1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ  VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİ  VE KOCAELİ ÖZGÜNLÜĞÜ

A+A-

Kocaeli, iktidar partisi siyasetinin batı yerleşim yerlerinde en yüksek desteğe ulaştığı kenttir. Son seçimlerde ve oylamalarda, durağanlaşsa, göreceli azalmalar ortaya çıkmış olsa bile bu özelliğini korumaktadır. Bu nedenlerle Kocaeli için belirlenen adayların, sadece bilinen siyasi alışkanlıkların sürdürülebilmesiyle ilgili olamayacağı açıktır. Kocaeli’nin ve Türkiye’nin daha iyi bir geleceğe taşınabilmesi yaklaşımının Kocaeli adayları üzerinden değerlendirilmesi önemli hale gelmiştir. 

İLK YANSIMALAR

Tanıtım, sunuş, ziyaret, açılış, vb. performanslardan yansıyan izlenimlere göre belirlenen adaylar, eski siyasi alışkanlıkları yansıtmaktan daha çok, değişen dönemin, siyasi/teknokrat ihtiyaçlarını karşılanmayı hedefleyen anlayışlarla kabul edilebilirlikler sağlamaya çalıştıkları gözlemlenmektedir. Koordinatör siyasi/teknokrat aday konumunda olan büyük şehir adayının, bilim insanlığı niteliği, Kocaeli’ nin yerlisi olması, büyükşehir belediyesinde kazandığı siyasi/teknokrat birikimi, halk insanı doğallığını yansıtabilme özellikleri dikkat çekici durumdadır. Adayların belirlenmelerinin, siyaset mühendisliği kurgusu olmasının aşılıp aşılamayacağı, iktidar partisi siyasetinin Kocaeli özgünlüğünde cevaplaması gereken en temel sorusudur. Kocaeli’ dinamiklerinin temsili kapsamında,  iktidar partisi siyasetinin, değiştirilip, yeniden üretilmesine, işlevsel örneklik sağlayabilirlerse başarılmaya çalışılan “siyasi/teknokrat” farklılığı kabul edilebilirliğe taşıyabileceklerdir.

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNİN KOCAELİ’ DEKİ KARŞILIĞI

Kocaeli’nin, Türkiye ortalamasının en dinamik yerel bütünlüğünü yansıtması, iktidar partisi siyasetinin oluşumuna ve mücadelesine yansımıştı. Vesayet sisteminin çözülmesinin, muhafazakar/dindar değerlerle sağlanması, Türkiye ortalamasının en dinamik yapabilirliğini yansıtan Kocaeli özgünlüğünde karşılık bulmuştu. Bu nedenlerle, Kocaeli özgünlüğünün iktidar partisindeki karşılığı, Türkiye genelindeki genel geçerli siyasi yaklaşımının, uygunluğunu ve öncülüğünü prototip özellikleriyle yansıtabilecek durumdadır. Ana muhalefet partisi alternatifliğinin, Kocaeli özgünlüğü kapsamında, içselleştirip, yapabilirliğe taşıması da bu nedenlerle önemlidir.

İKTİDAR PARTİSİNİN KOCAELİ’DEKİ GÖRÜNÜMÜ 

Türkiye değişti. Orta üstü gelişmiş düzeyinin sorunlarıyla uğraşır hale geldi. Çözülen vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşası tamamlanmaya çalışılıyor. Türkiye için genel geçerli ihtiyaç ve beklentiler, Kocaeli’ de daha yoğun hissedilebiliyor. Bu nedenlerle, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin vazgeçilmezliği Kocaeli’ de Türkiye gerçekliği olarak yaşanıyor. İktidar partisi Kocaeli için belirlediği adayları, eski siyasi alışkanlıklarla üretmiş olsa da, daha iyi bir gelecek beklentisini karşılayabilmelerini, kapsayıcı, teknokrat, halk insanlığı nitelikleriyle yeni bir belediyecilik yaklaşımıyla kabul edilebilirliğe taşımaya çalışıyor.

ESKİ SİYASİ ALIŞKANLIKLARIN YETMEZLİĞİ

Demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin olmazsa olmaz ihtiyacının, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirlik olduğu son dönemlerdeki oylamalarla gerçeklik durumuna gelmiştir. Seçim sonuç verileri bütün yönleriyle en doğru okuyabilmiş olsa da,  kendilerine oy veren her iki seçmenden birinin üyeliğiyle sağlanan, iletişim ve etkileşim başarıyla sürdürülüyor olsa bile iktidar partisi siyaseti de diğer bütün siyasi partiler gibi belirleyici kadro hareketi kapsamında, lidere ve merkeze bağlı siyaset anlayışıyla sürdürülmektedir.

DEMOKRATİK KURUMSAL SİYASET İHTİYACI 

Eski siyasi yaklaşımlarla yapabilecekler yapılmış, bu siyasi yaklaşım dönemini tamamlamıştır. Demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak, demokratik kurumsal

siyasi dönüşümler başarılamadığı için Türkiye siyaseti, belirsizlikleri, gerilimi, kamplaşmayı azaltmakta zorlanmaktadır. Çoğunlukçu yaklaşımlarla, ittifak arayışlarıyla, en tanınan, en kabul gören adaylar üzerinden sağlanmaya çalışılan kabul edilebilirliklerle eski alışkanlıkların sürdürülmeye çalışılması, yeterince karşılık oluşturamamaktadır. İktidar partisi siyasetinin hakim siyaset konumuyla sürdürülebilir olunmasını sağlayan en önemli etken ise, muhalefet partilerinin, demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin dinamiklerini sahiplenecek, demokratik kurumsal dönüşümlerini başaramamış olmalarıdır.

Bu yazı toplam 984 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.