1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İki konuda bana haksızlık yaptın”
“İki konuda bana haksızlık yaptın”

“İki konuda bana haksızlık yaptın”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile dün yaklaşık 3 saat sohbet imkanı buldum. Herkesin oy kullandığı günde, Başkan Karaosmanoğlu da boştu. Oyunu kullanmış, içi

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile dün yaklaşık 3 saat sohbet imkanı buldum.  Herkesin oy kullandığı günde, Başkan Karaosmanoğlu da boştu. Oyunu kullanmış, içi rahat bir siyasetçi havasındaydı. Gazete binasının önündeki küçük havuzun başındaki sohbet,  neredeyse 3 saat sürdü. Son bölümüne Bakan Nihat Ergün de katıldı. İşte bu uzun sohbetin ana hatları.

İsmet Çiğit

Biliyordum, Başkan Karaosmanoğlu uzun süredir bana kırgındı. Özellikle Kocaelispor’un durumundan sorumlu tuttuğum yazılar nedeniyle kırılmıştı. Dün de kendisine söyledim, “Başkanım, sizin hakkınızda halk arasında dolaşan en ciddi suçlama, kinci olduğunuz yönünde” dedim.

“Yok” dedi. “Kırıldığım zaman, üç-beş gün kin tutarım. Ama sonra unutur geçerim.” Karaosmanoğlu, yerel basında bazı yeni dostluklar kurmuştu.  Bunun etkisi, Kocaelispor konusundaki yazılarıma olan kızgınlığı nedeniyle, selamı sabahı kesmese de, uzun süredir benimle oturup sohbet etmiyordu.

Dün Yuvacık’ta oyunu kullandıktan sonra, kıyılacak nikah, gidilecek toplantı ve tören de olmayınca, “Eski dost” aklına gelmiş olacak. “Çayın var mı?” diye aradı. Oturduk, çay sohbetine başladık.

YARIN UMRE’YE GİDİYOR

Başkan, kendi siyasi geleceğini de etkileyecek çok önemli bir seçimin yapıldığı günde hayli rahattı. Seçim sonucundan kuşku duymadığı açıkça görülüyor. Son anketlerde AKP’nin ilimizde yüzde 48-50, CHP’nin yüzde 28-30 arasında göründüğünü söyledi. Seçim kampanyası döneminde halktan çok pozitif elektrik aldıklarını, partide herkesin özveri ile çalıştığını söyledi.

Başkan, “En iyi dinlendiğim yer” dediği kutsal topraklarda yorgunluk çıkartacak. Yarın muhtemelen 15 günlük bir Umre seyahatine çıkıyor. Dönüşte de bir-iki haftalığına Türkiye turu yapacağını söyledi, “Söz verdiğim bazı belediye başkanları var. İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu’yu dolaşıp, ziyaretler yapacağım” dedi.

İLK İŞİMİZ METRO OLACAK

Başkan Karaosmanoğlu’nu seçimden sonra neler yapacaklarını sordum. Kent gündemine metronun ciddi biçimde geleceğini, bu konuda İzmir ve Ankara’da incelemeler yaptığını anlattı, “Eski Ulaştırma Bakanımız Sayın Yıldırım ile de görüştüm. Metro yerel yönetimlerin altından kalkacağı bir iş değil. Devletin yapması lazım. Görürsün, birkaç yıl içinde İstanbul-Adapazarı hattında toplu taşım sorunu kalmayacak” dedi.

Büyükşehir’in gündeminde şehir içi trafiği ile ilgili yeni arayışlar da var. Şehir merkezindeki paralı otopark uygulamasının mevcut müteahhit ile sözleşme bittiğinde kalkacağını tekrarladı. Şehir merkezine araç giriş yasağı konusunda ise, “Esnafın önemli bölümü korkuyor, karşı çıkıyor. Esnafların büyük bölümü kabul ederse şehir merkezine araç girişini yasaklayabiliriz. Ama onların rızası olmadan yapmam.”

YAHYA KAPTAN’DA SELAMIMI ALMAYAN İNSANLAR OLUYOR

Başkan, işlerin iyi gittiğine inanıyor. Seçim döneminde halkın ancak yüzde 1’i kadarlık bölümünden zaman zaman yüzlerine karşı eleştiri aldıklarını, kentin her yerinde insanların çoğunun hizmetleri takdir ettiğini söyledi. Sabah yürüyüşlerine devam eden Karaosmanoğlu, “Bazen Yahya Kaptan’da yürüyorum. Yanımdan geçenlere selam veriyorum. Birkaç kişi de olsa, selamımı almayan çıkıyor. Bir şey demiyorum, ama üzülüyorum” dedi.

KOCAELİSPOR’DA BENİ YIPRATTIN

Tabii, söz dönüp dolaşıp Kocaelispor’a geldi. Karaosmanoğlu, bu konuda bana kırgın, “Beni çok yıprattın. Senin yazıların yüzünden bana düşman kesilenler var. Ben Kocaelispor’un iyiliği için elimden geleni yaptım. Bu nedenle belki yanlış yapmış olabilirim. Ama İzmit’te, Derince’de Kocaelispor’u seven, bu nedenle bana çok kızan gençler var. Ben Kocaelispor konusunda tepkiyi hak etmedim” şeklinde konuştu. Karaosmanoğlu, bu konudaki bir anısını da şöyle anlattı:

“-Kartepe bölgesinde bir toplantı yapıyoruz. Çevremiz kalabalık. Lise son sınıf öğrencisi bir genç geldi. Kocaelispor konusunda bana sitem etmeye başladı. Ses tonunu yükseltti. Baktım, titremeye başladı. Çok öfkeli. Çocuğun sinirsel bir sorunu olduğunu düşündüm. Hakaret etmedi, sövmedi. Ama yazıklar olsun diyerek kalkıp gitti. Üzüldüm. Bu çocuğun belki psikolojik tedaviye ihtiyacı vardır diye düşündüm. Okulunu öğrendim, okul müdürünü aradım.  Aynı gün akşam saatlerinde önce o çocuğun babası, sonra kendisi aradı. Özür dilediler.”

ONUR HOCA DOĞRU ŞEYLER SÖYLEMİYOR

Karaosmanoğlu’nun bana haksızlık yaptın dediği konulardan biri, Kocaelispor konusu. İkincisi olarak da KOÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu ile ilgili konuymuş. Malum, Prof. Hamzaoğlu, Dilovası bölgesi ile ilgili bir rapor hazırlamış, kanser riskinin yüksekliğinden söz etmiş, Başkan Karaosmanoğlu, Hoca için “Şarlatan” demişti. Biz de bir bilim adamına “Şarlatan” denilmesini, rapor hazırladı diye mahkemeye verilmesini eleştirmiştik. Karaosmanoğlu bu konuda da şunları söyledi:

“- Biz, çevre konusunda çok önemli işler yaptık. Buna rağmen sorunlar var. Ama sorun ve riskler sadece Dilovası bölgesi ile sınırlı değil. Her yer için bu sıkıntı var. Dilovası’nda annelerin sütünde, bebeklerin dışkısında kanserojen madde olması söz konusu değil. Ben her zaman bilim adamlarına saygı duyarım. Onur Bey’den raporları istedik. Biz istedik, Valilik, Sağlık Bakanlığı istedi. Ortada rapor yok. Biz bütün arıtma tesislerinin evsel atık girişlerindeki su örneklerini alıp, analiz ettirdik. Bebeklerin dışkısında, annelerin sütünde kanserojen madde olsa, evsel atıklarda da çıkardı. Böyle bir şey yok. Hamzaoğlu, siyaset yapıyor. Ben buna karşı çıktım. Bu konuda eleştiriyi hak ettiğimi de düşünmüyorum.”

MÜTEAHHİT İŞÇİLERİ KONUSUNDA SAMİMİYİM

Karaosmanoğlu,  Büyükşehir Belediyesi’ndeki müteahhit işçilerinin sendika üyesi olmaları konusunda samimi olduğunu da vurguladı. Bu konuda sendika başkanları, hatta konfederasyon başkanları ile görüştüğünü belirten Başkan şunları söyledi:

“- Bütün çalışanların örgütlü olmalarını isterim. Bizim müteahhit işçilerimizin yüzde 90’ından fazlası asgari ücretin üzerinde maaş alırlar. Ama örgütlü olmaları benim de yararımadır. Onların da yararınadır. Bu konuda bir tereddüt yok. Hangi işçi hangi sendikaya üye olacak buna karışmam. Ama müteahhit işçilerinin sendika üyeliği konusunda bizden bir engel olmaz.”

YERİME KİM GEÇECEK SÖYLEMEM

Başkan Karaosmanoğlu’na, “Sefa Sirmen gibi siz de yerinize adam yetiştirmiyorsunuz” dedim. Karaosmanoğlu, “Benim yerime geçecek adamı benim işaret etmem doğru olmaz. Hak eden yükselir. Herkes için kapı açık. Ben yerime geçebilecek adamları biliyorum. Ama şimdiden sana söylemem” diye yanıtladı.

Mevcut AKP’li belediye başkanlarının hepsinden memnun olduğunu da belirtti, “Kandıra’da Cengiz Kan, biraz insan kırıyor. Merkezdeki 5 muhtarın hepsi ile kavgalı. Belediye Başkanının muhtarlarla, halkla biraz daha iyi iletişim kurması gerekir” dedi.

Karaosmanoğlu, Kadıköy Mahallesindeki sabit pazar yeri projesi için, sorunlu bir kamulaştırma kaldığını, bunu da çözdükten sonra, hemen inşaata başlayacaklarını belirtti. Cephanelik’te büyük hastane projesini de sordum. “Ben aslında Kavakçılık arazisinde yapılsın istedim. Cephanelik gibi alanları yakın gelecekte İzmit’in ihtiyacı olacak. Ama gelip zemin araştırması yaptılar. Bakanlık Cephanelik alanının uygun olduğuna karar verdi. Bakanlığın kararına ben karşı çıkamam. Orada hastane yapılınca, ulaşımda bazı sorunlar olabilir” dedi.

ERGÜN, TAHMİNİNİ 20 BİN AŞAĞI ÇEKTİ

Başkan’la gazete binası önünde sohbet ederken, şiddetli yağmur başladı. Tam içeriye kaçıyorduk, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün geldi. Sohbete içeride üç kişi olarak devam ettik. Sayın Bakan’a “485 bin oy” hedefini sordum. Ergün şunları söyledi:

“- Oturup çok detaylı hesap yaptık. Aslında ben 465 bin oy hesabı çıkarttım. İl Başkanı Civelek, biraz daha yüksek tutalım dedi. Bunun üzerine 20 bin adet arttırdım. 465 bin hedefine bu akşam ulaşacağımızı sanıyorum. CHP de 230 bin civarında oy alır. MHP 1’den fazlasını çıkartamaz. Biz 7 yaparız. CHP’ye de 3 kalır.”

Bakan Ergün; dün gece, sonuçlar belli olduktan sonra Ankara’ya gidecekti. Yeni kabinenin oluşmasının ardından temmuz ayında kısa bir tatil hedefliyor. Ergün’e, “Bakan Yardımcısı kimi yapacaksınız?” diye sordum. “Daha benim bakan olup olmayacağım belli değil. Şimdiden Bakan yardımcısı mı düşüneceğiz” diye yanıtladı.

Ergün, D-100 karayolu Körfez geçişindeki sorunu, ikinci bir köprülü kavşak yaparak çözeceklerini, bu bölgede battı çıktının teknik olarak mümkün olmadığını anlattı. Gölcük geçişinde D-130’da yapılması düşünülen battı çıktı için de, “Bu konuda Gölcük’te kesin söz veremedim. D-130 Gölcük geçişinde yolun alt kısmı ile ilgili teknik sorunlar var. Bakacağız. Mümkünse yapacağız” diye anlattı.

Başkan Karaosmanoğlu ve Bakan Ergün ile, seçim günü gazetede uzun uzun sohbet etti. Biraz geçmişe de gittik. Sandıkların açılmasına 2-3 saat kala, artık karargaha gidip, oyları beklemek için ayrıldılar. Seçim sonuçları ile ilgili en küçük bir kaygıları yoktu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.