1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. İKİNCİ HAYATIMIZIN HİKAYESİNİ ANMADAN OLMAZ..
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

İKİNCİ HAYATIMIZIN HİKAYESİNİ ANMADAN OLMAZ..

A+A-

Bu gün, bu yazıyı yazmaya oturduğum gün 20 Ağustos 2019 Salı.. Yaşadığımız kahredici afetin üzerinden geçen koskoca bir 20 yıl.. Hepimizin doğum günü.. İkinci hayatı.. Hepimizin yüreğinden silinmesi mümkün olmayan o gecenin yıl dönümü.. İki gece evvel bu bölgede yer yerinden oynamış, binlerce hemşerimiz enkazların altında hayatını kaybetmişti.. 17 Ağustos günü geçmesine rağmen bu konu hakkında hiç bir şey yazmadan başka şeyleri gündeme almaya gönlüm razı olmadı.. Evet, bu adeta ikinci bir hayattı sağ kalanlar için.. Tabiatıyla bu konuyu ele almalıydım.. Önce yaşadıklarımı bir kez daha yazsam mı diye düşündüm.. Sonra o günlerde etkilenişlerimiz sonucu yazdığım bir şiir vardı, onu yazmak geldi aklıma.. Ama son anda o günlerde biriktirdiğim yerel gazetelerimizden oluşan deprem arşivime göz atmak istedim.. Zaten fırsat buldukça bakarım o günün gazetelerinden oluşan (çoğunlukla Özgür Kocaeli) haberlere ve derin bir ah çekerek, dalarım derinlere.. Ve öyle yaptım.. O günkü haber manşetlerinden ve diğer haberlerinden alıp, tarihine göre sıralayarak sizlerle paylaşmak geldi aklıma.. Çünkü bu geceyi ve ardından yaşananları unutmamalı ve unutturmamalıyız.. İşte o gün basında manşet olan bazı haberler..

22 AĞUSTOS 1999 PAZAR.. ÖZGÜR KOCAELİ

Büyük bir felaket yaşayan, acılar içinde kıvranan bölgemizde ulaşılan enkazların altından yeni cesetler çıkarken zaman , zaman da inanılmaz mucizeler gerçekleşiyor..Tam 70 saat sonra, çöken binanın enkazından Lebabe Sepken adlı 75 yaşındaki kadın sağ olarak çıkartıldı.

* Ölü sayısında Korkunç tahmin .. Sayı 35 bin olabilir..

*Yağmaya gelen 10 kişiyi vatandaş linç ediyordu..

23 AĞUSTOS 1999 PAZARTESİ.. ÖZGÜR KOCAELİ

*Haydi İzmit Uyan.Çalışmak ve üretmek zorundayız..Korku gerekçe olamaz.Hep yardımla yaşayamayız. Destekle başaracağız..Bütün fabrikalar işçilerini geri çağırıyor..

24 AĞUSTOS 1999 SALI.. ÖZGÜR KOCAELİ

*Haydi Kocaeli.. Haydi İzmit.. Yıkıldık ama yavaş, yavaş ayağa kalkıyoruz..

*Tüpraş Şoku.. Tüpraş Patlayabilir..

25 AĞUSTOS 1999 ÇARŞAMBA.. ÖZGÜR KOCAELİ

*Dayan İzmit , Dayan..Yaraların sarılması, hayatın normalleşmesi zaman alıyor..Ama acılara gömülüp koku içinde oturmak gibi bir lüksümüz yok..Her şeye rağmen ayağa kalkmayı başarmalıyız..

26 AĞUSTOS 1999 PERŞEMBE.. ÖZGÜR KOCAELİ

*70 Milyona Tabut Sattılar.. Lüks Denilenlerde Yıkıldı..

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Keramettin Gençtürk yaptığı basın toplantısında ” Mühendis olmak, müteahhit olmak berber olmaktan kolay..Deniz kenarına dolgu yaptılar, sonra bu dolgunun üzerine ev yaptılar..Lüks diye, deniz manzaralı diye 70 milyara sattılar..Aslında 70 milyara tabut sattılar” dedi..

27 AĞUSTOS 1999 CUMA.. ÖZGÜR KOCAELİ

*Büyükşehir binası ve Yuvam İzmit sınıfı geçti..Hiç birinde en küçük bir hasar yok..

31 AĞUSTOS 1999 SALI.. ÖZGÜR KOCAELİ

*15 Gün Geçti Beyler..17 Ağustos Salı günü sabaha karşı 03.02’de yüzyılın felaketi ile karşı karşıya kaldık..Herkes şoktaydı, herkes perişandı, İlk günlerdeki aksaklıkları, organizasyonları sistem hatalarına hazırlıksızlığa bağladık. Bu gün 31 Ağustos Salı.Tam on beş gün geçti.Hala pek çok şey aksıyor..Bir tek temel atıldı mı.? Beş kuruş para geldi mi.?

*Bekirpaşa’da 100 bin ev yıkıldı..Binaların çoğunun dört kattan fazla olduğu bildirildi..

15 EKİM 1999 CUMA.. KIRMIZI KOCAELİ

*GÜLERMİSİN, AĞLARMISIN.? Burası “YANDIM ANAM” Mahallesi..İhsaniye Çiftlik Mahallesi sakinleri, boş bir araziye kurdukları çadırlarda yaşam savaşı verirken devletin ilgisizliğine şu adresle sitem ettiler..”Yandım Anam Mahallesi. Kurtar Beni Caddesi. No- Allah’a Emanet..

17 EKİM 1999 CUMA.. ÖZGÜR KOCAELİ

*Hoş Gelmediniz, Boşuna Geldiniz..Bu gün 17 Ekim 1999.Felaketin üzerinden tam iki ay geçti..Bu gün Cumhurbaşkanı ve Başbakan kentimize geliyor..Ama biz Kocaelililer onları güler yüzle karşılayıp, konuk edecek durumda değiliz. Korkularımız, öfkemiz, kırgınlıklarımız sürüyor..

18 EKİM 1999 CUMARTESİ.. ÖZGÜR KOCAELİ

*Bize Masal Anlattılar..Dün özel sektör tarafından yaptırılan prefabrik konutların açılışına gelen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar, devletimizin 17 Ağustos’tan bu yana nasıl depremzedelerin yanında koştuğunu, nasıl fedakarca çalıştıklarını, nasıl herkesin yaralarını sardıklarını, nasıl büyük işler başardıklarını anlattılar..Yani bize bol bol masal anlattılar..

23 EKİM 1999 CUMARTESİ.. KIRMIZI KOCAELİ

*60 Evler Nüfusu Yarı Yarıya İndi..Yetişen İlk Ekip Askerdi..

25 EKİM 1999 PAZARTESİ.. ÖZGÜR KOCAELİ

*ÜŞÜYORUZ..Depremzede kışlık çadır ve soba bekliyor..Hava soğuk, herkes üşüyor..

*29 Ekim’i Kutlamalıyız..Hükümet deprem felaketini gerekçe gösterdi ve 29 Ekim kutlamalarının yapılmayacağını ilan etti..Biz deprem bölgesinin tam ortasından depremzede Kocaeli halkı adına Ankara’ya sesleniyoruz.”Bizler Cumhuriyet Bayramımızı kutlamak istiyoruz” Yegane varlığımız Cumhuriyettir..

Bu yazı toplam 1103 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum