diye tahmin ediyorum. 
Şimdi şöyle bir düşünüyorum, kentin nüfusu almış başını gitmiş, sadece 100 bine yakın öğrencinin okuduğu bir üniversiteye sahibiz ve bize düşen Belsa Plazanın arkasında 5 TL’ye korsan kitap satan birkaç dükkân. Ancak fotoğrafın daha da kötü tarafı bu işe neredeyse hiç itiraz eden yok gibi. 
Bir kentin medeniyet ve kültür ölçüsüdür kitapçıları. Bu kadar mı okumamaya programlıyız. Bu kadar mı alıştık kim ne söylerse inanmaya. Sonra iş konuşmaya gelince mangalda kül bırakmamaya. İçtenlikle söylüyorum yazık. Her çıkan yeni kitabı bulmak, raflar arasında ilgilendiğiniz tarzda yayınlar aramak, bulunca çocuklar gibi sevinmek, okuyup bilgi sahibi olmak ve sonra bitince büyük bir hevesle yenisini, yenilerini almaya gitmek. 
Alışkanlıklarımızı biraz değiştirmemiz gerekiyor sanırım. İstiyorsak eğer, istediğimizi dile getirmek gerekiyor. Çünkü maalesef bu ülkede ağlamayan çocuğa meme vermiyorlar. Ağlayana da denk gelirse bir sus payı tutuşturuluyor işte. 
Lütfen bir kitapçı açın bu şehre. Şöyle büyük bir markayı getirin. İzmit Merkeze imanına kadar AVM doldurdunuz, bir tanesine açılmaz mı bir kitapçı. Lütfen bir kitapçı açın ya da açtırın ve lütfen kent halkı olarak sizler de okuyun. Siz okumazsanız, bilin ki çocuklarınız da okumayacaklar. Onlar da okumayınca silsile böyle sürüp gidecek. Hal öyle olunca da başkaları hepimizin canına okuyacaklar sürekli. Medeniyet ve kültür diyorsanız, ilgi alanınız her ne olursa olsun lütfen okuyun. Lütfen bir kitapçı açın ya da açtırın, yalvarıyorum size…..

UÇAMAYAN ŞAHİN..
Hepimizde, hayallerimizi gerçekleştirecek o potansiyel ve ışık var aslında. Önemli olan, kendimizin ve sahip olduğumuz değerlerin farkında olabilmek. Farkında olup, ‘olmaz’ dediğimiz kalıpları kırarsak, her şey bambaşka olacak…
Yağmurlu bir gündü. Vapurda pencere kenarına oturmuş, elimde çayım, denize baktığımı sanıyorum ama, öyle derin düşüncelere dalmışım ki, aslında bakar kör durumundayım. Yaşam denilen yumağın içinden yol bulmaya çalışıyorum. O anda, bir martının çığlığı beni düşüncelerimden kopardı. Baktım martıya o an… Fütursuzca gökyüzünde bembeyaz kanatlarını çırpmasını gıpta ettim. Ne şanslısın! Hayatta tek derdin gününü kurtarmak; bizim gibi geçim derdin yok, iş aramıyorsun, yabancı dil sorunun yok. İnsanoğlundan, iş ararken, bir yabancı dil değil ikincisini de istiyorlar, o yetmedi, bir de tecrübe… Ama yaşının da genç olması şart! O yetmedi, bir de sınavlar… İşe girmek için sınav, yürümek için sınav, hava almak için sınav. Her yanımız sınav… Ah martı mı olsaydım, diye düşünüyorum. Kafka’nın ‘’başkalaşması’’ gibi bir sabah martıya dönüşüvermek. Onun gibi hür olmak ve enginlere özgürce kanat çırpabilmek. Hâlbuki uçabilmek, şişko kedi Zorbas’ın dediği gibi yalnızca cesareti olanların işi, diye düşündüm. Bu da bana annemin anlattığı Şahin ve Kral adlı hikâyeyi anımsattı:
“Uzak ülkelerin birinde şahinlere düşkün bir kral yaşarmış. Bir gün krala hediye iki yavru şahin getirmişler. Kral, onların sağlıklı büyüyüp uçmalarını sağlamak için, elinden geleni yapmış. Büyüdükleri zaman sabırsızlıkla beklediği an gelmiş ama gelin görün ki, bir şahin, bahçenin semalarında uçarken öbür şahin, dalından hareket bile etmiyormuş. Kral bunu görmekten hasta olmuş, ülkenin tüm doktorlarına haber salmış. Ama şahin bir türlü uçmuyormuş. Bunun üzerine kral vezirine derhal emir verip, tebaasına bir ferman yollatmış. Şahinini kim uçurursa, onu hemen mükâfatlandıracakmış. Bunu duyan herkes akın akın saraya gelmiş ama şahinde bir hareket yokmuş. Bir gün, zavallı bir çoban saraya gelmiş ve şahinin yanına gitmiş. Aradan saniyeler geçmesine rağmen kral, bahçenin semalarında şahinin uçtuğunu görmüş. Sevincinden ne yapacağını şaşırmış ve hemen çobanı yanına çağırmış ve ödülünü verip bu işin sırrını sormuş. Utangaç çobanın yüzü kızarıp, şöyle demiş: -Kralım sadece üstüne tünediği dalı kestim, o zaman şahin uçmayı bildiğinin farkına vardı. ”
Her insanın ayağında uçmasını engelleyen görünmez bir dal vardır. Belli bir çevre içinde yaşadığımız için, bu yerin vazgeçilmez olduğuna inanmışız veya inandırılmışızdır. Gözlerimize at gözlüğü taktığımızdan (ya da taktırıldığından) sadece bellediğimiz şeyleri yapıyoruz. Tabii bu da kolayımıza geliyor. Neden diye sorulduğunda ise, alışkanlık deyip geçip gidiyoruz. Sürekli olarak kendi değerlerimiz, korkularımız ve kısır döngülerimizle yaşadığımızdan bu durum, farkına varmadan bizi esir alıyor ve dışına çıkmak istediğimiz zaman ise “aman boş ver” , “böyle gelmiş böyle gidecek” demek kolayımıza geliyor. Alışkanlığın dışına çıkmak zordur. Hayallerimiz var ama risk almak istemiyoruz, ailelerimiz gibi yaşamaya devam ediyoruz. Başarısızlık ve “âlem ne der” denilen korku girdabından bir türlü kurtulamıyoruz. Bir gün bu zinciri kırmak lazım, diyoruz ama hep lafta kalıyoruz değil mi? Kıranlara ise imrenerek bakıyoruz, onların ne kadar zorluk atlattıklarını düşünmeden.

ÇÖP KAMYONU TEORİSİ..
Bir gün bir taksiye atladım ve havaalanından hareket ettik. Sağ şeritte yol alırken siyah bir araba park ettiği yerden aniden yola, önümüze çıktı. Taksi şoförü sert bir şekilde frene bastı, kaydı ve diğer arabaya çarpmaktan milim farkıyla kurtuldu. Diğer arabanın sürücüsü camdan başını çıkartıp bağırmaya ve küfretmeye başladı.
Taksi şoförü ona gülümsedi ve içten bir şekilde el salladı. Ve gerçekten çok arkadaşçaydı. Sordum: “Neden bunu yaptığınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastaneye gönderecekti.”
Taksi şoförü bana, şimdi “Çöp Kamyonu Kanunu” dediğim şeyi öğretti. Şoför pek çok insanin çöp kamyonu gibi olduğunu açıkladı. Her tarafta çöp dolu olarak dolaşıyorlar; kızgınlık, öfke ve hayal kırıklığı dolular. Çöpleri biriktikçe onu bırakacak bir yere ihtiyaç duyuyorlar ve bazen sizin üzerinize bırakabilirler. Kişisel almayın. Sadece gülümseyin, onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alıp işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmayın. İşin ana fikri şu ki, başarılı insanlar çöp kamyonlarının günlerini mahvetmesine ve ellerine geçirmesine izin vermezler.
Hayat sabahları pişmanlıklarla uyanmak için çok kısa, dolayısıyla ‘size iyi davranan insanları sevin, iyi davranmayanlar için dua edin.’ Hayatta başınıza gelenlerin yüzde 10’u dış etkenlerden, yüzde 90’ı ise nasıl tepki vererek karşıladığınızdır. Yüzünü güneşe dönen insan gölge görmez.

ÖNYARGILARIMIZ…
Belki de hayatta yasadığımız birçok şey bize önyargılarımız ve bakış açılarımız tarafından dayanılmaz ve zor gözükebilir.
Dr. Paul Ruskin, öğrencilerine yaşlanmanın psikolojik belirtilerini öğretirken onlara su olayı okur :
” Hasta ne konuşuyor, ne de söylenenleri anlıyor. Bazen saatlerce anlaşılmaz şeyler geveliyor. Zaman, yer ya da kişi kavramı yok. Yalnız, nasıl oluyorsa, kendi adı söylendiğinde tepki veriyor. Son altı aydır onun yanındayım, ne görünüşü için bir caba sarf ediyor ne de bakim yapılırken yardımcı oluyor. Onu hep başkaları besliyor, yitiyor ve giydiriyor. Dişleri yok, yiyeceklerin püre halinde verilmesi gerekiyor. Gömleği salyalarından dolayı sürekli leke içinde. Yürümüyor. Uykusu sürekli düzensiz. Gece yarısı uyanıp çığlıklarıyla herkesi uyandırıyor. Çoğu zaman mutlu ve sevecen, fakat bazen ortada bir sebep yokken sinirleniyor. Biri gelip onu yatıştırana kadar da feryat figan bağırıyor.”
Bu olayı okuduktan sonra, Ruskin öğrencilerine böyle birinin bakımını üstlenmek isteyip istemediklerini sorar.
Öğrenciler bunu yapamayacaklarını söylerler.
Ruskin, kendisinin bunu büyük bir zevkle yaptığını ve onların da yapması gerektiğini söyleyince öğrenciler şaşırırlar.
Daha sonra Ruskin hastanın fotoğrafını dolaştırmaya baslar. Fotoğraftaki doktorun altı aylık kızıdır.
Dr.Ruskin, Amerikan Tip Birliği Dergisindeki makalesinde,(günümüzde çok yaşandığı gibi ) gülünç bir yanlış anlamanın insana nasıl tamamen farklı bir perspektif kazandıracağını anlatmaktadır.
Belki de hayatta yasadığımız birçok şey bize önyargılarımız ve bakış açılarımız tarafından dayanılmaz ve zor gözükebilir…

TEMEL’CE…
Misafirlerden biri küçük Temel'e sordu:
-Uşağum kaç yaşinda oldun pakayim?
-On beş yaşina girdum.
Misafir şaşırdı gözlerini açarak:
-Ula ne çabuk büyüdun sen. Daha geçen yıl yedi yaşinda değil midun?
-Evet geçen yıl yedi yaşinaydum. Ha bu yilda sekiz. Topla pakayim yedi ile sekizi. On beş etmeyi mi?

GÜNÜN ÖZÜ…
Mutluluğu sende bulan senindir. Ötesi misafir…. (Mevlana Celaleddin-i Rumi )
Bu yazı toplam 281 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37