1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İkisi de çok değerli tesis
İkisi de çok değerli tesis

İkisi de çok değerli tesis

İzmit Belediyesi sahibi olduğu iki önemli tesis için işletme ihalesi açtı. Biri tamamlanmış, halen İzmit Belediyesi tarafından işletilen Gölkaypark'taki kafetarya. Diğeri henüz inşaat aşamas

A+A-

İzmit Belediyesi sahibi olduğu iki önemli tesis için işletme ihalesi açtı. Biri tamamlanmış, halen İzmit Belediyesi tarafından işletilen Gölkaypark'taki kafetarya.

Diğeri henüz inşaat aşamasında olan Mayıs ayında bitmesi hedeflenen Kültür Tepesi Projesi içinde, Saat Kulesi yanında yapılan kafeterya...

Önümüzdeki yaz mevsiminden itibaren, bu iki tesis de İzmit'in en çok rağbet gören, halkın en çok hava almak, dinlenmek için tercih edeceği tesisler olacak. İşletme ihaleleri 4 Nisan'da İzmit Belediyesi'nde yapılacak. Gölkay'daki kafeterya için aylık 3 bin TL, Kültür Tepesi'ndeki kafeterya için aylık 6 bin TL muhammen kira bedeli belirlenmiş.

Her iki tesis de, başarılı işletmeci elinde çok büyük iş yapabilir, büyük para kazanabilir. Bu nedenle, ihalede sıkı bir rekabet hâlinde, kira bedeli tekliflerinin muhammen bedelin çok üzerine çıkabileceğini tahmin ediyorum.

İzmit Belediyesi'nin, bu iki önemli ve geleceği olan tesisi kiraya verirken, sadece en yüksek bedeli teklif eden kişiyi belirlemek yerine, burayı en iyi kim işletir sorusuna da yanıt arayarak tercih yapmasını umuyorum. Gölkaypark ve Kültür Tepesi kafelerini, abuk sabuk insanlar değil, bu tesislere değer katacak, İzmit'e yakışır şekilde işletecek insanların eline vermek gerekir.

Kocaeli'nin “Yoğun bakım” sorunu

AKP iktidarı döneminde hem Türkiye, hem ilimiz sağlık alanında önemli yatırımlar aldı.

Kocaeli'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı kamu hastanelerinin kapasiteleri yükseldi, eskisi gibi uzman hekim açığı da bulunmuyor. İlimizde pek çok yeni küçük, orta veya büyük ölçekli özel hastane de kuruldu. Ancak hâlâ “Yoğun bakım yatağı” eksiği devam ediyor.

Yoğun bakımda kalması, yoğun bakım şartlarında tedavi görmesi gereken hastalar için, ilimizdeki hastanelerde boş yatak bulmak büyük bir sorun hâline geldi. Ya büyük yerlerden torpil bulmak gerekiyor ya da hastalar İstanbul'a, Sakarya'ya hatta Zonguldak'taki hastanelerin yoğun bakımlarına taşınıyor.

Bu durum, Kocaeli için çok ciddi bir sağlık sorunu. Her gün bu kentteki pek çok devlet hastanesi ya da özel hastanede kalp ameliyatları yapılıyor. Bu tür büyük ameliyatlar sonrası mutlaka yoğun bakım lazım. Ama yatak yok. Hasta yakınları, torpil peşinde koşuyor. Kimi zaman acil durumlarda ambulansa alınmış hastalar için yolda boş yoğun bakım yatağı aranıyor. Fakat yoğun bakım hastası için yatak bulunamıyor.

Kocaeli'nin bölgedeki en büyük sağlık merkezi olduğu, artık ilimize sağlık turizminin başladığı söyleniyor. Bu kentte daha yüzlerce yoğun bakım yatağına ihtiyaç var. Daha önemlisi, kentteki bütün yoğun bakım ünitelerinin ve yataklarının merkezi sistemle denetlenmesi, gerçekten yoğun bakım gereken hastalar için kullanılması, gerek duyulduğunda hangi hastanede yoğun bakım yatağının müsait olduğunu, Sağlık Müdürlüğü'nün hemen devreye girerek ihtiyaç duyana söylemesi gerekiyor...

İzmit'te yeni hastane binaları yaparken şu yoğun bakım yatağı eksikliği ile de mutlaka ilgilenilmeli...

CHP örgütü aday adaylarını toplamalı

12 Haziran seçimlerinde partilerin aday göstereceği isimleri belirleyip, YSK'ya teslim edeceği 11 Nisan tarihine çok az zaman kaldı.

Malum CHP aday belirleme konusunda örgüt düzeyinde hiçbir şey yapamıyor. Kenti ve partilileri ön seçim havasına soktular. Önce, 30 binden fazla üye ile ön seçim deniliyordu. Sonra 4 bin delege ile ön seçime razı olundu. Ama birkaç yüz örgüt yöneticisi ile eğilim yoklaması bile yapılmıyor.

CHP Kocaeli adaylığı için 43 aday adayı başvurdu. Bu rakamda bile karışıklık var. Bırakın kent halkını, partililer tam olarak kimler aday adayıdır bunu bilmiyorlar. AKP teşkilatı, temayül yoklaması dışında birkaç kez bütün aday adaylarını bir araya topladı. Partililerle tanıştırdı. Aday adaylarına, hem partililere, hem meraklılara, hem yerel medyaya iki dakikalık süreyle de olsa kendilerini tanıtmak için söz hakkı verildi.

CHP'de bu bile yapılmıyor. Aday adayları oradan oraya koşuyor. Ne yapacaklar, kime gidecekler, kimden icazet, kimden destek isteyecekler bunu bile bilemiyorlar.

İl Başkanı Yalçın Kuşkan'ın bu süreçte, hiç değilse bütün aday adaylarını bir salonda toplaması, partililerle ve basınla tanıştırması gerekiyor. Zor bir iş değil. İl örgütü, “Biz bütün aday adaylarına aynı mesafedeyiz” mesajını da böyle bir toplantıda verebilir. 43 aday adayının bir kısmı, birbirini bile tanımıyor. Bu toplantı başka hiçbir işe yaramasa bile adayların birbiriyle tanışmasına vesile olur…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.