1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İki Hakan Müdür’le İzmit üzerinde nostalji
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İki Hakan Müdür’le İzmit üzerinde nostalji

A+A-

Geçen Perşembe günü akşamı, gerçekten çok özel, çok keyifli saatler geçirdim. Bu şehirde doğan, çok iyi eğitim alan, halen bu kentteki iki büyük uluslararası şirketin en tepesindeki yöneticiler olarak hizmet veren Hakan Yalnız ve  Hakan  Saner ile birlikteydim.

Hakan Yalnız, 1967 doğumlu. İzmit çocuğu.. Babası,  12 Eylül döneminde  bu kentte en ağır bedel ödeyen insanlardan biri olan Durmuş Ali Yalnız.. Efsane sendikacı. Durmuş Ali Amca ile rahmetli babam çok yakın arkadaştı. Hakan Bey’le ben hiç tanışmamıştım. Hakan Yalnız, Pirelli’nin İzmit’teki fabrikasının başına geçtikten sonra  “İzmitlilik” ruhunu hep ön plana çıkartmaya gayret etti. Eğitimine İzmit’te başladıktan sonra,  yurt dışında sürdürmüş. ABD’de, İtalya’da, bir yandan boş zamanlarında garsonluk yaparak okumuş. Yurt dışında geçirdiği uzun yıllar içinde, internetten bu gazeteyi, benim yazıları hiç aksatmadan takip etmiş. Sohbet sırasında fark ettim; benim yıllar önce yazdığım yazıları-ki çoğunu ben unutmuşum- Hakan Bey hatırlıyor..Bir süredir, “Bir akşam buluşalım. Sohbet edelim” diye haber gönderiyordu.

İzmit’teki Pirelli’nin içinde bir de Çelikord vadır. Geçtiğimiz yıllarda Belçikalılar aldı, Bekaert oldu. Bekaert’in başında da yine bir İzmitli Hakan Saner var.. Hakan Yalnız’la geçmişten tanışıklığımız yoktu ama, Hakan Saner’le çocukluk arkadaşıyız. 1963 doğumlu. O da benden küçük. Hakan Saner de, ilimizdeki iki Beaert’in birden tepe yöneticiliğini üstlendikten sonra, “Bir akşam bir araya gelelim, eski günleri konuşalım” diyordu.

Pirelli Müdürü Hakan Yalnız’dan ısrarlı teklif gelince, “Hakan Saner’e verilmiş sözüm var. Yerine getiremedim. Şimdi Pirelli’ye geldiğimi duyarsa çok ayıp olur. Hakan Bey,  Hakan Saner’i de alabilirse, üçümüz bir araya gelirsek, benim için daha uygun olur” diye haber gönderdim.

Hakan Yalnız, bütün organizasyonu yapmış.

FORMULA-1 LASTİĞİ ÜRETİYORUZ

Perşembe günü akşamı iş bitiminde Pirelli’den bir araç geldi, beni gazeteden aldı. Hakan Yalnız’ın makamına götürdüler. Son derece mütevazı. Ama belli ki çok yoğun iş temposu içinde çalışılan bir ofis. Pirelli Müdürü ile İzmit’i konuştuk, Türkiye’ye konuştuk.. Ortak dostlardan söz ettik. Pirelli Müdürü Hakan Yalnız, siz bu yazıyı okurken havada İran yolunda olacak.

Malum, İran’a 30 küsur yıldır uygulanan ambargo kalktı. Devlet Başkanı ilk olarak İtalya’ya gitti. İran ile İtalya arasında pekçok işbirliği anlaşması yapılmış. Pirelli de İran’da yeni bir yatırıma hazırlanıyormuş. Grubun en tepesindeki isim olan Alberto Pirelli, yatırım konusunda temas ve incelemeler için bugün İran’a giderken, beraberindeki heyette Hakan Yalnız’ın da bulunmasını istemiş. Yalnız aynı zamanda Pirelli’nin Mısır’daki operasyonlarının da sorumlusu. Bir Türk, bir İzmitli profesyonel yönetici olarak Pirelli camiasındaki hızlı yükselişi devam ediyor.

Son yıllarda Pirelli’nin kamyon lastiğine ağırlık verdiğini anlattı. Avrupa piyasasında kamyon lastiğinin pazar payı içinde Pirelli’nin büyük yeri varmış. İzmit fabrikasında üretilen kamyon lastikleri de en çok tutulan, tercih edilen ürün konumundaymış. Ama Hakan Yalnız’ın asıl övündüğü iş,  Formula-1 yarışlarının bütün resmi lastiklerinin İzmit’teki Pirelli fabrikasında üretiliyor olması.

