1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "İktidar kıvılcımını Kocaeli Teşkilatı yakacak"
"İktidar kıvılcımını Kocaeli Teşkilatı yakacak"

"İktidar kıvılcımını Kocaeli Teşkilatı yakacak"

Türkiye’yi çok partili demokratik sisteme taşıyan, uzun yıllar ülkeyi ve kentimizi yöneten Demokrat Parti misyonu, 12 Haziran seçimlerinde yüzde 1’in bile altında oy aldı. AKP karşısında ezilen, bir ta

A+A-

VIP Röportajları

VIP Röportajları'na konuk olan İzmitli başarılı işadamı ve Demokrat Parti İl Başkanı Sinan Saral, iddialı konuştu: “Demokrat Parti’nin iktidar yürüyüşünde, kıvılcımı Kocaeli Teşkilatı çakacak. Türkiye’ye ışık tutacak”

Sinan Saral ile Yeni Siyaset…

İzmitli, başarılı işadamı Sinan Saral’ın böyle bir dönemde Demokrat Parti’nin İl Başkanlığını üstlenmesi kuşkusuz birçok kişi şaşırtıcı bir şeydi.

Demokrat Parti giderek eriyordu, ufukta partinin toparlanması için bir ışık yoktu.

2011 Genel Seçimleri’nde Türkiye genelinde alınan oy oranı yüzde 0. 65, Kocaeli genelinde alınan oy oranı ise yüzde 0. 63’tü.

Kocaeli’de yaşayan sadece 6 bin 11 insan Demokrat Parti’ye oy vermişti.

Peki Sinan Saral gibi başarılı bir işadamı, ülkenin mevcut konjonktürü de göz önüne alındığında niye böyle bir görevi üstlenmişti?

İşadamlarının iktidar partisine girmek için uğraştığı, en azından yakın durduğu, iktidarı eleştirmenin giderek zorlaştığı böyle bir atmosferde Sinan Saral’ın bu hamlesinin nedeni neydi?

Bu röportajda bu soruya yanıt aradık.

Yıllardan beri iş hayatında ve siyasette çizgisini bozmayan Sinan Saral, siyasette hedeflerini koymuş. Bu hedefler kişisel hedefler ve beklentiler değil.

Demokrat Parti’nin toparlanması için Kocaeli Teşkilatı’nın çok önemli misyon üstleneceğini, iktidar kıvılcımını bu kentten yakacaklarını söylüyor.

Ve Kocaeli’de “Yeni Siyaset”in başlayacağı mesajını da veriyor Sinan Saral.

Peki nedir “Yeni Siyaset anlayışı?”

Körü körüne, düşmanca bir muhalefet anlayışını bir kenara bırakmak…

Belirli bir çizgide, seviyeli bir üslupla muhalefet etmek demek.

Doğru yapılan şeyleri de çekinmeden söyleyebilmek…

Basit meselelere, küçük işlere takılmamak…

Kişileri hedef almadan, yapılan işleri eleştiren bir muhalefet anlayışı demek.

Sinan Saral, “Yeni Siyaset” anlayışı ile Kocaeli siyasetinin de seviyesini yükseltecek diye düşünüyorum.

Bu kentin yerel medyasında seviye, nasıl eğitimli insanlarla yükselecekse, yerel siyasetin seviyesi de Sinan Saral gibi başarılı insanların politikada aktif görevler almasıyla yükselecek.

Sizin gibi başarılı bir işadamının, böyle bir dönemde DP İl Başkanlığı görevini alması, durduk yerde başına iş alması demek değil mi?

Demokrat Parti büyük bir parti, büyük bir kurum. Yıllardır bu ülkenin her karışına hizmet götürmüş bir partinin il başkanı olmak benim için onurdur. Demokrat Partili olmak şeref duyulması gereken bir unvandır. Demokrat Parti’ye hala Türkiye’nin ihtiyacı var. Demokrat Parti’nin de bana ihtiyacı vardı. Görevden kaçamazdım. Bu kent, bu ülke bize çok şeyler verdi. Şimdi bu kente ve bu ülkeye hizmet ederek, bize verilenlerin karşılığını verme zamanıdır.

Demokrat Parti, yeniden nasıl umut olacak?

Türkiye’nin Demokrat Parti’ye ihtiyacı var. Ülkenin bir merkez partisine ihtiyacı var. Bu ihtiyacı giderecek adres bellidir. Partinin tabanında büyük bir heyecan var. Bu heyecan bana da yansıyor, beni de heyecanlandırıyor. Partinin büyüklerinde ve tabanında çok olumlu bir hareketlenme var. Parti kor gibi, her an alev almaya hazırız. Bugün belirli bir konumda olabiliriz ama yarının iktidar alternatifiyiz. Bugüne kadar millete hizmet etmekten yeniden yapılanmaya fırsat bulamamışız. Yeniden yapılanmaya ihtiyacımız var. Gençlik ve kadın kolları yeniden yapılanacak. Demokrat Parti, Türkiye’nin yeniden umudu olacak.

Siyasette boşluk var mı? Yeni bir alternatife ihtiyaç var mı?

