1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İkram Mihyaz’ın katilleri bulunsun”
“İkram Mihyaz’ın katilleri bulunsun”

“İkram Mihyaz’ın katilleri bulunsun”

5 Temmuz 1994 tarihinde İzmir Balçova Belediyesi’ndeki işine giderken kaçırılarak katledilen Tüm Bel Sen kurucu üyesi ve İzmir 2 nolu şube onursal başkanı İkram Mihyaz’ın davasının zaman aşımına uğramasına tepki gösteren sendika Şube Başkanı Erdal Karakuş

A+A-

Tüm Bel Sen Kocaeli Şubesi sendikanın Onursal Başkanı İkram Mihyas’ın faili meçhul bir cinayetle öldürülmesinin ardından 20 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen faillerinin hala bulunamaması geçen hafta zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesine tepki gösteren bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklaması Tüm Bel Sen Kocaeli Şubesi binasında gerçekleşti. Basın açıklamasına; Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, BES Şube Başkanı Gülizar Ateş, HTKP İl Başkanı Barbaros Tantan, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik, HDP Kocaeli Milletvekili Adayı Güner Kizir katıldı. Basın açıklamasını okuyan Tüm Bel Sen Şube Başkanı Karakuş, “İnsanlık suçlarına zaman aşamını kabul etmiyor; İkram başkanımızın katillerinin bulunmasını istiyoruz” dedi. 

ZAMAN AŞIMINA UĞRADI

Karakuş açıklamasına şöyle devam etti: “5 Temmuz 1994 tarihinde İzmir Balçova Belediyesi’ndeki işine giderken kaçırılarak katledilen Sendikamız kurucu üyesi ve İzmir 2 nolu şube onursal başkanı İkram Mihyaz’ı öldürenler hakkında yürütülen soruşturma, 20 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle kapatıldı. Delil olarak saklanan, sendikacının üzerinden çıkan kanlı gömleği de zamanaşımı ve “ekonomik değeri” olmadığı gerekçesiyle imha edilecek. İkram Mihyaz, Kamu Emekçilerinin Sendikal Hak ve özgürlükler mücadelesinin ilk yeşermeye başladığı yıllarda kendini mücadeleye fedakarca ve koşulsuz katan sendikal önderliklerin en önemlilerinden biriydi. Ödünsüz kişiliği mücadelede sonuç alıcı kararlı tutumu TÜM BEL-SEN örgütlülüğünün İzmir ve civarında kısa zamanda büyüyüp gelişmesine yol açmıştır.

HAİNCE KATLETTİLER

Onun bu yönünden rahatsızlık duyan Barış ve kardeşlik düşmanı karanlık güçler 02-03 Temmuz l994 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen TÜM BEL-SEN Genel Merkez Kongresinden İzmir’e dönmesinden bir gün sonra İkram’ı kaçırarak haince katlettiler. Ailesi, avukatları ve Sendikamız, 20 yılı aşkın zamandır İkram’ın faillerinin bulunup yargı önünde hesap vermesi için gerek hukuksal alanda gerekse fiili ve meşru alanda mücadele etmesine rağmen yargıda her hangi bir gelişme kaydedilmedi. İkramın katilleri ve bu katliama emir verenler istenildiği taktirde çok rahat bulunabilecekken yıllardır bir arpa boyu yol almayan İzmir Cumhuriyet savcılığı geçtiğimiz günlerde zaman aşımı gerekçesi İkram’ın katillerinin yargılanmasına son verdi. 

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Sendikamız, bu kararın ardından Mihyaz ailesinin avukatlarıyla birlikte İkram Mihyaz’ın katledilmesinin bir insanlık suçu olduğu ve insanlık suçları için zaman aşımının işlemeyeceği gerekçesiyle yargılamanın genişletilip sonuç alıcı bir biçime dönüştürülerek devam ettirilmesi ve ondan arda kalan kanlı gömleğin “ekonomik değeri yok” gibi gayri insani bir gerekçeyle imha edilmesini engellenip, ailesine verilmesi için İzmir Cumhuriyet savcılığına başvuruda bulundu. Söz konusu bu itirazımıza olumsuz cevap verilmesi halinde hukuksal alanda Anayasa Mahkemesine ve AİHM’e kadar sürecin takipçisi olacağız. Sadece hukuksal alanda değil ülkemizde yaşanan bütün yargısız infazların ve diğer insanlık suçlarının faillerinin bulunması için yaptığımız gibi Sendikamız İzmir 2 nolu onursal başkanı İkram arkadaşımızın da failleri bulunana kadar fiili ve meşru alanda eylem ve etkinliklerimizle sürecin takipçisi olacağız. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum