1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNİN KOCAELİ’DEKİ DURUMU
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNİN KOCAELİ’DEKİ DURUMU

A+A-

Hızla sanayi kenti haline gelen Kocaeli, sahip olduğu özellikleriyle Türkiye’nin önündedir. Bu nedenle sürekli göç almaktadır ve Türkiye ortalamasının üzerindeki dinamizmini yansıtabilmektedir. Kocaeli siyaseti objektif veriler kapsamında değerlendirilebilirse halkın hayata tutunma mücadelesi, kendisini en verimli gerçekleştirme çabası önemli oranda anlaşılabilmektedir. İktidar partisi oluşumunda Kocaeli dinamiklerinin önemli yeri ve katkısı bu nedenlerle tesadüf değildir. Halkın en dinamik kesiminin, mücadelesinin, kararlılığının, karşılığının Kocaeli üzerinden değerlendirilmesi Türkiye siyasi gerçekliğini yansıtabileceği için önemlidir.

VESAYET SİSTEMİNİN SÜRDÜRÜLEMEZLİĞİ VE KOCAELİ
Kocaeli’ de vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın, sorunlarının çözümü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanması mücadelesi yerel yönetim alanında önemli birikimler sağlamıştı. Edinilen birikimler, vesayet sisteminin sürdürülemez hale geldiğinin tespitinde ve aşılması mücadelesi için oluşturulacak siyasetin belirlenmesinde önemli oldu. Verilecek mücadelede,  ekonomik/demokratik sürdürülebilirliğin gözetilmesi anlayışının temel olmasında, bu yöndeki değişimin açıklanmasında Kocaeli dinamiklerinin katkısı dikkat çekicidir. Türkiye’ nin en temel sorunu olan vesayet sisteminin aşılması mücadelesinde sahip olduğu dinamiklerle, kazandığı pratiklerle katkı sunabilen
 Kocaeli kadroları, iktidar partisi siyasetinde uygun temsillere de ulaşabilmişti.

ORGANİZASYON VE TEMSİL
Türkiye’nin en temel sorununun aşılması mücadelesine önemli katkı sunan iktidar partisinin Kocaeli kadroları, organizasyon ve temsil yönüyle de dikkat çekici özgünlükler sergileyebildi. İktidar partisine oy veren iki seçmenden birinin üye yapılmasıyla ulaşılan kapsayıcılık, iletişim ve etkileşim, kadın hareketi yönüyle de sağlanabildiği için Türkiye ortalamasının üzerinde desteğe ulaşılabildi. Kocaeli’ de halkın sorunlarının çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerinin karşılanmasını sahiplenen ve temsil edebilen konuma ulaşan iktidar parti siyaseti bütün ilçelerde ve Büyük Şehir Belediyesinde iktidar oldu.

VESAYET SİSTEMİNİN YERİNE DEMOKRATİK 
HUKUK DEVLETİNİN İNŞASINDA KOCAELİ'NİN KONUMU

 Türkiye’nin en temel sorununun aşılması mücadelesinde önemli katkılar sunan Kocaeli dinamiklerinin, vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasında da öncü, dinamik katkılar yapabilecek olması doğaldır. Vesayet sisteminin aşılması mücadelesini “dava” olarak tanımlayıp başarılabilen siyasetin, değişen gelişen şartları içselleştirerek vesayet sisteminin yerine Demokratik Hukuk Devletinin inşasını da öncelik olarak belirleyip karşılayabileceği bekleniyordu. Siyasetin normalleştirilip, demokratik kurumsal dönüşümün başarılmasıyla, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasıyla, en kapsamlı, en demokratik, en eşitlikçi, en çoğulcu yaklaşımlarla inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletine ulaşılamadı. Vesayet sistemiyle mücadelede ortaya çıkan hatalar ve yanlışlar iktidar partisi siyasetinin demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayamamasında da etkili oldu. Ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanması da, Demokratik Hukuk Devletinin inşası da değişen ve gelişen koşullara göre dönüşmesi gereken, lidere ve merkeze bağlı kadro hareketi ile sağlanmaya çalışıldığı için belirsizlikler, gerilim, alternatif iktidar ihtiyacı ortaya çıktı.  Değişen ve gelişen koşullar yönüyle de öncü, örnek katkılar sunabilecek Kocaeli’nin, iktidar partisi dinamikleri, aşılmış, eski alışkanlıklarla sürdürülen siyaset nedeniyle, edilgen, işlevsiz konuma sürüklendi.

YAKLAŞAN YEREL SEÇİMLERDE KOCAELİ’DE 
İKTİDAR PARTİSİ SİYASETİNİN DURUMU

Kocaeli’ de iktidar parti siyaseti, değişen ve gelişen Türkiye koşullarına göre demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayamamasına rağmen, ana muhalefet partisinin alternatif iktidar ihtiyacını karşılayacak siyaseti temsil edememesi nedeniyle, güçlü ve baskın siyaset konumundadır. İktidar partisi Kocaeli’ deki seçimleri, aşılmış, eski siyasi alışkanlıklarını, güçlü ve baskın siyasi anlayışlarla sürdürmeye çalışarak, ana muhalefet partisinin oluşan iktidar ihtiyacını karşılayacak siyaset yerine, karşıtlık üzerinden sürdürdüğü siyaset nedeniyle kazanabilmektedir. Değişen, gelişen Türkiye koşullarının oluşturduğu alternatif iktidar ihtiyacı karşılanamadığı için iktidar partisi ulaştığı gücü sürdürme çabasıyla göreceli olarak kabul görmektedir. İktidar partisinin ulaştığı siyasi gücün baskın siyaset olarak sürdürülebilmesini sağlayan, kendisini değiştiremeyen, demokratik kurumsal dönüşümünü tamamlayamayan, alternatif iktidar ihtiyacını karşılayacak siyasete odaklanamayan ana muhalefet siyasetidir.

Bu yazı toplam 1032 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.