Şu anda yok gibi görünüyor ama göründüğü gibi değil. İktidar bir şeyler yapmak için uğraşırken, muhalefet ortada yok. Türkiye’de muhalefet boşluğu var. Meclisteki muhalefet partileri, muhalefet görevini yerine getiremiyor. İktidarın değirmenine su taşıyor. Demokrat Parti bugün mecliste olsaydı, farklı bir muhalefet anlayışı Türkiye’de hakim olurdu.

AKP’ye bu dönemde muhalefet etmek belirli riskleri göze almayı gerektirebilir, o riskleri göze aldınız mı?

Neden korkalım ki? İktidar partisinin eksikliklerini elbette, düzgün bir üslupla dile getireceğiz. Millet zaten hakaret eden, belirli bir üslubun dışına çıkan muhalefete prim vermiyor. Halk kavga istemiyor. Biz de belirli bir üslubun dışına çıkmayacağız. Siyasetin seviyesini koruyacağız. Nitelikli muhalefet anlayışını bu kente getireceğiz. Benim bir endişem yok.

Yerel siyasette nasıl bir muhalefet anlayışınız olacak?

İktidar partisinin başarılı olduğu şeyleri söyleyeceğiz, yanlışlarını da dile getireceğiz. Kimseden korkmayacağız, çekinmeyeceğiz ama düşmanca bir muhalefet anlayışımız da olmayacak.

Yerel yönetimlerin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz, başarılı bulduğunuz belediye başkanı var mı?

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun çalışmalarını çok başarılı buluyorum. Bu kentte yapılanlar milletin gözünün önünde. Kocaeli son yıllarda çok değişti. Alt yapısı ve üst yapısıyla bugün farklı bir Kocaeli’de yaşıyoruz. Sayın Karaosmanoğlu ve ekibi gerçekten başarılıdır. Ben bunları söylerken birileri farklı değerlendirmeler yapabilir. Muhalefet partisinin il başkanı nasıl olur da iktidar partisinin belediye başkanını övüyor diyebilirler. Ben kimseyi övmüyorum ama gerçekleri söylüyorum. Muhalefet olmak demek karşındakini körü körüne eleştirmek, hakaret etmek değil, yeri geldiğinde, doğru yapılan işi takdir etmektir. Kocaeli’de siyaset anlayışının biraz değişmesi, çıtanın yükselmesi gerekiyor.

Bugüne kadar iktidar partisinden bir teklif almış mıydınız?

Benim duruşum çok net. Demokrat Partili olduğumu her platformda dile getirdim. Böyle bir talep gelmedi. Gelmesinin de önünü her zaman kesmişimdir.

İş hayatının içinde olan biri olarak ekonominin bugünkü ve yarınki fotoğrafını çeker misiniz?

Global bir dünyada yaşıyoruz. Rekabet arttı. Eski ticaret bitti. Bugün ticaret yapan herkes kendini bir gözden geçirmeli. Yenilemeli. Armut piş ağzıma düş devri bitmiştir. Herkes işini düzgün yapmaya gayret etmeli. Ben de çok uzun yıllar mücadele ettim. Hala da mücadele ediyorum. Zorluklarla mücadele bitmedi. Arkama bakmadan, bugün nasıl büyürüm diye gece gündüz çalışıyorum. Saral Broker’da 22 kişi, AVIS ve Budget Rent A Car’da da 5 kişi çalışıyor.

BİZDEN BEKLENTİLER ÇOK FAZLA!

İlçe teşkilatlarında yeniden yapılanma düşünüyor musunuz?

Kocaeli’de partinin durumu ortada. Türkiye genelinde de birtakım sıkıntılar var. Ancak beni daha önce Kocaeli ilgilendiriyor. Çok değerli 51 arkadaşımız var yönetimde. Çok heyecanlıyız. İl yönetimindeki bu enerjiyi ilçelere taşımak istiyoruz. Parti büyükleriyle istişare halindeyiz. İlçelerdeki sıkıntıları bir an önce gidereceğiz. Bazı ilçelerin başkanı yok, başkanı olanın yönetimi yok. Bu sorunlar ivedilikle çözülecek. Demokrat Parti, Kocaeli’de özlenen günlerine geri dönecek.

İl teşkilatı olarak nasıl bir eylem planınız var?

Bir kere tek adam yönetimi olmayacak. Kendi başıma karar alıp uygulayan bir yapım olmayacak. İl yönetimiyle sürekli diyalog halinde olacağız. Önümüze bir yol haritası koyacağız. Enerjimizin büyük çoğunluğunu partiyi Kocaeli’de yeniden yapılandırmak için harcayacağız. İlçe başkanlarım benim kale komutanlarım olacak. İlçe yönetimlerini oluşturup yolumuza devam edeceğiz. Demokrat Parti Kocaeli Teşkilatı, Türkiye’ye ışık tutacak. Burası Demokrat Parti’nin iktidar yürüyüşünde ilk kıvılcımı çakacak. Bizden beklentiler çok fazla. Bütün gücümüzle bu beklentileri karşılamak için çalışacağız.

Yeni il binası arayışınız var mı?

Balıkçılar çarşısının karşısında bulunan 5 katlı apartmanın bir katındaki binamıza taşınma kararı aldık.

SİNAN SARAL KİMDİR?

1965 İzmit doğumlu. Evli. 1 erkek 1 kız çocuk babası.  Saral Broker, AVIS ve Budget Rent A Car’ın sahibi.

Röportaj: İlker AKŞİT

[email protected]

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.