1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İki üç tane memur arabası için 100 arabalık yeri kapatmak...
İki üç tane memur arabası için 100 arabalık yeri kapatmak...

İki üç tane memur arabası için 100 arabalık yeri kapatmak...

İnsanlar bulundukları kentlerden uzak bir şehre gideceklerse, uçak, otobüs ya da treni tercih ederler. Özel arabaları ile havaalanı, otobüs terminali ya da tren garına gelir, buradaki otoparka araçları

A+A-

İnsanlar bulundukları kentlerden uzak bir şehre gideceklerse, uçak, otobüs ya da treni tercih ederler. Özel arabaları ile havaalanı, otobüs terminali ya da tren garına gelir, buradaki otoparka araçlarını bırakırlar. Gidecekleri yere gidip, döndükten sonra da otoparktan arabalarını alıp, evlerine dönerler.

İzmit'te Tren İstasyonunun yanında da bir otopark var. Ama yetmiyor. Ankara’ya, Anadolu’nun pek çok şehrine giderken treni tercih edenler var. Her gün trenle İstanbul'a, Adapazarı'na gidip gelen insanlar var. Sabah gelip, özel araçlarını Gar'ın yanındaki bu otoparka bırakıyorlar. Otopark küçük... 30-40 araç bırakıldığında doluyor. Sonradan gelen araçlara yer kalmıyor.

Ama aynı bölgede, restore edilen eski Tren Garı'nın deniz tarafında, sıkıştırdığınızda 80-100 arabanın rahatça park edebileceği bir alan var. Halka ait, İzmit'e ait bir alan. Eski Gar binası restaurant olarak kullanılırken, bu alan otoparktı. Şimdi, girişine bir bariyer konmuş, kapatılmış.

Koca alanda bir, bilemediniz iki araba duruyor. Görevli memurların arabaları. Kocaeli Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, bu eski Gar binalarına yerleşmiş. Burada çalışan memurlar kendi özel arabalarını bu geniş park alanına koyuyorlar. Bariyer kapanıyor, vatandaşın arabası buraya alınmıyor.

Konuyu çok basit gibi görebilirsiniz. Ama öyle değil. İzmit'e saygısızlık yapılıyor. Bir gün Tren Garına özel arabanızla gidin. Arabayı bırakacak yer bulamayın, sonra o hemen yan tarafta girişi bariyerle kapatılmış kocaman boş alanı görün. Ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

İzmit'te bu tür “Ben yaptım oldu” uygulamaları çok yaygın. Bu kentin bir onuru var. Bu kentte yaşayan insanların bir değeri var. Devlet kurumlarının kente hakaret niteliği taşıyan bu tür uygulamalarına izin vermemek gerekiyor.

İzmit'in “Çıkıntılı” binaları

İzmit şehir merkezinde “Çıkıntılı bina” yapma modası, Sefa Sirmen döneminde Metin Alan ve Sami Pekdemir sayesinde başladı. Alemdar Caddesi ile İstiklal Caddesi'nin kesiştiği köşede, tarihi Soydan Konağı'nın bulunduğu yerde yapılan, projesini Metin Alan'ın üstlendiği, inşaatını Sami Pekdemir'in yaptığı Soydan İş Merkezi, Alemdar Caddesi üzerine çıkan göbeği ile bu kentteki “Utanç abidesi” olmuştu.

Şimdilerde yine benzer binalar dikkati çekiyor. Örneğin, Fethiye Caddesi ile İstiklal Caddesi köşesinde çok küçük bir alanda sipsivri bir binaya izin verildi. Üstelik bu bina hem Fethiye Caddesi'ne, hem İstiklal Caddesine sarkıyor.

Cumhuriyet Caddesi'nde, İzmit Belediyesi'nin Büyükşehir Belediyesi tarafından satılan eski binasının yerinde yapılan yeni binanın da caddeye doğru göbek sarkıtığı rahatlıkla görülüyor.

Hüseyin Zeytinci döneminde, yine Metin Alan onayı ile Mustafa Ekşi tarafından şehrin imar planlarına aykırı olduğu bilinmesine rağmen olması gerekenden yüksek çıkılan Kocaeli Ticaret Odası binasının yanında, bir de yola taşmış iş merkezimiz olacak.

İzmit'in bu kadar sahipsiz olmaması gerekiyor. İzmit'te yeni binalar için kat sayısı sınırlı tutulurken, üç-beş metrekarelik fazla kullanım alanı hesabıyla şehrin estetiğini bozan “Göbekli” binalara da izin vermemek gerekiyor.

Bayram, balıkla gelecek

Mübarek Ramazan bugün başladı. 29 gün boyunca oruç tutsun tutmasın herkesin hayatı, yaşam şekli, günlük rutinleri bir şekilde etkilenecek.

Son yıllarda Ramazan ayı, Eylül ayına, tam balık av yasağının bittiği, balık mevsiminin başladığı günlere rastlıyordu. Bu yıl tam tersi. Ramazan ayının tamamı, balığın neredeyse hiç olmadığı döneme rastladı. Belki Ramazan'ın sonlarına doğru, küçük teknelerin tuttukları çingene palamutu tezgahlara düşer.

Ama balık mevsimi, Eylül başında tam Ramazan sona erip, bayrama girdiğimiz günlerde başlayacak. Bayram günlerinde balıkçı tezgahları dolacak. Ramazan'da sanırım komple tatile giren İzmit sahilindeki balıkçı lokantaları, Marina'daki tekne lokantalar, bayram günlerine kendilerini yenilemiş olarak ve üstelik bol, taze balıkla yeni sezona girecekler.

Balıksız dönemin Ramazan günlerine gelmesi iyi oldu... Balık mevsiminin açılışına rastlayacağı için, bu yıl bayramı beklemek de daha heyecanlı olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.