1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İkisi de lazım
İkisi de lazım

İkisi de lazım

CHP’nin ilimizde şapkayı önüne koyup, düşünmesi lazım. Kaybedecekleri bir şey kalmadı. Kenti komple AKP’ye teslim ettiler. Kocaeli’nin, özellikle İzmit’in yaşam biçiminin, kültürünün, İzmit

A+A-

CHP’nin ilimizde şapkayı önüne koyup, düşünmesi lazım.  Kaybedecekleri bir şey kalmadı. Kenti komple AKP’ye teslim ettiler. Kocaeli’nin, özellikle İzmit’in yaşam biçiminin, kültürünün, İzmit’i İzmit yapan önemli özelliklerin değişmesine neden oldular.

Böyle giderse, bırakın önümüzdeki genel seçimleri, 2014’daki yerel seçimlerde de yine AKP 13-0 yapacak, bir daha da CHP’nin bu kentte adı bile anılmayacak.

CHP Kocaeli’de her zaman kendi içinde kavgalıydı. 1990’lı yılların sonlarında bu kavga büyüdü, gruplaşmalar, düşmanlıklar derinleşti. Böyle bir tablonun oluşmasında, kuşkusuz CHP’deki Baykal tarzı yönetim anlayışının büyük payı vardı.

Düşmanlıklar, partiye ihanete dönüştü. CHP hep kaybetti, hep biraz daha geriledi. Ama ders almadılar. Şimdilerde çok önemli yeni bir seçime gidilirken, CHP Kocaeli’de yine darmadağınık durumda. Yeni düşmanlıklar körükleniyor, yeni gruplar oluşuyor.

Bu dönemde CHP’nin bir tek partilisini bile dışlama, küstürme lüksü bulunmuyor. Partinin Kocaeli’deki en büyük şansı, Yalçın Kuşkan’ın bu dönemde il başkanlığını kabul etmiş ve üstlenmiş olmasıdır.

Kuşkan ile sık sık dertleşiyoruz. Kırgınlıkları, kızgınlıkları var. Çok zor bir görev üstlendiğinin farkında. Ama yılgınlık göstermemek, mücadele etmek konusunda kararlı, Çünkü kendisi için hedefleri yok. Kendisi için bireysel siyasi beklentisi yok. Dahası, “Adamcılık” yapmamak, parti içinde şunun veya bunun adamı olmamak konusunda kararlı. CHP’de mumla arasanız böyle bir il başkanı bulamazdınız.

Şimdi birileri, parti içinde Sefa Sirmen ile Hurşit Güneş’i birbirlerine düşürdüler. İkisi ile de görüşüyorum. Hem Sefa Sirmen, hem Hurşit Güneş, “Benim bir sorunum yok” diyorlar. Ama ikisinin adamı geçinenler, şehrin her yerinde dedikodu üretiyor, düşmanlık körüklüyorlar.

Oysa bu dönem CHP’nin hem Sefa Sirmen’e, hem Hurşit Güneş’e ihtiyacı var. İkisi de önümüzdeki seçimlerde milletvekili adayı.

Sefa Sirmen’i kent gayet iyi tanıyor.  Son yerel seçimler öncesinde yaptığı hatalar yüzünden kuşkusuz prestij kaybına uğradı. Ama hala bu kentte bireysel oyu en fazla olan siyasetçilerin başında gelir.

Prof. Dr. Hurşit Güneş için bundan 2-3 ay öncesine kadar “CHP ve Kocaeli siyasetinin geleceği. Çok geniş çevresi olan, çok akıllı ve halka yakın siyasetçi Rahmetli babasından çok daha iyi” diyenler, ağız değiştirdiler. Bulundukları her ortamda Güneş’i çekiştiriyor, “Bir garip Kandıra köylüsü. Bomboş bir adam” gibi sözler sarf ediyorlar.

Hurşit Güneş, bazı hataları, siyasi tecrübesizlikten kaynaklanan bazı yanlışları olsa da, kesinlikle bu kentteki mevcut siyaset aktörleri içinde en kaliteli, en önemli isimlerden biridir.

