1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İKTİDAR PARTİSİ-MHP ANLAŞMAZLIĞI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR PARTİSİ-MHP ANLAŞMAZLIĞI

A+A-

İktidar partisi ile MHP arasında, Türkiye’nin yeni yönetim sistemini düzenlemek ve sürdürülebilirliğini sağlamak anlayışıyla oluşturulan anlaşmaya yerel yönetim seçimlerinde uyulmayacağı açıklandı. Cumhur ittifakı olarak tanımlanan, Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin düzenlenmesinde, genel seçimlerde, vb. bazı düzenlemelerde uygulanan anlayışta yerel seçimlerle ilgili sorunlar çıktığı için her iki parti de kendi adaylarıyla seçimlere katılacağını açıkladı. Yerel yönetim seçimlerine “cumhur ittifakı” yaklaşımıyla girilmeyecek olması, sürdürülen anlaşmanın, normalleşmeyi, iyileşmeyi, demokratikliği, değişimi, gelişimi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlamak anlayışıyla değil, her partinin kendi siyasi çıkarlarını merkeze aldığı anlayışla oluşturulduğunu göstermektedir.

İTTİFAK İHTİYACI

İktidar partisi vesayet sistemini etkisizleştirip, çözülmesini sağlamış ancak yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanmasında yetemez konuma gelmişti. Ulaştığı gücü, baskın siyaseti sürdürebilmek için Türkiye’nin demokratik dönüşümünü kendi anlayışıyla ve kadrolarıyla sağlamaya yöneldi ve güvenlikçi, içe kapanık eğilimler bu nedenlerle ortaya çıktı. Bu yönelim, MHP’nin siyaset alanını daralttı. MHP’nin ana muhalefet partisi ile oluşturmaya çalıştığı güvenlikçi/milliyetçi alternatif iktidar yaklaşımı başarılı olmayınca MHP bu defa iktidar partisini yönlendirmeyi seçti. Cumhurbaşkanlığı sistemi, Cumhur ittifakı vb. düzenlemelerin, MHP’nin etkisi ve yönlendirmesiyle güvenlikçi/milliyetçi yaklaşımlarla uygulanmaya çalışılması bu nedenlerledir.

DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM İHTİYACI

Demokratik dönüşüm dönemi içerisinde bulunan Türkiye’nin, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğinin sağlanmasıyla karşılanabilecek ihtiyaçlarının, güvenlikçi/milliyetçi yaklaşımlarla karşılanmaya çalışılması, belirsizliğin, gerilimin, kamplaşmanın azalmasını sağlayamadı. Demokratik Hukuk Devletinin inşa edilmesini sağlayacak normalleşme sağlanamadığı için, kapsayıcılığa, demokratikliğe, eşitlikçiliğe, çoğulculuğa ulaşılmakta sıkıntılar yaşanmaktadır. İktidar partisinin güvenlikçi/milliyetçi siyaset eğilimini ortaya çıkaran nedenler, lidere ve merkeze bağlı, belirleyici kadro anlayışının demokratik kurumsal dönüşümünün başarılamamasıyla ilgilidir. Ana muhalefet partisinin alternatif siyaset haline gelememe nedeni de demokratik kurumsal dönüşümünü başaramamasından kaynaklanmaktadır. Ana akım siyasi partilerin, Türkiye gerçekliğini sahiplenip yapabilirliğe taşıyacak demokratik kurumsal dönüşümlerini başaramamaları MHP’yi anahtar siyaset durumuna getirmiştir. Türkiye’nin orta üstü gelişmişlik sorunlarını ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğini sağlayarak, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını tamamlayarak aşabileceği gerçeklik haline geldiği için MHP’nin anahtar parti konumu dönemseldir.

YEREL YÖNETİM SEÇİMLERİ

Lidere ve merkeze bağlı, belirleyici kadro anlayışıyla sürdürülen siyasetler nedeniyle yerel yönetim seçimleri eski alışkanlıklarla yapılabilecek,  göreceli, özgün, yerel dengelere göre kabul edilebilirlikler oluşacaktır. Güçlü, baskın siyaset konumunu sürdüren iktidar partisinin, aşılamamış olmasına rağmen sürdürülemez olduğunu yansıtan uyarılarla karşılaşması ihtimali bulunmaktadır. Ana muhalefet partisi yerel yönetim seçimlerini “alternatif yerel yönetim” anlayışıyla karşılayabilecek demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlamadığı için iktidar partisinin baskın yerel yönetim iktidarını sonlandırmak anlayışı üzerinden belirlemeler yapmaya çalışmaktadır. Ana akım siyasi partilerin Türkiye gerçekliğiyle örtüşmeyen siyasetleri nedeniyle yerel seçimlerde demokratik kurumsal sürdürülebilirlik sağlamaya ve sürdürmeye daha yatkın adayların ve kadroların desteklenme ihtimali daha yüksektir. Belirlenecek yerel yönetim adaylarının en geniş katılımlı, demokratik yöntemlerle belirlenmesine her dönemden daha fazla ihtiyaç duyulması bu nedenlerledir. Bu ihtiyacın en fazla CHP’ de hissedilmesi ise giderek yoğunlaşan ancak karşılanamayan alternatiflik ihtiyacındandır.

Cumhuriyetimizin Kuruluş Yıldönümü

 Heyecanını Paylaşıyorum.

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.