Birer kahve içtikten sonra ofisinden çıktık. Fabrika arazisi içinde Hakan Bey’in kullandığı araba ile, Formula-1 lastiklerinin üretildiği bölüme geçtik. Pirelli fabrikasında bırakın ofis alanlarını, üretim alanları bile pırıl pırıl, ter temiz. Üstelik dikkatimi çekti.  Müdür Hakan Yalnız, bütün işçilerini ismen tanıyor. Bütün işçiler de öyle korkarak değil, içten gelen bir saygı ve sevgi ile Hakan Yalnız’ı selamlıyorlar.

Formula-1 malum. Dünyanın en pahalı organizasyonu. Formula-1 araçları için yarışlarda kullanılan lastiklerin tek bir merkezden temini konusunda karar alınınca, 2007 yılında Türk Pirelli test üretimine başlamış. Elbette dünyadaki bütün iddialı lastik fabrikaları da bu işe talip. Ama testler sonunda en iyi, en kaliteli, en sağlam lastiği Türk Pirelli’nin ürettiğine karar verilmiş.

Yıllardır, Formula-1’in bütün yarışlarında, yarışa katılan bütün arabaların bütün lastikleri İzmit’te üretiliyor. Her yarışa 1800 tane özel lastik gönderiliyormuş. Bunlar çok pahalı, çok özel lastikler.. Türk Pirelli, formula-1 lastiklerinde büyük başarı elde edince, dünyanın bütün büyük otomobil yarışı organizasyonları için de lastiklerin üretimini  İzmit fabrikasına vermişler. Bu çok büyük bir olay, çok büyük bir prestij. Hakan Yalnız, “İsteyene, kendi arabası için de özel yarış lastiği yapabiliriz. Aynı, bir terzinin bir müşterisine elbise dikmesi gibi. Alma bu özel sipariş yarış lastikleri bir hayli pahalıya maloluyor” dedi.

YABANCI İLE ÇALIŞMAK KOLAY DEĞİL

Pirelli Müdürü Hakan Yalnız’la Formula-1 lastiklerinin üretildiği bölümden çıktıktan sonra, yine O’nun arabasıyla, direksiyonda da kendisi oturarak,  İzmit sahilindeki balık lokantalarına geldik.  Yoldan Bekaert’in İzmitli Müdürü Hakan Saner’i aradı, gideceğimiz lokantanın adını verdi.

İzmit’in akşam saatlerindeki o karmaşık trafiği içinde Pirelli’den balıkçı lokantalarına gelirken de iş dünyasından sohbet ettik. Hakan Yalnız, yurt dışında önemli sorumluluklar almış. Türkiye’ye geldikten sonra bir dönem Pamukbank’ta yönetici olarak çalışmış. Sonra Pirelli’ye girmiş ve hızla yükselmiş. Malum, İtalyan Pirelli’yi, Çinliler satın aldı. Hakan Bey,  Çin’deki lastik fabrikalarının organizasyonları ile de ilgileniyor. Bu yıl içinde önümüzdeki aylarda Pirelli şirketindeki görev ve sorumlulukları da büyük olasılıkla daha fazla artacak.

“Nasıl bir şey yabancı sermayeli şirketlerde yönetici olmak” diye sordum. Hakan Yalnız şunları söyledi:

“-Kolay değil., Çok çıt kırıldım olmamak lazım. Çocukluğunda misket, çelik çomak oynamış olmak, ufak tefek sokak kavgalarında pişmiş olmak lazım. Benim avantajım bu oldu. İlkokulu İzmit’te bitirdim. Sonra yurt dışında ABD’de okudum. Ama baba parasıyla okumadım. Hem çalıştım, hem okudum. Hayatın içinden geliyorum. İzmit Kozluk Mahallesi’nden çok tanıdığım vardır. Yabancılarla çalışırken, hayat tecrübesi çok önemli Pratik kararlar alabiliyor olmak çok önemli.”

SANER: ”ABİ BENİ HEP KALECİ YAPARDINIZ”

Çok tatlı bir sohbet ortamında, yoğun trafiği yarıp, balık lokantalarına ulaştık. Benim kadar olmasa da, Hakan Yalnız da sigara içiyor. Arabasında da “Yak abi” dedi. “Bu trafik sigara içmeden biter mi?”

Biz balık lokantasına oturduk, 10 dakika geçmeden Bekaert Müdürü Hakan Saner geldi. Saner Hakan’la, çocukluktan, Değirmendere’den tanışırız.  Yalnız Hakan’la ben, 70’lik rakıyı açtırdık. Saner Hakan, “Bana beyaz şarap” dedi. ”Ama en iyisinden olsun”. Garson, birkaç farklı şişe beyaz şarap getirdi. Hakan Yalnız’ın cep telefonunda bir program var. İtalya’da öğrenip yüklemiş.  Şarap şişesinin etiketini  telefonuna okutuyor. Şarabın markası,  üzümün cinsi,  şarabın yapıldığı ve şişelendiği tarihler  bu program tarafından okununca, birkaç saniye içinde  o şarap için  5 üzerinden bir not  ekrana düşüyor. Önümüze gelen üç şişeden  iki tanesinin notu 2-3 arasında çıktı. Bir tanesi-ki zaten en pahalısı oymuş- 3.5 puan aldı. Saner Hakan, 3.5 puan alan şarabı açtırdı.