CHP’nin ilimizdeki dedikoducu, çıkarcı, hep kendilerine istemekten vazgeçmeyen unsurları, bir dönem Sefa Sirmen ile Hikmet Erenkaya’yı birbirlerine tokuşturmuşlardı. Şimdi, haşlanmış sert kabuklu iki yumurta gibi Sirmen ile Güneş’i tokuşturuyorlar. Hangisi kırılacak diye de ağızlarının suyu akarak bekliyorlar.

Sirmen ve Güneş’in Kocaeli’deki CHP örgütünde birlikte, el ele siyaset yapmaları gerekir. CHP’nin Kocaeli’de yıllar sonra toparlanma sürecine girmesinin, ahlak, fazilet, değer kazanmasının birinci koşulu budur. Hem Sefa Sirmen, hem Hurşit Güneş, 12 Haziran seçimlerinde CHP Kocaeli listesinin ilk üç sırasında bulunmalıdır. Listeler kesinleştikten sonra el ele verip, birlikte çalışmaları yapay olacaktır. Şimdiden hep parti kamuoyuna, hem kent seçmenine, “Bizim aramızda ayrılık gayrılık yok. Birbirimizle mücadele etmiyoruz” mesajını samimi olarak vermeleri gerekir.

Eğer CHP 12 Haziran’daki aday listesini ön seçimle belirlerse-ki İl Başkanı Yalçın Kuşkan bu konuda kesinlikle çok kararlı-  o zaman zaten pek fazla sorun yok. Hem Sirmen, hem Güneş, birbirlerine rakip olarak ön seçime girerler. Bakarsınız, aradan Hikmet Erenkaya veya Ferhan Şensoy, hatta belki de önceden hiç tahmin edilmeyen sürpriz bir aday adayı sıyrılır, listenin 1 nci sırasına oturur. Kimsenin söyleyecek sözü kalmaz.

Ama ön seçim olmazsa, bu gidişata göre, liste nasıl çıkarsa çıksın, CHP Kocaeli’de tamamen dağılacaktır. CHP içindeki kişisel rant düşkünleri, sıralamanın her şeklinden mutlaka kendileri için partiyi karıştırma gerekçesi bulacak, buna da bir kısmı Sefa Sirmen’i, bir kısmı Hurşit Güneş’i gösterecektir.

Böyle bir dağılma halinde,  CHP Kocaeli’de 11 milletvekilinden 1’ini bile güçlükle çıkartacaktır. Hem önümüzdeki uzun bir dönem için Kocaeli’de CHP tamamen bitecek, hem de Sefa Sirmen ile Hurşit Güneş, birlikte siyaset tarihinin çöplüğünü boylayacaktır.

Parti içinde dedikodu üreten, düşmanlıkları körükleyenler, mutlaka CHP’den kovulmalıdır. Yakında, CHP’yi çok rahatsız edecek bazı davalar mahkemelere gelecek. Hurşit Güneş’in 22 Ocak’ta İzmit’te partililerle sohbet ederken söylediği öne sürülen iddialar ile ilgili bu davadan çıkacak sonuç,  partiye çok ciddi zarar verecek. Bu davalar mutlaka geri çekilmeli,  Sirmen ile Güneş, kendileri için olmasa bile, hatta kendileri yürekten istemeseler bile, bir araya gelmeli, partililerin ve kentin önünde birliktelik görüntüsü vermelidir.

Güneş ile Sirmen arasındaki kavgadan, çekişmeden, giderek artan düşmanlıktan beslenenler olduğu açıktır. Ne yazık ki, hem Sirmen, hem Güneş, siyaset içindeki kişisel hırsları nedeniyle, bu beslemelerin ekmeğine yağ sürüyorlar.

Bakın Hikmet Erenkaya’ya.. Çekildi kenara, sadece uzaktan izliyor.

CHP’nin Kocaeli’de bir tek partiliyi bile kaybetme lüksü yok. Özellikle Sirmen ve Güneş, tek tek değil, birlikte lazımlar. Biraz Yalçın Kuşkan’ın emeğine saygı göstersinler. Biraz kendilerini aşmayı becersinler. Bir araya gelsinler. Dedikoduculara artık malzeme vermesinler. Aksi halde, kaybeden sadece kendileri olmayacak. Sirmen ve Güneş, 12 Haziran’da ya yanlarına bir veya iki kişiyi daha alıp birlikte Meclis’e gider, ya da ikisi birden siyasette silinip, biterler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.