Tabii, söz balık tercihine gelince, İzmit Körfezi’nin eski günlerine dönüldü. Hakan’la Değirmendere sahilinde nasıl balık tuttuğumu, Lüfer’lerin nasıl yakalandığı falan konuşuldu. Saner Hakan, aklına birden gelmiş gibi sitem de etti:

“-Abi, sizin evin arka tarafındaki fındık bahçesinde çok top oynardık. Çok iyi hatırlıyorum. Gövdesi eğri iki fındık ağacının arasını kale yapardınız. Ben sizden ufaktım diye hep beni kaleye geçirir, bol bol penaltıdan bana gol atardınız” dedi.

İki Hakan Müdür’le eski günlere bir gömüldük ki sormayın.. İzmit’in ne kadar güzel olduğundan, eski İzmit’te ne kadar değerli insanlar olduğundan söz ederken,  saati de unuttuk, şişelerin boşaldığını da fark etmedik.

İzmitli Hakan Yalnız, İtalya merkezli dünya şirketi Pirelli’de;  İzmitli Hakan Saner, Belçika merkezli dünya devi Beaert’te en üst seviyede yönetici konumundalar. Elbette çok çalışmak zorundalar ve çok yoruluyorlar. Saner Hakan, “Belçikalılar ile çalışmanın çok daha zor olduğunu” da sık sık vurguladı. Yalnız Hakan, İtalyanların iş anlayışında biz Türklere çok benziyor olmasından memnun.

İki üst düzey yönetici de Türkiye’nin ekonomik geleceğinden umutlu. Ama, bu bölgenin artık sanayi kuruluşları için cazip olmadığını da sık sık vurguladılar. 5-10 yıl içinde ilimizdeki bazı fabrikaların ister istemez başka alanlara taşınacağını söylediler. İran’ın dünya pazarına hızlı giriş yapacağını öngörüyorlar. Başta Romanya olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinde iş gücü maliyetinin bizdekinden çok daha düşük olması nedeniyle, Türkiye’nin yatırımlar konusunda bazı avantajlarını kaybetmekte olduğunu da sıkça vurguladılar.

Saat 22.00 gibi balıkları ve içkileri bitirip kalktık.  Pirelli’nin arabasıyla, beni gazete binasına, kendi arabama kadar getirdiler. Hakan Yalnız ve Hakan Saner gibi dünya devi şirketlerinde kendilerini kabul ettirmiş İzmitli iki önemli yönetici ile birlikte olmak, onların ağzından Türkiye’yi, dünyayı, İzmit’i dinlemek benim için  çok değerli bir deneyim oldu.

Bu insanlar, hangi konumda, hangi görevde olurlarsa olsunlar, tevazularını hiç kaybetmeyen, daha önemlisi İzmitli olduklarını hiç unutmayan çok önemli ve değerli insanlar. Elbette Kocaelispor’u, bu kent için yapılabilecekleri de konuştuk. Ama iki önemli yönetici; iki değerli Hakan Müdür benim yanımda içlerini o kadar net ve samimiyetle açtılar ki, ben de hiç not tutmadım. Konuşulan her şeyi yazma yetkisini de kendimde görmüyorum. Bu defa onlar beni ağırladı. Umarım, ilk fırsatta Hakan Müdürleri, bir de ben ağırlarım.


HAKAN MÜDÜRLER VE BEN

Pirelli Müdürü Hakan Yalnız, Bekaert Müdürü Hakan Saner ve ben. Sahildeki balık lokantalarından birinde, sigara içilmesine izin verilen kuytu bir köşede,  Türkiye’ye, dünyayı, hepsinden fazla İzmit’i konuştuk. 

TÜRK PİRELLİ’NİN GURURU

Dünyanın en pahalı, en çok takip edilen organizasyonu olan Formula-1 yarışlarında bütün süper araçların kullandığı lastiklerin tamamı Pirelli İzmit fabrikasında üretiliyor. Pirelli Müdürü Hakan Yalnız ve Formula lastikleri üreten bölümün yöneticileri Atilla Gidergi,  Özlem Akın, Tolgay Yazıcı ile birlikte, her birinde Pirelli damgasının farklı renklerde vurulduğu Formula-1 lastiklerinin önündeyiz. 

BİR DE PİRELLİ TAKVİMİ

Yıllar önce bu kentte, babalarımız; Durmuş Ali Yalnız ve Dündar Çiğit çok iyi iki dosttu. İtalyan Pirelli firmasının göz bebeği İzmitli yönetici Hakan Yalnız ile, artık biz de arkadaşız. Hakan Bey, Pirelli’nin her yıl bütün dünyada merakla beklenen takviminden de bir tane bana hediye etti.

Bu yazı toplam 3334 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum